Przez dwa ostatnie lata pandemii Kreacje, czyli doroczne warsztaty choreograficzne Polskiego Baletu Narodowego, odbywały się on-line. W tym roku wracają na scenę kameralną Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 17-19 czerwca br. w ramach finałowych wieczorów Kreacji 14 zobaczymy 10 nowych miniatur choreograficznych jedenaściorga artystów baletu – jedna z nich została przygotowana w autorskim duecie. Swoje prace zaprezentują: Michał Chróścielewski, Joanna Drabik, Eugénie Hecquet, Anna Hop, Paweł Koncewoj, Antonio Lanzo, Gianni Melfi, Kristóf Szabó, Olga i Vladimir Yaroshenko oraz Bartosz Zyśk, a na scenie pojawi się grupa artystów PBN, którzy zgodzili się przeznaczyć swój wolny czas na przygotowanie prac kolegów choreografów.

Według naszych założeń te warsztaty choreograficzne powinny być nieodłącznym elementem życia zespołu baletowego, który ma ambicję kształtowania własnego oblicza artystycznego. Bez prób poszukiwania nowych dróg, środków ekspresji, a nawet nowego języka, balet byłby sztuką mało interesującą, pozbawioną niespodzianek i wyzwań dla publiczności, być może nawet sztuką martwą. Dlatego każdego roku nasi artyści biorą w swoje ręce przygotowanie nowych kreacji choreograficznych, zarówno od strony organizacyjnej, jak i opracowania programu literackiego, plakatu i innych form promocyjnych oraz wielu czynności, które związane są z wystawieniem przedstawienia baletowego na scenie. Oczywiście najważniejszym elementem tego przedsięwzięcia jest twórczy udział naszych artystów w przygotowaniu choreografii i ich wykonanie. W tym roku będzie to 10 nowych miniatur, w większości autorstwa naszych tancerzy choreografów, którzy już wcześniej prezentowali swoje prace w ramach warsztatów, ale znajdzie się też debiut. Ciekaw jestem ich wszystkich, bo tak się rodzą talenty choreograficzne, które – jak Robert Bondara czy Anna Hop – już wywołują u nas podziw.– mówi Krzysztof Pastor. 

Polski Balet Narodowy zaprasza na pokazy w dniach: 17 czerwca o godz. 17.00, 18 czerwca o godz. 17.00 oraz 19 czerwca o godz. 16.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close