
Fot. Julia Kostarska-Talaga.
Fot. Julia Kostarska-Talaga.
Odpowiednie dać tańcowi słowo to cykl rozmów poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Raz w miesiącu Polski Teatr Tańca zaprasza do udziału w dyskusji o najistotniejszych zagadnieniach związanych z przestrzenią sztuki choreograficznej w kontekście eksperymentu. Ostatnie spotkania były poświęcone nowościom wydawniczym.
Podczas styczniowego panelu dyskusyjnego jego uczestniczki będą rozmawiać o nowo wydanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi książce Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności, powiązanej z wcześniejszą wystawą o tej samej nazwie, oraz konferencją naukową. Gośćmi spotkania będą: Katarzyna Słoboda, redaktorka i kuratorka związana z Muzeum Sztuki w Łodzi, Karolina Bilska, Joanna Leśnierowską oraz tradycyjnie Iwona Pasińska (dyrektor Polskiego Teatru Tańca) i Anna Królica (moderatorka).
Książka jest ciekawie zaprojektowana i bogato ilustrowana. W części merytorycznej można wyróżnić: wstęp redaktorki Katarzyny Słobody, eseje 11 autorów, esej wizualny i przewodnik po wystawie. Publikacja podejmuje kilka wątków: jej redaktorka stawia kluczowe pytanie – jak myśli ciało? Interesuje ją ono także w perspektywie historycznej, a zatem: Co poruszało ciało w pierwszej połowie XX wieku? Podczas spotkania uczestniczki wraz z widownią będą szukać odpowiedz na to pytanie, a także przywoływać słowa i konteksty przypomniane przez autorki i autorów esejów opublikowanych w książce.
Publikacja jest związana z obchodami 100. awangardy w Polsce.
Jak zauważa prof. Dariusz Kosiński, książka Poruszone ciała. Choreografia nowoczesności jest kolejną publikacją po Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (Łódź 2013), w której Muzeum wychodzi w swojej działalności poza pole sztuk wizualnych, co jest ciekawą propozycją coraz bardziej rozpowszechnioną na międzynarodowym rynku sztuki. Warto przypomnieć europejskie projekty Dancing Museums oraz Museum of Dance Borisa Charmatza. Jak w tym kontekście sytuują się działania Muzeum Sztuki w Łodzi? To kolejne pytanie, które na pewno padnie podczas spotkania.
O wystawie:
Wstęp wolny.