
Fot. Marta Ankiersztejn.
Fot. Marta Ankiersztejn.
Centrum Sztuki Współczesnej i kurator Janusz Marek zapraszają na pokaz spektaklu Rafała Urbackiego Stypa. Wydarzenie odbędzie się w ramach XX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroże 2013. Przedstawienie inspirowane jest m.in. głośnym spektaklem Billa T. Jonesa, zwraca uwagę na stereotypowy sposób postrzegania osób niepełnosprawnych i gejów przez znaczną część społeczeństwa.
Po sukcesie spektaklu Mt, 9,7 Rafał Urbacki stał się obiektem zainteresowania mediów. Autor i wykonawca spektaklu Stypa poddaje krytyce swój wizerunek stworzony przez media. Na tym przykładzie przedstawiony zostaje stereotypowy sposób postrzegania osób niepełnosprawnych i gejów przez znaczną część społeczeństwa. Stypa nawiązuje do legendarnego spektaklu Still/Here stworzonego przez choreografa Billa T. Jonesa w 1994 roku. Przedstawienie to, w którym amerykański artysta odwoływał się do swojej biografii – osoby zakażonej HIV – wywołało burzliwą dyskusję w Stanach Zjednoczonych. Dopiero po pewnym czasie zostało uznane za jedną z najważniejszych wypowiedzi na temat stosunku do osób chorych na AIDS.
Rafał Urbacki
Jest reżyserem, choreografem i performerem. Studiował reżyserię dramatu w krakowskiej PWST, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest uczniem tancerki i choreografki Iwony Olszowskiej. Z powodu zaniku mięśni przez kilkanaście lat jeździł na wózku. Tańczył na wózku w Teatrze Tańca Kierunek w Bytomiu. Dzięki rehabilitacji i wypracowaniu własnej metody ruchu opartej na tańcu współczesnym, od kilku lat porusza się o własnych siłach. W 2009 roku na zamówienie Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tańca w Bytomiu stworzył spektakl Zrównywanie o życiu mieszkańców Śląska, a w 2010 roku w Śląskim Teatrze Tańca – spektakl Mover. Projekt Społeczny o sytuacji tancerzy w Polsce. W 2010 roku zrealizował performance Mt, 9,7 na temat miłosierdzia w kulturze polskiej (prezentowany m.in. na Tanztage w Berlinie), w 2011 roku z kolektywem „The Freszmejkers” stworzył spektakl Rewind o młodzieży dorastającej w latach 90 – tych, a w 2012 roku – spektakl W Przechlapanem z udziałem niepełnosprawnych artystek, (prezentowany m.in. na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych). Jest współtwórcą video dance’ów (z Ewą Szubstarską i Magdaleną Przybysz) oraz autorem choreografii i ruchu scenicznego do spektakli teatralnych m.in. duetu Strzępka/Demirski. W 2012 roku wraz z Magdaleną Przybysz założył kolektyw „Anarchiści Tańca” podejmujący próbę redefinicji estetyki tańca współczesnego w Polsce.
premiery 8.12.2012 roku w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu i 11.12.2012 roku w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie
reżyseria, choreografia i wykonanie- Rafał Urbacki.
śpiew – Agata Wąsik
konsultacja dramaturgiczna – Witold Mrozek
oprawa wizualna – Kacper Lipiński
muzyka – Jan Suświłło
realizacja wideo – Wojtek Klimala
Spektakl powstał na zamówienie Teatru Ósmego Dnia i Instytutu Teatralnego.
Jego producentem jest Fundacja PERFORMA.
Przedstawienie powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.