Wrocław: „Kantor. Burza” – reż. Sławek Krawczyński, chor. Anna Godowska

Zdjęcie: Wrocław: „Kantor. Burza” – reż. Sławek Krawczyński, chor. Anna Godowska

Sławek Krawczyński „Kantor. Burza”. Fot. Grzegorz Mart

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na spektakl Kantor. Burza, produkcję, która odnosi się do twórczości Tadeusza Kantora, osobistego doświadczenia i wpływu jego teatru na autorów spektaklu. Spektakl jest poszukiwaniem czasoprzestrzeni, usytuowanej pomiędzy życiem a śmiercią, przeszłością a teraźniejszością. Czasoprzestrzeni, którą najlepiej oddaje zjawisko śnienia.

Wersja do druku

Udostępnij

W tym sensie teatr dwójki reżyserów staje się pracą z nieświadomością i snem. Kantor. Burza przekłada na język tańca dziedzictwo teatru Tadeusza Kantora. Spektakl reinterpretuje Teatr Śmierci, odwołuje się do jego najważniejszych dzieł: Umarłej klasy czy Wielopola, Wielopola. Czerpiąc z wielkiego dzieła Kantora, konfrontuje je z jakościami tanecznymi. Godowska i Krawczyński po raz kolejny wykorzystują metodę pracy ze śnieniem, swoją autorską koncepcję pracy choreograficznej. Przez tę innowacyjną technikę pracy tancerki i tancerze zostają wprowadzeni w pogłębione stany psychofizyczne. Konfrontacja tradycji z nowoczesnością, dziedzictwa Kantora ze współczesnymi metodami tanecznymi jest kluczem do stworzenia Kantora. Burzy.

W 2020 roku powstał spektakl taneczny Kantor. Burza Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego (producent: Cricoteka, koproducent: Krakowski Teatr Tańca). Jego premiera odbyła się w październiku 2020 roku w ramach programu ,Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń (kuratorzy: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon).

Sławek Krawczyński – reżyser teatralny, dramatopisarz, scenarzysta, badacz, autor filmów krótkometrażowych. Laureat wielu nagród na festiwalach teatralnych i filmowych w Polsce i za granicą. Czterokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendysta Komitetu Kinematografii. Wraz z Anną Godowską rezydent Centre national de la danse w Paryżu oraz w centrum Maison Folie w Mons. Autor ponad dwudziestu sztuk i scenariuszy teatralnych.

Anna Godowska – choreografka, tancerka, pedagog tańca współczesnego. Autorka prac solowych, przygotowanych na otwarcie Choreographisches Zentrum NRW w Essen. Rezydentka Centre national de la danse w Paryżu, centrum Maison Folie w Belgii oraz Performing Arts Choreographisches Zentrum NRW w Essen, stypendystka Mobile Academy, uczestniczka Theorem Residency Project oraz Interdiscyplinary Dramaturgy Coaching w Zagrzebiu, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka i realizatorka wielu projektów artystyczno-edukacyjnych.

Koncepcja, reżyseria: Sławek Krawczyński
Choreografia: Anna Godowska
Występują: Natalia Dinges, Daniela Komędera-Miśkiewicz, Paweł Łyskawa, Bartosz Ostrowski, Piotr Skalski, Magdalena Skowron
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Tekst oryginalny: Sławomir Krawczyński
Muzyka: SUEXO
Wideo: Grzegorz Mart, Bartosz Pawlik, Marcin Saltarski
Kuratorzy projektu: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon
Producent: Cricoteka
Koproducent: Krakowski Teatr Tańca
Premiera: 16 października 2020
Czas trwania: 60 min

Spektakl współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (Zamówienia Choreograficzne 2020) oraz Fundację PZU.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Instytut Grotowskiego, Na Grobli 30/3

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close