Warszawa/XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015: Teatr Stan’s Cafe „The Cleansing of Constance Brown”

Zdjęcie: Warszawa/XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015: Teatr Stan’s Cafe „The Cleansing of Constance Brown”

Fot. Graeme Braidwood

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają na pokaz spektaklu The Cleansing of Constance Brown Teatru Stan’s Cafe, który odbędzie się w ramach XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015.

Wyreżyserowany przez Jamesa Yarkera spektakl The Cleansing of Constance Brown (Wymazywanie Constance Brown) z 2007 roku to jedno z najbardziej cenionych przedstawień teatru. Zamówione przez festiwale Wiener Festwochen i Fierce!Festival oraz przez Warwick Arts Centre, było prezentowane w wielu krajach, zaskakując swą oryginalną formą. Miejscem akcji jest długi i wąski korytarz budynku, który przypomina zarówno biurowiec z lat 50., jak i współczesny hotel czy blok mieszkalny lub więzienie. Korytarz jest miejscem przejściowym, peryferyjnym, miejscem ludzi pozbawionych władzy, która jest sprawowana za drzwiami i ścianami niewidocznych pokojów.

Akcja spektaklu przypomina film. Widzowie obserwują serię mikroscenek i próbują odkryć relacje między kilkudziesięcioma postaciami pojawiającymi się na chwilę w korytarzu. Kalejdoskop obrazów przypomina zdarzenia codzienne lub relacje telewizyjne z publicznych lub osobistych katastrof. Twórcy spektaklu pytają, czy można je wymazać z naszej świadomości. Co wówczas pozostaje? Wymazywanie Constance Brown to usuwanie z życia i pamięci osoby zmarginalizowanej, która występuje w wielu miejscach i epokach. Krytyczka z „The Irish Times” napisała o tym spektaklu, że „zachwyca wizualnie, porusza wyobraźnię, intryguje i wybrzmiewa”.

Teatr Stan’s Cafe został założony w 1991 roku przez Jamesa Yarkera i Graeme’a Rose’a. Yarker kieruje grupą i jest reżyserem większości spektakli. Działający w Birmingham zespół skupia artystów różnych dziedzin sztuki, tworzących spektakle na pograniczu teatru, sztuki akcji i sztuk wizualnych. Od lat zajmuje ważne miejsce na scenie brytyjskiego teatru poszukującego. Oryginalne spektakle teatru wykorzystują różne formy i techniki: od 4-minutowego filmowego performansu dla 1 widza do trwającego 4 dni spektaklu-instalacji z użyciem ponad 6 mld ziaren ryżu. Zespół często porusza temat peryferyjności, sytuując w centrum uwagi to, co zazwyczaj uznawane jest za nieważne i drugoplanowe. Przedstawienia teatru były prezentowane m.in. na festiwalach Edinburgh Fringe, Theater der Welt w Stuttgarcie, Theaterformen w Hanowerze, Euro-Scene w Lipsku oraz na festiwalach w Cork, Adelajdzie i Bukareszcie. Grupa z powodzeniem występowała też m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Buenos Aires i Kopenhadze. Ponadto we Włoszech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Kanadzie i Brazylii. Zespół będzie gościł w Polsce po raz pierwszy.

Wykonawcy: Gerard Bell, Jake Oldershaw, Graeme Rose, Bernadette Russell, Craig Stephens, Amy Taylor, Jack Trow

Reżyseria: James Yarker

Kierownictwo sceny i tournée

Stage Management: Harry Trow

Akustyk: Nina West

Operator oświetlenia: Frances Rice

Twórcy: Gerard Bell, Jake Oldershaw, Jan Pearson, Graeme Rose, Bernadette Russell, Craig Stephens, Andy Watson

Oryginalna muzyka: Nina West

Projekt oświetlenia: Paul Arvidson

Zamówione kostiumy: Kay Wilton

Zamówione rekwizyty: Ana Rutter

Zamówienie: Festival Wiener Festwochen, Warwick Arts Centre oraz Fierce! Festival.

Dofinansowanie: Arts Council of England

Sprzedaż biletów w dniu i w przeddzień spektaklu w klubie Stodoła.

Ceny biletów: normalny 50zł / ulgowy 30 zł

27 października 2015 o godzinie 18.00 (CSW Zamek Ujazdowski, KINO.LAB) odbędzie się prelekcja reżysera Jamesa Yarkera o twórczości Teatru Stan’s Cafe.

Po prezentacji 28 października odbędzie się spotkanie z artystami.

DO POBRANIA:

Program festiwalu

Organizacja festiwalu dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Stołecznego Warszawy.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)    Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)Logo British Council (miniaturka)

Partner: British Council Poland

 

Partner CSW: REGENT Warsaw Hotel

 

Współpraca medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

 

Patroni medialni CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, taniecPOLSKA.pl, TOK FM, ELLE, ELLE DECORATION, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Klub Stodoła, ul. Batorego 10

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close