Polski Teatr Tańca zaprasza na pokaz projektu site-specific kolektywu LEDA pt. Temenos. Temenos zostanie zaprezentowany 23 lipca 2023 roku o godz. 11.00, 14.00 i 17.00.

Wersja do druku

Udostępnij

O projekcie site-specific Temenos:

Celebracja przestrzeni budynku głównej siedziby Polskiego Teatru Tańca. Eksploracja i artykulacja obszarów wejścia, patio, schodów, Małego Studia, sposób na zaprezentowanie krótkich historii rozwijających różne tematy w ramach projektu site-specific.

Anna Hop i Federico Zeno Bassanese jako główni choreografowie i reżyserzy zatańczą razem z Danielem Agudem Gallardem i Bartkiem Dopytalskim, którzy również wezmą czynny udział w tworzeniu spektaklu. Muzyka napisana przez Piotra Staniszewskiego będzie współgrać z ruchem oraz opowiadanymi historiami.

Temenos  to kontynuacja Klepsydry, która po koncepcji czasu analizowanej z perspektywy wizji starożytnych Greków doczekała się bardziej nowoczesnych punktów widzenia – w przypadku Temenos przechodzimy przez inspekcję przestrzeni. Tytuł znajduje punkt wspólny z poprzednim projektem i głębię greckiego słowa podkreślającego przestrzeń nie tylko jako bezpieczne miejsce, ale wręcz jako święty obszar. Budynek prowadzi nas w podróż do jego serca.

Publiczność w małych grupach będzie podążać za artystami tancerzami poprzez pomieszczenia budynku, a przedstawienie będzie się rozwijać. Stworzy to bliższą relację z publicznością, zapraszając ją do wzięcia udziału w tej odkrywczej podróży. Ruchy taneczne powstaną jako rezultat inspiracji charakterystyką samej przestrzeni.

LEDA to projekt artystyczny zrodzony ze spotkania idei choreograficznych z innymi dziedzinami sztuki i rzemiosła. Żyjemy w epoce połączeń, wymian, pokonywania ograniczeń i przenikania się. Stawianie czoła obecnym czasom ze sztywnymi wzorcami zrodzonymi z przeszłych doświadczeń nieuchronnie prowadzi nas do dezorientacji i frustracji. Wyobrażanie sobie nowych ścieżek oznacza przede wszystkim eksperymentowanie z nimi, wprowadzanie ich w życie oraz ocenianie ich ograniczeń i potencjału. Dlatego LEDA ma na celu stworzenie jak największej liczby okazji do spotkań i testowania: przepisywania, poprawiania i ponownego przemyślenia słownictwa bardziej dostosowanego do naszej współczesności.

Jednym z kluczowych pojęć, którym kieruje się Kolektyw LEDA, jest autentyczność. Jak jego członkowie sami piszą o sobie: „Wiemy, że nie trzeba wyciągać królika z kapelusza, żeby tworzyć sztukę. Wiemy, że wszystko zaczyna się od umiejętności widzenia, słyszenia, odczuwania, smakowania i wąchania świata, w którym się znajdujemy. Każda chwila jest nowa, inna, niepowtarzalna i nieprzewidywalna. Interesuje nas ponowne odkrycie tych aspektów, sprawienie, że będziemy mogli je uchwycić bez konieczności natychmiastowego umieszczania ich w przygotowanych już w naszym umyśle pudełkach. Jedynym znanym nam sposobem jest przemierzanie różnych terytoriów, bez aspiracji do oryginalności czy nowości. Każde odkrycie to powrót, a każda intuicja to wspomnienie”.

Realizatorzy:

Reżyseria i choreografia: Federico Zeno Bassanese i Anna Hop
Muzyka: Piotr Staniszewski
Tancerze: Federico Zeno Bassanese, Bartek Dopytalski, Daniel Agudo Gallardo, Anna Hop

Wstęp na wydarzenie:

Darmowe wejściówki są do odbioru w siedzibie Polskiego Teatru Tańca. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close