W dniach 11–12 lutego Klub Żak zaprasza na weekend z tańcem współczesnym, obejmujący pokazy dwóch spektakli oraz warsztaty taneczne. W ramach sobotnich wydarzeń Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo poprowadzą warsztat dla par Coda Movement, a wieczorem wystąpią na scenie w swoim autorskim spektaklu Atsu. Następnego dnia, swój najnowszy spektakl zatytułowany Niesamowicie Blisko zaprezentuje gdańska grupa h.art Company.

Wersja do druku

Udostępnij

Wydarzenia w dniu 11 lutego 2023 r. 

1. Warsztaty CoDa Movement, 11 lutego 2023 (sobota) godz. 16.30 / Klub Żak

Prowadzenie: Magdalena Wójcik, Stefano Otoyo
Czas trwania: 90 min.

CoDa czyli Consciuos Dance (uważny taniec) to warsztat dla par, niezależnie od wieku i umiejętności tanecznych. Prowadzący podejmą tematykę energii w parze. Dzięki technikom contact improvisation, delikatnego dotyku, masażu, zaufania i poddania, uczestnicy będą dążyli do stworzenia własnej choreografii, wypływającej z serca, a nie z umysłu. Może w tańcu uda się pokonać napięcia, emocjonalne blokady i traumy. A może tylko i aż razem zatańczyć i poczuć swoje ciała i energie.

2. Pokaz spektaklu Atsu, 11 lutego 2023 (sobota) godz. 19.00 / Klub Żak

Choreografia i wykonanie: Magdalena Wójcik, Stefano Otoyo
Czas trwania: 30 min.

Termin „atsu” w języku japońskim oznacza nacisk, presję. Bazą do ruchu w tym spektaklu jest japoński masaż shiatsu, gdzie masujący wykonuje choreografię w relacji z drugą osobą. Ruch jest sam w sobie ceremonią. Pytanie, które się rodzi, to: Co się dzieje gdy otwierają się bramy do wolności? Co jeśli intymny związek między dwojgiem ludzi jest prawdziwym badaniem, które należy  przeprowadzić, aby wydostać się z czasu i przestrzeni i odkryć, że nie istnieje nic poza miłością w większym tego słowa znaczeniu?

Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności Warszawskiego Konkursu Choreograficznego 2022.

„Atsu” w delikatny, mistyczny i spokojny sposób pokazywał przenikanie się kultur. Początkowo choreografia Magdaleny Wójcik i Stefano Otoyo była spokojną podróżą przez rozmaite elementy tradycji Wschodu (w tym przez medytację, jogę, itp.), która zetknęła się w finale z dynamicznym zachodnim tańcem (ze skokami, floor work i scenami synchronicznymi). Całość była wciągająca i naprawdę zaskakująca.

Sandra Wilk / www.stronatanca.pl

O artystach:

Magdalena Wójcik – tancerka E.sperimenti Dance Company oraz instruktor tańca współczesnego w Rzymie. Po 3-letniej współpracy z Sopockim Teatrem Tańca, odbyła roczny trening pod dyrekcją Roberto Zappali. W 2015 roku rozpoczęła współpracę z Elia Mrak oraz Nancy Lopez (USA), Sharon Fridman, Paolo Mohowich oraz Valerio Longo. Podczas pobytu na Sycylii realizowała się również jako choreograf, jej prace zostały pokazane w Scenario Publico oraz Acitrezza. W jej doświadczeniach nie zabrakło również przygody z You Can Dance w 6. edycji programu. Obecnie kontynuuje swój rozwój jako tancerka, współpracując z młodym gwiazdorem choreografii Moritzem Ostruchnjakiem. Ponadto poszerza wiedzę z zakresu psychologii, która zawsze była jej pasją.

Stefano Otoyo  – tancerz tańca współczesnego oraz hip-hop, od 2010 roku związany z E.sperimenti Dance Company z Rzymu. Od 2010 roku związany z teatrem. Obecnie mieszka w Warszawie i współpracuje z Teatrem Tańca Zawirowania, gdzie naucza techniki Flow Dynamics. Jest współtwórcą projektu Coda Dance Movement. Ma za sobą światowe tournée, występy we włoskiej telewizji i wygrane Hip hop Battle. Obecnie jego praktyka i rozwój kierują się ku poznawaniu ciała, świadomości oraz improwizacji, łącząc różne style taneczne.

Więcej o wydarzeniu: Roztańczmy się przed Walentynkami! Klub Żak (klubzak.com.pl)

Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo "Atsu". Fot. Sandra Wilk

Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo "Atsu". Fot. Sandra Wilk

Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo "Atsu". Fot. Sandra Wilk

Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo "Atsu". Fot. Sandra Wilk

Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo "Atsu". Fot. Sandra Wilk

Wydarzenia w dniu 12 lutego 2023 r. 

Pokaz spektaklu Niesamowicie blisko, 12 lutego 2023 (niedziela) godz. 19.00 / Klub Żak

Wykonanie: h.art company (Agnieszka Brzezińska, Stanisław Bulder, Natalia Filowiat, Luba Splosznaja, Artur Grabarczyk)
Choreografia: Artur Grabarczyk
Reżyseria dźwięku: Bartosz Kalwasiński, Zuzanna Henclik
Czas trwania: 50 min. 

W życiu brakuje nam delikatności. Musimy ją sobie stwarzać, szukać jej w detalach. Jesteśmy pokoleniem, które w zimnym, szybkim i coraz częściej brutalnym świecie poszukuje czułości, jednocześnie nie wiedząc, co z tą czułością zrobić. Ciężko nam rozmawiać o emocjach, uczuciach i odczuciach, ale jesteśmy ich głodni. Jest nam niesamowicie głośno i niespokojnie, ale boimy się totalnej ciszy. Jesteśmy pokoleniem skrajności, szybkiego jedzenia i szybkich relacji. Chcemy być nieprzyzwoicie blisko, niekoniecznie na długo. Boimy się tego, czego chcemy tak naprawdę. Jesteśmy przebodźcowani. Przemęczeni. Rozdrażnieni. Musimy się wszyscy uspokoić.

Uwaga! w spektaklu są wykorzystane światła stroboskopowe.

H.ART COMPANY – zespół założony przez Artura Grabarczyka – tancerza, filmowca i pedagoga Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku, której jest też absolwentem. Po ukończeniu NSCD w Leeds rozpoczął pracę jako tancerz Opery Bałtyckiej. Tańczył także w legendarnym Scottish Dance Theatre. Współpracuje również z francuskim choreografem Didierem Théron’em. Po okresie współpracy z warszawskim Teatrem Tańca Zawirowania powrócił, by tworzyć w Trójmieście, gdzie zaprosił do współpracy m.in. Katarzynę Ustowską (z Teatru Dada von Bzdülöw) i Różę Kołodę, z którymi prezentował spektakl The Mist w Teatrze Szekspirowskim oraz De Light. Niesamowicie Blisko jest trzecim spektaklem, który powstał w ramach projektu Przestrzenie Sztuki w Lublinie.

Więcej o wydarzeniu: Roztańczmy się przed Walentynkami! Klub Żak (klubzak.com.pl)

h.art company "Niesamowicie blisko". Chor. Artur Grabarczyk. Fot. Bartosz Kruk.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close