Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na premierę spektaklu Don Kichot w choreografii Anny Hop. Odbędzie się ona 28 października 2023 roku o godz. 19.00.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Przygody błędnego rycerza Don Kichota i jego wiernego giermka Sancho Pansy w pełnym humoru balecie inspirowanym legendarną powieścią Miguela Cervantesa. Zabawne perypetie bohaterów, przemierzających południowe krainy w marzycielskiej wizji ratowania świata, stają się impulsem do zaprezentowania wirtuozerii tańca klasycznego wzbogaconego hiszpańską energią i temperamentem.

Don Kichot to jeden z najsłynniejszych baletów klasycznych przepełniony dowcipem, dynamiką i hiszpańską werwą. Ekspresyjna muzyka, różnorodność scen, w tym również pantomimicznych oraz ognistych tańców, mnóstwo ciekawych charakterów i wiele emocji gwarantuje doskonałą zabawę zarówno dla dorosłej jak i młodszej publiczności.

Pierwszą wersję choreograficzną Don Kichota do melodyjnej muzyki Minkusa stworzył Marius Petipa, ojciec XIX-wiecznego baletu rosyjskiego, twórca choreografii do takich arcydzieł muzycznych Piotra Czajkowskiego jak Jezioro łabędzie i Śpiąca królewna.

Anna Hop o spektaklu Don Kichot (koncepcja):

Czy ktoś jest szalony, gdy podąża za swoimi marzeniami? Czy to my jesteśmy szaleni, patrząc na marzyciela jak na szaleńca? Przyznam, że dużo bliższe jest mi romantyczne spojrzenie na tytułowego bohatera. Don Kichot to człowiek mający swoje ideały, a że dąży do nich z całej siły, często może być odbierany jako wręcz obłąkany idealista. Ale on wreszcie znalazł sens swojego życia. Jakie znaczenie ma to, jak ludzie wokół go oceniają? Żadne. Jest sobą. Ma swój cel, przekonania, wizję rzeczywistości i podąża za nimi, przy okazji ze względu na komiczne zbiegi okoliczności pomagając spotkanym na swojej drodze ludziom.

Oryginalny balet Don Kichot nie był formą ambitną dramaturgicznie. Każda opowiedziana w nim historia była po prostu przyczynkiem do tańca i wyrażania emocji ruchem, popisem umiejętności tancerzy.

Ja postawiłam przed sobą nieco trudniejsze zadanie: znalezienie balansu pomiędzy zachowaniem kultowych – jak mówiłam, popisowych – hitów i pogłębieniem psychologicznym postaci baletu, na tyle na ile jest na to miejsce w muzyce Minkusa. Postanowiłam nadać Don Kichotowi znaczącą, równoważną rolę z innymi bohaterami baletu, bo w oryginale Mariusa Petipy nie jest on de facto najważniejszą postacią. Starałam się naturalnie zachować komediowy charakter Don Kichota, lekkość historii i pokazać najmocniejsze strony zespołu baletowego Opery na Zamku w Szczecinie, tym samym dając możliwość pokazania tanecznych umiejętności artystów, ale skupiłam się nie tylko na samej technice tańca, lecz również na tym, by tancerze weszli głębiej w charaktery, psychologię i motywację odgrywanych postaci. Starałam się bowiem odczytać je tak, by widz mógł wynieść dla siebie nieco więcej z widowiska, choć kilka wariacji zachowałam w powszechnie znanych formach. Stworzyłam autorski spektakl baletowy, który jest ukłonem zarówno w stronę baletu klasycznego, zabawnej strony Don Kichota, muzyki Ludwiga Minkusa, jak i indywidualnych umiejętności tancerzy Opery na Zamku w Szczecinie. Spektakl ten jest moją reżyserską i choreograficzną wariacją opowieści o szalonym rycerzu La Manchy. Nie boję się wyzwań, a zmierzenie się z formą klasyczną było dla mnie świetną próbą sił.

Szczeciński Don Kichot jest efektem pracy mojego wszechstronnie uzdolnionego zespołu twórczego, którego najważniejszymi postaciami są Małgorzata Szabłowska i Katarzyna Rott. Każdy element spektaklu od scenografii, kostiumów, przez projekcje, po światła jest jego istotną, komplementarną i przemyślaną częścią składową, bez którego inscenizacja nie byłaby spójna.

Don Kichot jest niezwykle obszernym dziełem, w którym można znaleźć wiele tematów do wypowiedzi scenicznej, dlatego chętnie zmierzę się kiedyś z Don Kichotem w innej formie. Bardziej współczesnej, skupiającej się na innych wątkach i aspektach. Ale to zadanie na przyszłość. Teraz zapraszam do Szczecina na naszego Don Kichota który łączy taniec klasyczny, przygody marzyciela, humor i fantazję…

Premiera: 28 października 2023 roku, godz. 19.00 (sobota), Opera na Zamku w Szczecinie

Kolejne prezentacje:

  • 29 października 2023 roku, godz. 18.00 (niedziela);
  • 3 listopada 2023 roku, godz. 11.00 (piątek);
  • 4 listopada 2023 roku, godz. 19.00 (sobota); spektakl dla szkół

Don Kichot (Don Quijote), balet w czterech aktach
Muzyka: Ludwig Aloisius Minkus (1826-1917)
Libretto i choreografia: Marius Petipa według powieści Miguela Cervantesa
Prapremiera: 14 grudnia 1869, Teatr Bolszoj, Moskwa
Polska prapremiera: 9 czerwca 1964, Państwowa Opera, Warszawa

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk
Choreografia i libretto: Anna Hop
Kostiumy: Katarzyna Rott
Scenografia, projekcje multimedialne i reżyseria świateł: Małgorzata Szabłowska

Balet Opery na Zamku w Szczecinie
Orkiestra Opery na Zamku
Dyrygent: Jerzy Wołosiuk
Inspicjentka: Marta Miklińska

Wstęp płatny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close