Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A PART jest międzynarodowym przeglądem najciekawszych zjawisk artystycznych z obszaru sztuk performatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem teatru: pozainstytucjonalnego, autorskiego, niewerbalnego, eksperymentalnego, alternatywnego i innowacyjnego. Impreza odbywa się w Katowicach i miastach ościennych. Festiwal powstał w 1994 roku i jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez teatralnych w Polsce. Dyrektorem artystycznym od początku istnienia imprezy jest Marcin Herich.  W drugiej części XXIV edycji festiwalu, w dniach 14-17 czerwca 2018 roku, swoje prace zaprezentują tacy twórcy, jak Delgado Fuchs (14 czerwca), Ivo Dimchev i United Cowboys (17 czerwca), a także Teatr Amareya, który na festiwal wspólnie z Teatrem A Part przygotowuje premierę Cztery (dwa premierowe pokazy 15 czerwca). Prezentacje spektakli odbywać się będą w Katowicach i Chorzowie.

 

 

O spektaklach:

 

14 czerwca, czwartek,  godz. 20.00, Teatr Korez, plac Sejmu Śląskiego 2

Delgado Fuchs: Nirwana

[teatr tańca/performans]

 

Przedstawienie inspirowane jest postawami i gestami niektórych popularnych dyscyplin sportowych, takich jak łyżwiarstwo figurowe i pływanie synchroniczne, a także tańcem klasycznym. Flirtując z formalną abstrakcją i intensywnością, twórcy spektaklu obserwują motorykę ludzi uprawiających te dyscypliny i naśladują ich. Popadają przy tym w egzaltację, zdumienie i rozbawienie. Zmierza to ku zmysłowemu eksponowaniu erotycznych pozycji. Pozycje i fragmenty ruchów podążają jeden za drugim jak ciąg kadrów. Integralność ciał aktorów zostaje rozbita, podobnie jak czas trwania przedstawienia.

 

Bilety w cenie 30 zł. Sprzedaż i rezerwacje w kasie Teatru Korez.

Więcej

 

15 czerwca, piątek, godz. 18.00 i 20.00, informacja o miejscu po dokonaniu rezerwacji

Teatr A Part i Teatr Amareya : Cztery

[teatr tańca/teatr wizualny]

 

Cztery  to najnowszy spektakl Teatru A Part, powstały w koprodukcji z gdańskim Teatrem Amareya. Będzie to premierowe wystawienie.

 

Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Cztery performerki. kobiety, osoby, ciała.
Cztery w Japonii i Korei jest homofonem słowa „śmierć”.
W kulturze europejskiej jest liczbą człowieka, symbolizuje materię i doczesny porządek.
Cztery strony świata, cztery pory roku i cztery żywioły.
Czterej jeźdźcy Apokalipsy.
Cztery rzeczy nienasycone: otchłań, łono niewiasty, ziemia i ogień.

Iinfo i rezerwacje: czteryapart@wp.pl

Bilety w cenie 30 zł. Uczestnictwo wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji miejsca. Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Więcej

 

17 czerwca, niedziela

godz. 18.00, Kinoteatr Rialto, ul. Świętego Jana 24

Ivo Dimchev: I-VO – koncert

 

Ivo Dimchev to jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych performerów w Europie, słynący z łamania tabu. Choć jego prace łączą w sobie performans, taniec, teatr i sztuki wizualne, w centrum pozostaje jego muzykalność i znakomity talent wokalny. To właśnie piosenki przyniosły Dimchevowi niebywały sukces. Artysta nieustannie podróżuje, przemierzając świat ze swoimi koncertami solowymi i muzycznymi performansami, łaczącymi wirtuozerię i charyzmę sceniczną z nieprzewidywalnością.

 

Bilety w cenie 35 zł. Sprzedaż i rezerwacje w kasie Kinoteatru Rialto.

Więcej

 

godz. 20.00

United Cowboys: Studia nagości. Menu, Teatr Rozrywki w Chorzowie, ul. Konopnickiej 1

[teatr tańca/teatr wizualny]

 

Będzie to seria kilkunastu niezależnych krótkich spektakli tanecznych, które łączy motyw kobiecej nagości. Każde wystawienie spektaklu to unikatowy, jednorazowy wybór kilku krótkich  przedstawień, ułożonych w nową, osobną dramaturgiczną całość. Menu przygotowane dla festiwalu składa się z czterech spektakli solowych: Szkło, Cykl Kto: 1, Cykl Kto: 3 oraz Czy jestem duża?.

 

 „Fascynuje mnie wykonawca i jego nagie ciało, wrzucone w sztuczne otoczenie, gdzie musi powrócić do źródła swojego wyglądu i prawdy o sobie. Chociaż ogołocone i drży, to tkwi w nim moc. Ten pomysł jest zainspirowany między innymi fascynacją starożytnych Greków ludzkim ciałem, ich pasją dla odzwierciedlania tekstury skóry w rzeźbie i żywiołowości w podejściu do struktury ludzkich mięśni. Ciało piękne i bohaterskie, tak podatne na zranienie. Z mojego punktu widzenia nagość w dzisiejszych czasach zbyt rzadko odsłaniana jest w ciszy i szczerości, w formie, gdy staje się tym czym jest: cudem natury. Bez nauki, bez religii, z czystego zdumienia”.
Maarten van der Put

 

Bilety w cenie 35 zł. Sprzedaż i rezerwacje w kasie Teatru Rozrywki. Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Więcej

 

 

Strona festiwalu:  http://apart.art.pl/pl/a-part-festiwal/

 

***

 

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A Part

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury im. K. Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje.

Współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

       

 Katowice - miasto ogrodów (miniaturka)   Narodowe Centrum Kultury (miniaturka)Śląskie - pozytywna energia (miniaturka)

  

 

Partnerzy: Kinoteatr Rialto w Katowicach, Pałac Młodzieży w Katowicach, Teatr Korez w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ibis Budget Katowice Centrum, Teatr Rozrywki w Chorzowie oraz Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela (Belgia) w Warszawie.

Patronat medialny:„Gazeta Wyborcza”, Antyradio, TVP Katowice, E-teatr, Teatralny, Monodramus, Silesiakultura, Dziennik Teatralny, taniec POLSKA, Teatralia, Teatr dla Was.

Aktualności i informacje okołofestiwalowe na portalu społecznościowym Facebook

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close