Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł: Projekt „Zorientuj się! Porozmawiaj/ Napisz!”

Zdjęcie: Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł: Projekt „Zorientuj się! Porozmawiaj/ Napisz!”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł Fundacja Ciało/Umysł zaprasza do udziału w projekcie Zorientuj się! Porozmawiaj/ Napisz!. Projekt odbywa się w partnerstwie z Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Projekt zbudowany jest z dwóch głównych elementów:

1. Sesje Zorientuj się! Porozmawiaj! to codzienne 15-minutowe spotkania-rozmowy o spektaklach 17. festiwalu C/U w gronie uczestników/czek warsztatów pisania o tańcu w CST i chętnych widzów w  kameralnej przestrzeni –  Sala Modelatornia.

Spotkania moderuje Maciej Tomaszewski.

30 września – godz. 20.00-20.15, Hala Gwardii
1-5 pa– godz. 22.00-22.15, Teatr Studio
(godziny mogą się nieznacznie przesunąć)

2. Konkurs na tekst Zorientuj się! Napisz! skierowany do uczestników/czek sesji.  Przedmiotem konkursu jest tekst o spektaklu/festiwalu:

– napisany w dowolnej formie (recenzja? relacja? felieton? strumień świadomości? notatnik?),

– do 12 października 2018 przesłany do koordynatorki-konsultantki Hanny Raszewskiej-Kursy, we wstępnej wersji.

Do 18 października 2018 będzie trwać współpraca redakcyjna – informacja zwrotna od koordynatorki na temat tekstu, wskazówki, uwagi, konsultacje.

Do 20 października 2018 należy przesłać do koordynatorki ostateczną wersję tekstu.
21 października 2018 teksty zostają przez koordynatorkę przekazane komisji konkursowej.

Do 26 października.2018 trzyosobowa komisja konkursowa powołana przez Fundację C/U i Centrum Sztuki Tańca (koordynatorka nie wchodzi w skład komisji) wybiera trzy teksty, które nagradza publikacją na swojej stronie internetowej. Autorzy/rki tekstów, które nie zostaną wybrane przez komisję do publikacji, mają prawo do dowolnego ich wykorzystania.

Hanna Raszewska-Kursa (1982) –badaczka tańca i krytyczka. Absolwentka Polonistyki i Podyplomowych Studiów Teorii Tańca, doktorantka Instytutu Sztuki PAN. Publikuje na łamach m.in. taniecPOLSKA.pl, „nietakt!t. Inne strony teatru”, teatralny.pl. W 2014 roku ukazała się w jej opracowaniu publikacja zbiorowa Tańcząc piórem. Nauka w służbie Terpsychory (Wydawnictwo UMFC). W 2015 roku Fundacja Ciało/Umysł wydała publikację Warszawska Scena Tańca 2007–2015. Dance and Family (koncepcja: Edyta Kozak, Hanna Raszewska, tekst: Hanna Raszewska). Jesienią 2018 roku ukaże się jej książka Teoria tańca w polskiej praktyce napisana w ramach stypendium MKiDN (nakładem wydawnictwa Universitas) oraz monografia pod jej redakcją: Taniec w Warszawie – społeczeństwo, edukacja, kultura. Wydawnictwo pokonferencyjne Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2018.

***

O Festiwalu:

Kiedy w 2008 roku festiwal Ciało/Umysł odkrywał w tańcu powszechną globalizację, tworząc warunki do refleksji nad znaczeniem emigracji w tańcu i nad jego kształtem, wydawało się, że taka tendencja będzie się tylko rozwijała i pogłębiała. Prezentowaliśmy wybuchową mieszankę kultur, które narodziły się w XXI wieku. Pokazaliśmy formy tańca i ruchu, które podlegały wpływom innych kultur. Konfrontowaliśmy mity, stereotypy i wyobrażenia o kulturze afrykańskiej czy azjatyckiej z twórczością artystów z tych kontynentów.

Dziś, po dziesięciu latach, jesteśmy świadkami odwrotnych ruchów, ruchów w głąb narodowej kultury, a także w głąb siebie.

Zaproszeni w 2018 roku na Ciało/Umysł artyści stawiają sobie i nam osobiste pytania – bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie i świecie arabskim, jak i o nas samych.

Artyści, czerpiąc z tradycyjnej muzyki swoich krajów, korzystając z nowych form sztuki tańca i performansu tworzą współczesną opowieść o tym, jak nowe wciąż spotyka się ze starym. Pośrednio przypomnimy też o obecnych problemach geopolitycznych. W pracach odnajdziemy napięcia panujące na Bliskim Wschodzie, skąd artyści pochodzą. Będziemy mówić o burzeniu starożytnych zabytków, o kruchości przedmiotów i ludzkiego życia, ale też o podwójności kultury, wygnaniu i nieobecności. Będziemy badać obszary, które konfrontują z iluzjami i nadziejami związanymi z twórczością, i te, które dotykają tematów podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. W czasie, kiedy wszystkie światła skierowane są na kobiety, my zobaczymy, jak w tym świecie radzą sobie mężczyźni.

Zatem: zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja? Rozejrzyj się wokół siebie! – zachowaj czujność wobec świata, zobacz co się wokół zmienia, wejrzyj w siebie, a może przeorientuj się, jeśli się zgubiłeś… Zorientuj się!

Więcej informacji: http://2018.cialoumysl.pl/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Hala Gwardii, plac Żelaznej Bramy 1| Teatr Studio, plac Defilad 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close