Informujemy o tym, że nakładem Wydawnictwa Naukowego „Śląsk” ukazała się książka Magdaleny Mikrut-Majeranek pt. Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana.

Wersja do druku

Udostępnij

O książce:

Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana została oparta na wspomnieniach maestro Henryka Konwińskiego oraz osób reprezentujących szeroko pojęty świat sztuki, które spotkał na swojej zawodowej drodze, ale także i prywatnej. Wywiady, które są niezwykłą podróżą po historii polskiego tańca, zostały uzupełnione materiałem ilustracyjnym w postaci archiwalnych zdjęć. Prezentują one Henryka Konwińskiego na scenie podczas spektakli oraz kadry ze realizowanych przez niego oper i operetek. Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum prywatnego Henryka Konwińskiego, jednakże olbrzymia większość z nich znajduje się w zbiorach Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Teatru Miejskiego w Gliwicach, i zostały udostępnione w niniejszej książce dzięki uprzejmości Łukasza Goika, dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Grzegorza Krawczyka, dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Autorka stosuje metodę historii mówionej oraz metodę wywiadów, żeby zaprezentować sylwetkę artysty wielowymiarowo, z różnych punktów widzenia. Publikacja ma charakter jubileuszowego albumu podsumowującego życie i twórczość artysty. Jej ważnym elementem jest także szczegółowy repertuar, którego próżno szukać w dostępnych dziś źródłach. Do tej pory nikt nie pokusił się, aby przygotować kompleksowe opracowanie dorobku zawodowego Konwińskiego”.

(fragment Wstępu)

O autorce:

Magdalena Mikrut-Majeranek: doktor nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, medioznawczyni, historyk i dziennikarka. Ukończyła kulturoznawstwo oraz historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie obroniła także rozprawę doktorską poświęconą projektowaniu interakcji we współczesnym teatrze tańca z wykorzystaniem nowych mediów. Prowadzi zajęcia ze studentami kulturoznawstwa i kultur mediów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jako dziennikarz współpracuje obecnie z siecią portali miejskich „Silesia Info” oraz portalem historycznym histmag.org. Od 2009 roku jest związana z „Dziennikiem Teatralnym”. Jest też recenzentką tygodnika teatralnego teatrologia.pl. W 2022 roku była członkiem Komisji Artystycznej VIII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Jest laureatką stypendium marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury 2019 oraz laureatką stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury w 2020 roku.

Magdalena Mikrut-Majeranek, Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana, Katowice 2022.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close