W ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na pokaz spektaklu Alessandro Sciarroniego CHROMA_don’t be frightened of turning the page.
Człowiek wir, człowiek kalejdoskop, człowiek wiatrak, człowiek karuzela, człowiek śmigło. Wybitny włoski choreograf i eksperymentujący performer bada fizyczne i psychiczne aspekty upojenia ruchem.
Dziewczynki kręcące się w koło z powiewającą spódnicą, b-boye robiący szalone obroty na rękach, rozmodleni sufi w tanecznym transie albo dzieci wrzeszczące na rozpędzonej karuzeli – wszyscy doświadczają specyficznego pobudzenia błędnika, stanu oscylującego między przyjemnością, podnieceniem i strachem. Niektórzy wirowaniem wyzwalają euforię niczym po zażyciu psychodelików, medytują w ruchu, wpadają w mistyczne stany. Alessandro Sciarroni temat rotacji ciała uczynił rdzeniem długoterminowego projektu zatytułowanego Turning (obrót, zwrot). Wśród wielu wariacji na ten temat jest także solowa praca wykonywana przez samego choreografa: CHROMA_don’t be frightened of turning the page (pol. CHROMA_nie bój się odwrócić strony).
Sciarroni staje się na oczach widzów perfekcyjną „maszyną do wirowania”, solo jest emocjonalną psychofizyczną podróżą artysty, uruchamiającą zaskakujące bogactwo skojarzeń i rezonującą głęboko zarówno w samym tancerzu, jak i w widzu. To esencja długich poszukiwań Sciarroniego, które ostatecznie wypchnęły jego samego na scenę. Taniec o przekraczaniu siebie z każdym obrotem, o poszukiwaniu ekstazy i doskonałości poprzez ruch, o trwaniu w procesie, w którym „zwrot” oznacza również ewolucję, zmianę. Tytuł CHROMA odwołuje się do Księgi kolorów kultowego reżysera Dereka Jarmana. Kolorowe światła i wirujące ciało tworzą chromatyczny kalejdoskop, zmieniający się w mandalę, koło, kosmos, świętą przestrzeń.
pomysł i wykonanie: Alessandro Sciarroni
projekt oświetlenia: Rocco Giansante
dramaturgia: Alessandro Sciarroni, Su-Feh Lee
muzyka: Paolo Persia
kostium: Ettore Lombardi
kurator, promocja, doradztwo: Lisa Gilardino
administracja, producent wykonawczy: Chiara Fava
dyrektor techniczny: Valeria Foti
technik tournee: Cosimo Maggini
research, komunikacja: Damien Modolo
produkcja: corpoceleste_C.C.00#. MARCHE TEATRO Teatro di rilevante interesse culturale
koprodukcja: CENTQUATRE-Paris, CCN2 – Centre chorégraphique national de Grenoble, Les Halles de Schaerbeek
premiera: 6.04.2017, Le Centquatre, Paryż
czas trwania: 60 min
9 października o godz. 21.00 w Nowym Teatrze odbędzie się spotkanie z Alessandro Sciarronim, Rafałem Dziemidokiem i Trajalem Harrellem.
8 października o godz. 19.30: zaPOZNAJmy SIĘ – krótki wstęp do spektaklu CHROMA_don’t be frightened of turning the page
***
W programie 18. edycji Ciało/Umysł także:
Spektakle artystów z Danii, USA oraz Włoch, warsztaty z tańca Lindy Hop i turniej Lindy Hop, spotkania z artystami i nowa propozycja dla widzów festiwalu: zaPOZNAJmy SIĘ, czyli 20-minutowe spotkania wprowadzające, przybliżające widzom kontekst, estetykę i format spektaklu.
Bilety 20-50 zł
Bilety (zwykłe i ulgowe) dostępne na portalu www.ewejsciowki.pl oraz na stronach internetowych i w kasach teatrów, w których grane są poszczególne spektakle.
W specjalnych cenach są dostępne również bilety grupowe (dla minimum 4 lub 10 osób) oraz bilety łączone (na spektakle w ramach jednego wieczoru lub na trzy spektakle solowe).
Bilety grupowe, łączone oraz profesjonalne dostępne są tylko w kasach teatrów.
Uwaga! Bilety łączone na trzy spektakle solowe (Rafała Dziemidoka, Alessandro Sciarroniego i Trajala Harrella) są dostępne w specjalnej cenie w kasie Teatru.
***
Przekraczając przyjemność
18. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizatorzy: STUDIO teatrgaleria, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr
Partnerzy: network apap – Performing Europe 2020 w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Danish Arts Fundation, Flander State of the Art, Komuna// Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.
Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, e-teatr.pl, Teatralia.com.pl, taniecPOLSKA.pl