8-9 kwietnia 2022 Katedra Teatru i Dramatu UJ zaprasza na pierwsze spotkanie w ramach projektu Nowa choreografia. Kierunki i praktyki, które poświęcone będzie twórczości Agnieszki Kryst. W programie: projekcja nagrania spektaklu Expiria, spotkanie z choreografką, warsztaty.

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt Nowa choreografia. Kierunki i praktyki rozpoczął się od serii pytań o możliwości budowania nowej jakości komunikacji między badaczkami i artystkami. Pytań o to, jak pisać i mówić o ruchu, jak go badać oraz teoretyzować. Nowa choreografia jest obszarem, który daje możliwość wytwarzania alternatywnych sposobów dzielenia się wiedzą. Z jednej strony jest nurtem podejmującym dialog z dziedzictwem sztuki tańca i choreografii, z drugiej – wskazuje nowe możliwe kierunki ich rozwoju.

Pierwszą gościnią cyklu będzie Agnieszka Kryst.

Harmonogram:

8 kwietnia o godzinie 18.00 w sali 74 (ul. Gołębia 14) pokaz nagrania spektaklu Expiria Agnieszki Kryst. Po projekcji odbędzie się rozmowa z choreografką. Wstęp wolny.

9 kwietnia w godzinach 10.00-14.00 odbędą się warsztaty ruchowo-teoretyczne prowadzone przez artystkę i poświęcone jej praktyce choreograficznej. Zajęcia są skierowane do wszystkich studentów_ek, badaczy_czek, osób zainteresowanych tańcem i choreografią. Niewymagane jest wcześniejsze doświadczenie w tańcu ani przygotowanie kondycyjne.

Obowiązują zapisy – formularz dostępny jest pod linkiem: https://forms.office.com/r/VahEMAwtvR

Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Expiria

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Agnieszka Kryst
Dramaturgia: Agata Siniarska
Kompozytorka: Justyna Stasiowska
Kompozycja przestrzeni i reżyseria świateł: Agata Skwarczyńska
Konsultacja artystyczna: Joanna Leśnierowska
Inspicjentka: Kamila Długosz

Spektakl Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach powstał w ramach „Poszerzania pola” – programu choreograficznego warszawskiego Nowego Teatru i Art Stations Foundation, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska. Koprodukcja z Nowym Teatrem w Warszawie oraz Art Stations Foundation z Poznania.

Serdeczne podziękowania dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach za udostępnienie nagrania.

Agnieszka Kryst – tancerka i choreografka. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Tańca, o specjalności choreografia i teoria tańca. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2013 (Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk). Laureatka programu GPS/Global Practice Sharing w Nowym Jorku, realizowanego przez Movement Research we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Art Stations Foundation. Jako tancerka i performerka współpracowała m.in. z: Juanem Domìnguezem Rojo, Noą Shadur i Konradem Smoleńskim, Małgorzatą Haduch, Sjoerdem Vreugdenhilem, Martą Ziółek, Pawłem Sakowiczem, Joanną Leśnierowską i Januszem Orlikiem czy z Rebecką Lazier, w której spektaklu There might be others występowała w Polsce, USA i Kanadzie. Finalistka festiwalu konkursu choreograficznego New Europe Festival 2013 w Pradze. Autorka prac A Score (stworzona w ramach programu Solo Projekt Plus), Łuczniczki (galeria miejska BWA Bydgoszcz), Topologia pożądania (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Burdąg) Expiria (Nowy Teatr; Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, Art Stations Foundation). Jako choreografka współpracuje przy spektaklach teatralnych z m.in: Jakubem Skrzywankiem, Eweliną Marciniak, Grzegorzem Jaremko, Egle Svedkauskaite, Katarzyną Kalwat czy Justyną Sobczyk.

***

Projekt Nowa choreografia. Kierunki i praktyki sfinansowano ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego Heritage Heritage Open Courses (edycja A) w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Autorki projektu: Zuzanna Berendt, Daria Kubisiak, Alicja Müller, Izabela Zawadzka
Autorka identyfikacji projektu: Weronika Wawryk

Od marca 2022 do stycznia 2023 ośmioro choreografek i choreografów pokaże swoje praktyki artystyczne oraz o nich opowie. Spotkanie praktyków_czek z teoretykami_czkami może być istotnym krokiem ku stworzeniu nowego języka do mówienia i pisania o najnowszej choreografii.

Kolejne spotkania planowane w ramach cyklu:

Ramona Nagabczyńska (22-23 kwietnia)
Katarzyna Żeglicka (20-21 maja)
Alicja Czyczel (30 września – 1 października)
Wojciech Grudziński (21-22 października)
Agata Siniarska (25-26 listopada)
Barbara Bujakowska (grudzień 2022)
Magda Ptasznik (styczeń 2023)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close