23 czerwca Ben J. Riepe, uznany choreograf z Düsseldorfu, ożywi nowo otwartą siedzibę Goethe-Institut w Krakowie artystycznymi interwencjami. Bazując na stworzonym w 2020 roku performansie CREATURE, poprowadzi publiczność przez pojedyncze stacje, ofiarując cała gamę artystycznych doznań. Towarzyszyć mu będą performerzy: Wojciech Furman, Wojciech Grudziński, Wojciech Kozak, Sudeep Puthiyaparambath, Alejandro Russo, Piotr Wach, Dominika Wiak, Dominik Więcek.

Wersja do druku

Udostępnij

Ben J. Riepe po raz kolejny gości w Polsce – wcześniej odwiedził Wrocław, Kraków i Warszawę. W 2004 roku rozpoczął działania jako niezależny twórca, wcześniej współpracował z zespołem Wuppertal Tanztheater Piny Bausch oraz z Neuer Tanz. To wielorakie doświadczenie sceniczne i praca z uznanymi choreografami pozwoliły mu wytyczyć własny obszar zainteresowań i język wypowiedzi artystycznej.

Ben J. Riepe traktuje ciało jako punkt wyjścia w swoich rozważaniach choreografa i pracach. Jest ono dla niego treścią, materiałem, a także rzeźbą. Jednym z ważniejszych dla niego aspektów pracy jest obserwacja przemian cielesności, którą równocześnie poddaje tematyzacji. Aspekt wizualny odgrywa tu znaczącą rolę, choreograf, wychodząc od ciała, eksploruje różne rodzące się w somie emocje, jak strach albo przypatruje się efektowi „zagubienia w cielesności”. W jednym ze swoich ostatnich spektakli badał zagadnienie erotyzmu ciała. W CREATURE wydaje się, że na pierwszym planie pojawia się relacja ciała i przestrzeni.

Wspólnie z performer(k)ami ze swojego zespołu w każdym pomieszczeniu stworzy na kilka godzin multimedialne instalacje w duchu CREATURE – po części ze scen i momentów wcześniejszych produkcji zespołu, a po części z nowych, świeżo opracowanych elementów. CREATURE Kraków jest przy tym pomyślane jako eklektyczne dzieło sztuki, które wypełnia przestrzeń sztuką i jest dla publiczności zmysłowo doświadczalne.

CREATURE Kraków

Koncepcja, choreografia, scenografia: Ben J. Riepe
Performerzy: Wojciech Furman, Wojciech Grudziński, Wojciech Kozak, Sudeep Puthiyaparambath, Alejandro Russo, Piotr Wach, Dominika Wiak, Dominik Więcek
Kierowniczka projektu: Jessica Prestipino
Administracja i Koordynacja projektu: Izaskun Abrego
Management/Komunikacja: Nassrah-Alexia Denif

CREATURE korzysta ze wsparcia: Ministerstwa Kultury i Nauki Nadrenii Północnej-Westfalii, Urzędu ds. Kultury Miasta Stolicy Landu Düsseldorfu, Fundacji Sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii, Funduszu Sztuk Performatywnych BTHVN 2020 ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego Niemiej ds. Kultury i Mediów, Kraju Związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii, Miasta Bonn i Powiatu Rhein-Sieg. Ben J. Riepe reprezentowany jest przez Kunst & Denker Contemporary.

Uwaga! Na performans obowiązują zapisy pod adresem: agnieszka.marecka@goethe.de.

Wejście na performans będzie możliwy od godz. 18.00, co 15 minut. Liczba osób w pojedynczej grupie, która może uczestniczyć w performensie, będzie ograniczona.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close