Warszawa/XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015: Scena Plastyczna KUL „Lustro”

Zdjęcie: Warszawa/XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015: Scena Plastyczna KUL „Lustro”

Fot. Krzysztof Kuzko

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają na pokaz spektaklu Lustro Sceny Plastycznej KUL, który odbędzie się w ramach XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015.

Lustro to kolejny autorski spektakl Leszka Mądzika, artysty od lat zafascynowanego wyobraźnią Schulza. Stworzone w 2013 roku przedstawienie inspirowane jest życiem i prozą Schulza, przede wszystkim opowiadaniem Samotność. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Klimek. Jak napisał twórca spektaklu: „To więcej niż odbicie, bardziej potrzeba zajrzenia do wnętrza w sferę emocji, wrażliwości utrwalających silne piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniło krótkie życie Brunona Schulza”.

Z recenzji:

„Swoim krótkim spektaklem Leszek Mądzik powiedział o twórczości Schulza i o nim samym więcej niźli opasłe tomy naukowych rozpraw. A przed widzami postawił owo tytułowe lustro umożliwiające wejrzenie w najintymniejsze zakamarki ego”. (Andrzej Z. Kowalczyk, Konfrontacje Teatralne: Wielki spektakl Mądzika, www.kurierlubelski.pl.14.10.2014).

Leszek Mądzik tworzy teatr o całkowicie oryginalnej formie. Krótkie, pozbawione fabuły spektakle silnie działają na wyobraźnię i emocje widzów. Składają się z sekwencji obrazów, którym towarzyszy muzyka tworząca rytm i nastrój. Obrazy tworzy ruch form plastycznych, przedmiotów i ciał aktorów traktowanych w sposób rzeźbiarski. Wydobywa je z ciemności światło, którym Mądzik operuje w sposób doskonały. Wszystko służy wywołaniu wrażenia, że widz znajduje się w centrum wykreowanego świata ścierających się sił natury i losu, świata zdeterminowanego przemijaniem, obumieraniem, śmiercią.

Scena Plastyczna KUL jest cenionym na świecie teatrem wizualnym. Jego założycielem (1969) i dyrektorem artystycznym jest Leszek Mądzik – reżyser, scenograf, malarz, autor artystycznych fotografii. Scena Plastyczna KUL obchodzi w tym roku 45-lecie działalności. Teatr zrealizował dwadzieścia premier. Od 1972 roku, od premiery Wieczerzy, są to spektakle autorskie Mądzika. Jest on ich autorem i reżyserem. Stworzył także spektakle i scenografie dla innych teatrów m.in. w Polsce, Niemczech, Francji i Portugalii. Scena Plastyczna KUL brała udział w ponad stu międzynarodowych festiwalach na wszystkich kontynentach. Prace Mądzika prezentowane były m.in. na Quadriennale Scenografii w Pradze i na światowej wystawie scenografii w Tokio. Artysta otrzymał wiele nagród m.in. na festiwalu teatralnym w Kairze, festiwalu teatralnym TIATF92 w Toyamie w Japonii i na festiwalu A World Class AACT w Racine w USA. Ponadto otrzymał wyróżnienie na światowej wystawie scenografii w Pradze, wyróżnienie specjalne Nagrody TOTUS za rok 2004 i srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2005 roku. Scena Plastyczna KUL kilkukrotnie gościła w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Leszek Mądzik

Muzyka: Piotr Klimek

Fragment Samotności Brunona Schulza czyta Jerzy Radziwiłowicz

Udział biorą: Katarzyna Lisek, Sylwia Wikiera, Kamil Dec, Robert Frączek, Karol Furmanek, Maciej Mazur, Tomasz Nowak, Szymon Zygma

Sprzedaż biletów w dniu i w przeddzień spektaklu w CSW.

Ceny biletów: normalny 40 zł / ulgowy 25 zł

Po spektaklach odbędą się spotkania z artystami.

DO POBRANIA:

Program festiwalu

TRAILER

Organizacja festiwalu dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Stołecznego Warszawy.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)    Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka) Logo British Council (miniaturka)

Partner: British Council Poland

 

Partner CSW: REGENT Warsaw Hotel

 

Współpraca medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

 

Patroni medialni CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, taniecPOLSKA.pl, TOK FM, ELLE, ELLE DECORATION, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: CSW Zamek Ujazdowski, Budynek Laboratorium, Sala im.W. Krukowskiego, ul. Jazdów 2.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close