W ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na pokaz spektaklu Le journal secret Izy Szostak.
Iza Szostak przywołuje formę sekretnego dziennika, by skonfrontować na scenie ciało i podświadomość, „wytańczyć” skumulowane latami emocje, zadać pytanie o to, ile autokreacji jest w tym procesie. Konfrontując siebie utrwaloną w wideodzienniku sprzed lat z sobą obecną bada sam proces przepracowania przeszłości, proces zmiany, próbuje uobecnić sam moment przejścia. Artystka zanurza się w świecie swojego wideo archiwum, aby ponownie spotkać się z fałszywymi autorytetami oraz skontaktować się z czułymi patronami i fantazmatami swojej kreatywności. Do procesu twórczego zaprosiła Jakuba Woźnicę, który w swojej pracy w nieortodoksyjny sposób korzysta z praktyk zorientowanych na energię i informacje.
Początkową inspiracją były moje prywatne materiały wideo na kasetach mini, które powstawały w latach 2006-2008. W trakcie studiów w Rotterdam Dance Academy rejestrowałam codzienne zdarzenia. Od banału życia po próby na sali i niekończące się imprezy. Intymne wyznania i rodzącą się autokreację. Kamerę miałam też na stażu w Antwerpii w zespole Jana Fabre’a. Pracowaliśmy nad „Requiem for a metamorphosis”, ale mój staż zakończył się na etapie prób i nigdy nie udało mi się zobaczyć spektaklu. Eksplorując obecnie temat pożegnania, pomyślałam, że mogłabym zrobić swoją wersję „Requiem”. – tak Iza Szostak komentuje proces pracy nad spektaklem.
Zarejestrowane telefonem świadectwa afektów i wyznania na pokaz są codziennością epoki, w której googlujemy, blogujemy i tweetujemy. W swoim performansie Iza Szostak podróżuje wstecz – do momentu, gdy nikt z nas nie ma jeszcze smartfona, ale ma ciało, podświadomość i sekrety. Konwencja dziennika pozwala dotknąć osobistych, ale i wspólnych tematów. Pożegnania i strata. Relacje. Urojenia i wizje. Kwestia autokreacji. Lęki i czułości. Agresja i wrażliwość. Szostak pracuje z archiwum – dostępem do siebie na filmach sprzed dziesięciu lat, ale i z archiwum obecnych przemyśleń.
Dziennik intymny pozwala dotknąć osobistych tematów, które tworzą jednocześnie rodzaj wspólnego nam wszystkim uniwersum: relacje, pożegnania i strata, urojenia i wizje, autokreacja, lęki i niespełnienie, agresja i wrażliwość. Iza sięga po ekspresję cielesną eksplorującą stany i nastroje. Zajmuje się tym, co pamięta i z czym zmaga się ciało. Wykorzystuje groove i elementy krumpu – stylu czerpiącego z rytuałów plemiennych i kultury Afroamerykanów, który narodził się dekadę temu na przedmieściach Los Angeles. Krump pozwala doświadczać transu, wyrzucić z siebie to, z czym zmaga się tańczący. Jest jak terapia albo pisanie pamiętnika.
Edyta Kozak tak opowiada o współpracy kuratorskiej z artystką: Obecna produkcja Izy, „Le journal secret”, wyniknęła z prywatnej rozmowy, gdzieś pomiędzy słowami. Iza jest już dojrzałą artystką. Pomyślałam, że czas na jej „konfrontację” z samą sobą, dotarcie do źródła własnej twórczości, jej dobroczyńców i demonów.
koncepcja, choreografia, taniec: Iza Szostak
konsultacja artystyczna: Jakub Woźnica
dramaturgia/dramaturgy: Szymon Adamczak
muzyka/music: Kuba Słomkowski
animacja: sebulec
scenariusz i dialogi w animacji: Szymon Adamczak, Iza Szostak
scenografia: Tomasz Gołaszewski, Julita Goździk, Iza Szostak
kostium: Julita Goździk
reżyseria światła: Paulina Góral
projekt plakatu: sebulec
produkcja: Fundacja Ciało/Umysł
przy wsparciu: Alte Rumfabrik Basel (Szwajcaria), Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg (Polska)
czas trwania: 60 min
5 października o godz. 17.30: zaPOZNAJmy SIĘ – krótki wstęp do spektaklu (modelatornia)
***
W programie 18. edycji Ciało/Umysł także:
Spektakle artystów z Danii, USA oraz Włoch, warsztaty z tańca Lindy Hop i turniej Lindy Hop, spotkania z artystami i nowa propozycja dla widzów festiwalu: zaPOZNAJmy SIĘ, czyli 20-minutowe spotkania wprowadzające, przybliżające widzom kontekst, estetykę i format spektaklu.
Bilety 20-50 zł
Bilety (zwykłe i ulgowe) dostępne na portalu www.ewejsciowki.pl oraz na stronach internetowych i w kasach teatrów, w których grane są poszczególne spektakle.
W specjalnych cenach są dostępne również bilety grupowe (dla minimum 4 lub 10 osób) oraz bilety łączone (na spektakle w ramach jednego wieczoru lub na trzy spektakle solowe).
Bilety grupowe, łączone oraz profesjonalne dostępne są tylko w kasach teatrów.
***
Przekraczając przyjemność
18. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizatorzy: STUDIO teatrgaleria, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr
Partnerzy: network apap – Performing Europe 2020 w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Danish Arts Fundation, Flander State of the Art, Komuna// Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.
Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, e-teatr.pl, Teatralia.com.pl, taniecPOLSKA.pl