Warszawa/ XIV Ogrody Muzyczne: Sasha Waltz „Święto wiosny” – projekcja spektaklu

Zdjęcie: Warszawa/ XIV Ogrody Muzyczne: Sasha Waltz „Święto wiosny” – projekcja spektaklu

Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

XIV Festiwal Ogrody Muzyczne zaprasza na projekcję rejestracji spektaklu Święto wiosny w choreografii Sashy Waltz. Gościem wieczoru będzie Bożena Kociołkowska – primabalerina, choreografka, pedagog.

Obchodzone w 2013 roku stulecie baletu Święto wiosny sprowokowa­ło do refleksji nad historią choreografi baletowych. Rosyjski zespól Sergiusza Diagilewa, który jako pierwszy zaprezentował balet z muzy­ką Igora Strawińskiego mógł tylko domniemywać, że dzieło to wejdzie do klasyki literatury baletowej. Liczne, stworzone później choreogra­fie łączy jednak prowokacyjny, buntowniczy charakter. O ile pierwsze z nich, autorstwa m.in. legendy tańca, Wacława Niżyńskiego w swoim czasie musiały szokować publicz­ność przyzwyczajoną do dobrze znanych figur i piruetów, to późniejsze artystyczne dialogi ze Świętem wiosny Maurice’a Béjarta, Angelina Preljocaja, Emanuela Gata – męskie wizje pierwotnych żywiołów – uzu­pełniają interpretacje kobiet-choreografek, a wsród nich Piny Bausch i Sashy Waltz. Współczesne choreografie dyskutują nie tylko z tematem Święta wiosny. Krytycznie patrzą wstecz, obejmując refleksją przeszłość realizacji.

Le sacre du printemps / Święto wiosny

muzyka: Igor Strawiński,

choreografia: Sasha Waltz,

ARTE France 2012

Więcej o festiwalu

BILETY

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close