Warszawa/XVIII Festiwal Ciało/Umysł: Rafał Dziemidok „Jak tańczyć aż po (życia) kres”

Zdjęcie: Warszawa/XVIII Festiwal Ciało/Umysł: Rafał Dziemidok „Jak tańczyć aż po (życia) kres”

Rafał Dziemidok, fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na pokaz spektaklu Rafał Dziemidoka Jak tańczyć aż po (życia) kres.

Rafał Dziemidok, niezależny choreograf, tancerz, improwizator (a z wykształcenia prawnik), jest obecny na polskiej scenie tańca od ponad 20 lat, realizując własną unikalną i wyrazistą ścieżkę ruchowej ekspresji. W swoich spektaklach sięga po autotematyzm i groteskę, chętnie nawiązuje bezpośredni kontakt z widzem i wykorzystuje swoją niestandardową w świecie tańca fizyczność mocnego, zwalistego faceta o kociej sprawności ciała i zaskakującej wrażliwości. W 2016 roku został zaproszony przez kuratorkę Edytę Kozak do udziału w cyklu wykładów performatywnych „Taniec moja miłość”, które odsłaniały kulisy pracy współczesnych tancerzy w Polsce. Dziemidok w swoim solo postanowił skonfrontować się z lekturą ważną na początku jego tanecznej kariery, książką „How to Dance Forever” autorstwa zmarłego w 2008 roku nowojorskiego tancerza, choreografa i nauczyciela Daniela Nagrina. Już sam tytuł performansu, będący próbą przetłumaczenia tytułu książki, pokazuje niemożność łatwej translacji zarówno języków, jak i światów.

Jak po polsku wyrazić „forever” – „na zawsze”, „wiecznie”, „do końca”, czy wręcz „bez końca”? – zastanawia się Dziemidok – Książkę zawierającej ogromną liczbę rad dla tancerzy dotyczących tego w jaki sposób mogą zarządzać swoim życiem, ciałem, karierą, aby osiągnąć wspomniane w tytule „forever”, trudno „przetłumaczyć na polski”. Na polskie realia, system, sposób życia, mentalność, kulturę. Dodatkowym utrudnieniem jest również czas, który upłynął od momentu publikacji książki, czyli 1988 roku. Świat zmienił się bardzo. Pytanie, czy i jak zmienił się też świat tańca.

koncepcja i wykonanie: Rafał Dziemidok
producent: Ciało/Umysł Foundation
kierownictwo produkcji: Agnieszka Kiewicz
współorganizator: Komuna//Warszawa
premiera: listopad 2016, Komuna//Warszawa, w ramach cyklu performatywnego Taniec, moja miłość
kuratorka: Edyta Kozak
projekt współfinansowany przez: Miasto st. Warszawa, APAP w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa/ the Capital City of Warsaw, APAP as part of the European Union’s Creative Europe program

8 października 2019 – pokaz w języku angielskim
9 października 2019 – pokaz w języku polskim

czas trwania: 45 min

9 października o godz. 21.00 w Nowym Teatrze odbędzie się spotkanie z Alessandro Sciarronim, Rafałem Dziemidokiem i Trajalem Harrellem.

8 października o godz. 19.30: zaPOZNAJmy SIĘ – krótki wstęp do spektaklu CHROMA_don’t be frightened of turning the page

***

W programie 18. edycji Ciało/Umysł także:

Spektakle artystów z Danii, USA oraz Włoch, warsztaty z tańca Lindy Hop i turniej Lindy Hop, spotkania z artystami i nowa propozycja dla widzów festiwalu: zaPOZNAJmy SIĘ, czyli 20-minutowe spotkania wprowadzające, przybliżające widzom kontekst, estetykę i format spektaklu.

Bilety 20-50 zł

Bilety (zwykłe i ulgowe) dostępne na portalu www.ewejsciowki.pl oraz na stronach internetowych i w kasach teatrów, w których grane są poszczególne spektakle.

W specjalnych cenach są dostępne również bilety grupowe (dla minimum 4 lub 10 osób) oraz bilety łączone (na spektakle w ramach jednego wieczoru lub na trzy spektakle solowe).

Bilety grupowe, łączone oraz profesjonalne dostępne są tylko w kasach teatrów.

Uwaga! Bilety łączone na trzy spektakle solowe (Rafała Dziemidoka, Alessandro Sciarroniego i Trajala Harrella) są dostępne w specjalnej cenie w kasie Teatru.

***

Przekraczając przyjemność

18. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizatorzy: STUDIO teatrgaleria, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Partnerzy: network apap – Performing Europe 2020 w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Danish Arts Fundation, Flander State of the Art, Komuna// Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, e-teatr.pl, Teatralia.com.pl, taniecPOLSKA.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Warszawa: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16; pokaz w języku angielskim

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close