Warszawa: XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2013. Spektakle artystów z Nowego Jorku i Warszawy

Zdjęcie: Warszawa: XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2013. Spektakle artystów z Nowego Jorku i Warszawy

Zespół Bill T. Jones / Arnie Zane z Nowego Jorku,ois Greenfield, dzięki uprzejmości New York Live Arts.

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i kurator Janusz Marek zapraszają na XX Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. Rozdroże 2013. Podczas dwudziestej edycji festiwalu pokazana zostanie twórczość dwóch wybitnych artystów z Nowego Jorku, kierujących cenionymi na świecie zespołami: tancerza i choreografa Billa T. Jones’a oraz reżysera teatralnego i artysty wizualnego Cadena Mansona. Ich twórczość sytuuje się w dwóch ważnych obszarach współczesnej sztuki: tańca postmodernistycznego i multimedialnego teatru łączącego grę aktorską z użyciem wideo i technik filmowych.

Amerykańscy choreografowie i tancerze wpłynęli na rozwój tańca współczesnego na świecie. Niestety bardzo rzadko prezentowana jest w Polsce twórczość wybitnych reprezentantów amerykańskiego tańca, który ogniskuje się głównie w Nowym Jorku. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli ww. zjawiska jest światowej sławy tancerz i choreograf Bill T. Jones. Jego zespół obchodzi właśnie trzydziestolecie działalności. Festiwal „Rozdroże” chce odkryć twórczość tego afroamerykańskiego artysty dla polskiej widowni. Zespół Bill T. Jones/ Arnie Zane Dance Company z Nowego Jorku jest jedną z kilku najwyżej cenionych amerykańskich grup tańca współczesnego. Oryginalne przesłanie, energia i precyzja wykonania wyróżniają choreografie Billa T. Jones’a i Arnie Zane’a. 3 listopada 2013 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej pokazany będzie wieczór choreografii Billa T. Jones’a i Arnie Zane’a Body Against Body złożony z wybranych, najwartościowszych prac autorstwa ww. artystów, z początkowego, przełomowego okresu ich twórczości. Ponadto  2 listopada 2013 w CSW Zamku Ujazdowskim choreografka Janet Wong, asystentka Billa T. Jones’a, wygłosi prelekcję na temat jego twórczości (ilustrowaną projekcjami zapisów prac artysty).

Nowy Jork – to także ważny ośrodek awangardowych poszukiwań teatralnych. W ostatnich latach międzynarodowe uznanie zyskały dwa nowojorskie teatry łączące grę aktorską z nowatorskim zastosowaniem skomplikowanych technik filmowych i telewizyjnych. Jednym z tych zespołów jest The Big Art Group, który nigdy nie występował w Polsce. Dzięki festiwalowi „Rozdroże” polska publiczność będzie miała możliwość poznać twórczość Cadena Mansona, nowatorskiego reżysera kierującego pracą tego teatru. Dnia 4.10.2013 roku w CSW Zamku Ujazdowskim odbędzie się prelekcja reżysera na temat jego twórczości (ilustrowana projekcjami zapisów jego prac).

Do udziału w festiwalu zaproszono także działającego w Warszawie reżysera i choreografa Rafała Urbackiego. 5 listopada .2013 roku w CSW Zamku Ujazdowskim odbędzie się prezentacja jego autorskiego spektaklu Stypa. Przedstawienie to inspirowane m.in. głośnym spektaklem Billa T. Jones’a, zwraca uwagę na stereotypowy sposób postrzegania osób niepełnosprawnych i gejów przez znaczną część społeczeństwa.

Program tegorocznej edycji festiwalu został okrojony z przyczyn leżących poza kontrolą dyrektora festiwalu. Z przyczyn finansowych odwołane zostały pokazy spektaklu zespołu The Big Art Group oraz premiery spektaklu autorstwa Wojtka Ziemilskiego. Organizatorem festiwalu „Rozdroże 2013” jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim.

Program do pobrania

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski - Kino.LAB, Sala Laboratorium, ul. Jazdów 2 (2,4 i 5 listopada). Teatr Wielki - Opera Narodowa, Plac teatralny 1 (3 listopada)

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close