Wrocław/XIII Brave Festival: Mélanie Lomoff | Rama Vaidyanathan – pokaz spektaklu

Zdjęcie: Wrocław/XIII Brave Festival: Mélanie Lomoff | Rama Vaidyanathan – pokaz spektaklu

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Pochodzące z różnych kultur i uprawiające odmienne style tancerki, które w 2014 roku odwiedziły Brave Festival, ponownie zaprezentują swój podwójny występ na festiwalu. Każda wykona własny program, by zakończyć pokaz wspólną improwizacją, łamiącą sztywne granice tanecznych konwencji.

Pomysł na tegoroczny projekt powstał na podstawie wspólnej, spontanicznej improwizacji tanecznej dwóch artystek, która odbyła się na zakończenie spotkania podczas X edycji Brave Festivalu. Wówczas tych kilka elektryzujących minut wprowadziło widownię w zachwyt i wzruszenie. Subtelny taniec i głębokie porozumienie pomiędzy tancerkami z odmiennych kultur, zupełnie inaczej traktującymi ruch, potwierdziły, że ciało może być fenomenalnym medium komunikacji. Będąc pod wrażeniem tego wydarzenia, organizatorzy postanowili w tym roku zaprezentować solowe projekty artystek z finałem w postaci wspólnego występu.

Mistrzyni klasycznego tańca hinduskiego bharatanatjam – Rama Vaidyanathan – pokaże najpierw swoje solo w towarzystwie 4 akompaniatorów. Taniec ten, wykonywany niegdyś w świątyniach, łączy dynamikę prezentacji ze statycznymi pozami, a towarzyszy mu zawsze wykonywana na tradycyjnych instrumentach muzyka oraz śpiew komentujący choreografię. Zaproszona do Wrocławia artystka zgłębia od ćwierćwiecza tę praktykę taneczną o religijnych korzeniach i jest uznawana za jedną z najlepszych tancerek nurtu bharatanatjam w Indiach.

Program solowy Mélanie Lomoff, nagradzanej wielokrotnie francuskiej tancerki i choreografki tańca nowoczesnego, będzie z kolei sięgał po przetworzone motywy z klasycznego baletowego tańca na pointach. Artystka chce ukazać proces budowania hybrydowego języka choreograficznego, łączącego pozornie niepasujące do siebie elementy (balet klasyczny i taniec współczesny). Inspirowały ją rozmaite doświadczenia z jej własnej kariery scenicznej, a także jej emocjonalne połączenie z muzyką, dobraną specjalnie do pokazu.

Wykonując na koniec wspólną improwizację, tancerki będą badać i celebrować dwie różne „gramatyki” taneczne, dążąc do znalezienia wspólnego gruntu dla tańca. Tak, by wzbogacić się swoimi twórczymi poszukiwaniami i osiągnąć – jak mówi Rama – „stan wzajemnej miłości, spokoju i harmonii”. Spotkanie tych odmiennych światów artystycznych przynosi moment bliskości między dwiema różnymi kobietami, historiami, kulturami i osobowościami. To proces, podczas którego różnice nakładają się na siebie i przenikają w sposób widzialny i niewidzialny. Mélanie: To prawdziwy dialog w tańcu, zjednoczenie dwóch samotności, którym pozwoliłyśmy zbliżyć się do siebie. Powstała niewidzialna więź, będąca tańcem, ruchem, a także połączeniem ciała i serca.

Nagranie ze wspólnego występu  Mélanie Lomoff i Ramy Vaidyanathan podczas 10. edycji Brave Festival:

https://www.youtube.com/watch?v=IVBcAGaUeY8

https://www.youtube.com/watch?v=kYixp3lChUA

Bilety: 35 zł(przedsprzedaż)/40zł

 

W ramach festiwalu każda z artystek poprowadzi warsztaty:

O warsztatach z Mélanie Lomoff

O warsztatach z Ramą Vaidyanathan

Będzie można również obejrzeć pokaz z udziałem uczestników warsztatów Mélanie Lomoff.

O pokazie powarsztatowym

***

Brave Festival 

Brave Festival jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia w formie biennale. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu,  które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław. Fundusze na wydarzenie przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Przeciw wypędzeniom z kultury” – hasło przewodnie festiwalu – doskonale oddaje jego istotę. Organizatorzy dbają, by Brave Festival był przede wszystkim okazją do dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. Również w tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.

Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.

Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

http://www.bravefestival.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Wrocław: Centrum Kultury Impart, ul. Mazowiecka 17

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close