Warszawa/XVIII Festiwal Ciało/Umysł: Ana Borralho, João Galante „Trigger of Happiness”

Zdjęcie: Warszawa/XVIII Festiwal Ciało/Umysł: Ana Borralho, João Galante „Trigger of Happiness”

"Trigger of Happiness" © Didier Crasnault

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na pokaz spektaklu Trigger of Happiness Any Borralho i João Galantego z udziałem warszawskiej młodzieży.

Czym jest szczęście? Co wywołuje poczucie szczęścia? Czy szczęście leży poza naszą strefą komfortu? Jak być szczęśliwym w nieszczęśliwym społeczeństwie, nękanym kryzysami, dyktaturami i katastroficznymi wizjami?

Spektakl, terapia czy gra? Duet portugalskich artystów zaprasza warszawiaków i warszawianki między 18. a 23. rokiem życia do rosyjskiej ruletki w poszukiwaniu własnej definicji szczęścia. Tworzą na scenie terapeutyczną przestrzeń do opowiadania własnych doświadczeń. Cierpienia Werterów, przekleństwa niewinności i traumy dzieciństwa mogą zostać uwolnione i uleczone przez sztukę. To spektakl i doświadczenie zarazem.

Młodzi to hormonalne tornada. – mówią Ana i João – Stres, presja, konflikty, wyzwania, pierwsze doświadczenia, trud samopoznania… Wszystko to składniki doskonałego przepisu na rozpętanie ekstremalnej burzy w nastoletnim świecie. Jako dzieci jesteśmy uczeni jak dopasować się do społeczeństwa. Jako nastolatki szukamy własnej tożsamości i dążymy do autonomii wobec naszych rodziców. Później, jako dorośli, nieustannie szukamy utraconej niewinności. W „Trigger of Happiness” chcemy zastanowić się nad tym jak wzrastać, być i odnaleźć się w świecie bez utraty siebie.

 

Opowieści uczestników o pierwszych doświadczeniach, inicjacjach, marzeniach i skrywanych traumach dzieciństwa zebrane w czasie prób tworzą wspólną przestrzeń osobistych historii, z których performerzy czerpią w spektaklu, nie zdradzając czyją historię opowiadają. Odpowiadają na pytania o miłość, obawy, swoją wizję przyszłości, rodziny, mówią o swoich pragnieniach, o swoim spojrzeniu na społeczeństwo, o intymności. Strukturę spektaklu buduje losowa logika gry w rosyjską ruletkę, którą rządzą skojarzenia, refleksje, emocje i wybuchowa energia zbiorowa.

Polska publiczność zna duet Borralho&Galantez takich projektów jak Atlas i Sexy MF, realizowanych z udziałem mieszkańców Warszawy w ramach C/U w roku 2014 i 2015.

 

Edyta Kozak tak mówi o współpracy z artystami: W spektaklach realizowanych z „lokalsami” widzę ogromny potencjał. To, co do tej pory było zarezerwowane dla profesjonalistów, zostaje oddane w ręce amatorów. Przez 10 edycji Ciało/Umysł co roku zapraszałam zagranicznych artystów, którzy rozwijali talenty lokalnych uczestników. Tak powstało 12 oryginalnych prac, które do tej pory współtworzyło ok. 320 lokalnych performerów. Ana Borrahlo i João Galante nie stawiają wymagań uczestnikom, oni po prostu zjednują ich dusze. Pracują z wymagającymi tematami, często dotyczącymi wykluczenia, takimi jak rasizm, kwestie genderowe, ubóstwo. Tym razem będą pracować z dwunastką młodych ludzi, a hasłem wywoławczym jest ich PIERWSZY RAZ. Jako matka dorosłych dzieci jestem ciekawa jakie historie ma do opowiedzenia młode pokolenie Polaków. Jakie doświadczenia kształtują ich dorosłość, co dziś wpływa na formowanie pokolenia moich dzieci?

koncept, reżyseria: Ana Borralho & João Galante
projekt oświetlenia: Thomas Walgrave
dźwięk: coolgate, Pedro Augusto
współpraca dramaturgiczna: Fernando J. Ribeiro
asystenci sceniczni i asystenci prób: Alface (Cátia Leitão), Antonia Buresi
asystent sceniczny i techniczny: Tiago Gandra
performerzy/performers
kierownik produkcji: Mónica Samões
produkcja i tourmenagement: Andrea Sozzi
producent wykonawczy: Joana Duarte
produkcja: casaBranca
koprodukcja: Maria Matos Teatro Municipal, (Lizbona, Portugalia), Jonk:ny internationell scenkonst för unga (Jönköping, Szwecja), Nouveau Théâtre de Montreuil – Centre Dramatique Nationa (Francja), Le phénix: scène nationale Valenciennes pôle européen de creation (Francja) Le Boulon Centre National des Arts de la Rue de Vieux:Condé (Francja)
ze wsparciem: Câmara Municipal de Lagos, Espaço Alkantara, LAC: Laboratório de Actividades Criativas, SIN Arts and Culture Centre (Budapeszt), Companhia Olga Roriz,
casaBranca jest wspierana przez: Governo de Portugal – Secretário de Estado da Cultura/Direcção Geral das Artes
premiera: 2017

Realizacja projektu w Polsce:
produkcja: Ciało/Umysł Foundation
kurator: Edyta Kozak
koordynatorka: Paulina Szczęsna
tłumaczenie podczas prób: Marta Szuchnicka
współorganizator: Komuna Warszawa

4 października po spektaklu spotkanie z Aną Borralho i uczestnikami projektu

5 października o godz. 20.00: zaPOZNAJmy SIĘ – krótki wstęp do spektaklu

***

W programie 18. edycji Ciało/Umysł także:

Spektakle artystów z Danii, USA oraz Włoch, warsztaty z tańca Lindy Hop i turniej Lindy Hop, spotkania z artystami i nowa propozycja dla widzów festiwalu: zaPOZNAJmy SIĘ, czyli 20-minutowe spotkania wprowadzające, przybliżające widzom kontekst, estetykę i format spektaklu.

Bilety 20-50 zł

Bilety (zwykłe i ulgowe) dostępne na portalu www.ewejsciowki.pl oraz na stronach internetowych i w kasach teatrów, w których grane są poszczególne spektakle.

W specjalnych cenach są dostępne również bilety grupowe (dla minimum 4 lub 10 osób) oraz bilety łączone (na spektakle w ramach jednego wieczoru lub na trzy spektakle solowe).

Bilety grupowe, łączone oraz profesjonalne dostępne są tylko w kasach teatrów.

 

***

Przekraczając przyjemność

18. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizatorzy: STUDIO teatrgaleria, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Partnerzy: network apap – Performing Europe 2020 w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Danish Arts Fundation, Flander State of the Art, Komuna// Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, e-teatr.pl, Teatralia.com.pl, taniecPOLSKA.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close