Warszawa/XVIII Festiwal Ciało/Umysł: Trajal Harrell „Dancer of the Year”

Zdjęcie: Warszawa/XVIII Festiwal Ciało/Umysł: Trajal Harrell „Dancer of the Year”

Trajal Harrell "Dancer of the Year" fot. Orpheas_Emirzas

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na pokaz spektaklu Trajala Harrella Dancer of the Year.

Co oznacza dla artysty nagroda Tancerza Roku? To szczęście czy ciężar ponad miarę? Radość czy lęk przed sprostaniem oczekiwaniom? Początek czy koniec twórczej drogi? Swój własny przypadek bada outsider nowojorskiej sceny – choreograf i tancerz Trajal Harrell, uznany przez „Tanz Magazine” za najlepszego tancerza 2018 roku. Harrell znany jest z tego, że nieustannie podważa własną pozycję, rutynę pracy i system nagród. W solo Dancer of the Year, balansując między ironią a powagą bierze na warsztat marzenie o byciu zauważonym i konfrontuje je z rzeczywistością.

Artysta prowokuje zderzenia między kulturą oficjalną i twórczością subkultur. Pod wspólnym tytułem Twenty Looks or Paris is Burning at The Judson Church stworzył cykl performatywny, w którym zestawiał wyrafinowaną tradycję tańca postmodern z niszowym vogueingiem, naśladującym pozy modelek z wybiegu (w 2012 roku pokazał na C/U pracę (M)imosa, przedsmak swej błyskawicznie rozwijającej się kariery). Vogueing narodził się w latach 60. w Harlemie, w biednym środowisku Afroamerykanów i Latynosów, gejów, lesbijek i transseksualistów, był wyrazem dumy tancerzy pomimo ich społecznego wykluczenia. Między innymi za te integrujące eksperymenty Harrell doczekał się nagrody Tancerza Roku. Jak sam mówi, była ona dla niego szokiem, na który mógł odpowiedzieć jedynie tańcem.

choreografia, wykonanie, dźwięk i kostiumy: Trajal Harrell
scenografia: Trajal Harrell, Stephan Kiss
dramaturgia: Sara Jansen
koprodukcja: Kunstenfestivaldesarts, Kanal – Centre Pompidou, ImPulsTanz, SchauspielhausBohum, Bit Teatergarasjen, Festival d’Automne a Paris, Lafayette Anticipations, Museum Ludwig
premiera: 2019, Kunstenfestivaldesarts, Kanal – Centre Pompidou, Bruksela

czas trwania: 45 min

9 października po spektaklu odbędzie się spotkanie z Alessandro Sciarronim, Rafałem Dziemidokiem i Trajalem Harrellem

9 październiak o godz. 19.30: zaPOZNAJmy SIĘ – krótki wstęp do spektaklu Dancer of the Year

***

W programie 18. edycji Ciało/Umysł także:

Spektakle artystów z Danii, USA oraz Włoch, warsztaty z tańca Lindy Hop i turniej Lindy Hop, spotkania z artystami i nowa propozycja dla widzów festiwalu: zaPOZNAJmy SIĘ, czyli 20-minutowe spotkania wprowadzające, przybliżające widzom kontekst, estetykę i format spektaklu.

Bilety 20-50 zł

Bilety (zwykłe i ulgowe) dostępne na portalu www.ewejsciowki.pl oraz na stronach internetowych i w kasach teatrów, w których grane są poszczególne spektakle.

W specjalnych cenach są dostępne również bilety grupowe (dla minimum 4 lub 10 osób) oraz bilety łączone (na spektakle w ramach jednego wieczoru lub na trzy spektakle solowe).

Bilety grupowe, łączone oraz profesjonalne dostępne są tylko w kasach teatrów.

Uwaga! Bilety łączone na trzy spektakle solowe (Rafała Dziemidoka, Alessandro Sciarroniego i Trajala Harrella) są dostępne w specjalnej cenie w kasie Teatru.

***

Przekraczając przyjemność

18. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizatorzy: STUDIO teatrgaleria, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Partnerzy: network apap – Performing Europe 2020 w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Danish Arts Fundation, Flander State of the Art, Komuna// Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, e-teatr.pl, Teatralia.com.pl, taniecPOLSKA.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close