27 sierpnia 2023 roku tancerz i choreograf Wojciech Warszawski obchodzi 60. urodziny.

Wersja do druku

Udostępnij

Tancerz, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie (1982), uczeń Zygmunta Sidły. Bezpośrednio po szkole został zaangażowany do zespołu Teatru Wielkiego, a w 1988 roku został solistą.

W dorobku artysty znalazły się takie partie, jak: Rotbart i Taniec hiszpański w Jeziorze łabędzim, Hilarion w Giselle, Drosselmeyer w Dziadku do orzechów, Espada w Don Kichocie i Wdowa Simone w Córce źle strzeżonej. Występował w divertissementNapoli Bournonville’a i w Śpiącej królewnie Gusiewa. Z sukcesem wykonywał partie w baletach współczesnych: Adama w After Eden Johna Butlera, Tytusa w Muzach Chopina w choreografii Wołk-Karaczewskiego, Putyfara w Legendzie o Józefie w wersji Wesołowskiego oraz Księcia Griemina w Onieginie Cranko. W operze Czarna maska Krzysztofa Pendereckiego kreował niemą rolę Maski. Tańczył gościnnie na scenach włoskich z zespołem wybitnej rzymskiej baleriny Margherity Parrilli; partnerował jej jako Don José w Carmen – suicie w choreografii Alberta Alonso. Występował z baletem warszawskim nie tylko w siedzibie i na scenach krajowych, ale także w Argentynie, Austrii, Belgii, Brazylii, Danii, we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanadzie, na Tajwanie i w Wielkiej Brytanii.

W 2009 roku zakończył karierę sceniczną, ale zainteresował się pracą choreograficzną. Wspólnie z Iwoną Runowską-Badurek zrealizował Kopciuszka Siergieja Prokofiewa z zespołem baletowym Opery Nova w Bydgoszczy.

Od 2016 roku jest kierownikiem Baletu Opery Bałtyckiej. Wspólnie z Izabelą Sokołowską-Boulton stworzyli choreografie do opery Aida Giuseppe Verdiego oraz do wielu wieczorów baletowych, w tym do L’universe de la danse do muzyki Gothshalka i Bolero Ravela, II aktu baletu Giselle Adolphe’a Adama i Kopciuszka Siergieja Prokofiewa.

Bibliografia

  1. Biogram Wojciecha Warszawskiego, https://operabaltycka.pl/zespol [dostęp: 21.08.2023].
  2. Materiały informacyjne Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Fotografia

  1. Wojciech Warszawski. Fot. Archiwum Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close