Autor: Marianna Jasionowska

28.12.2022 Marianna Jasionowska

Powrót Bronisławy Niżyńskiej – recenzja monografii autorstwa Lynn Garafoli

La Nijinska. Choreographer of the Modern, wydana nakładem Oxford University Press w pierwszym kwartale 2022, to pierwsza na światowym rynku literatury o tańcu biografia Bronisławy Niżyńskiej, szczegółowo opracowana przez emerytowaną profesor tańca Lynn Garafolę. To pozycja, na którą środowisko historyków i entuzjastów tańca czekało w napięciu. Niżyńska, siostra Wacława Niżyńskiego – słynnego tancerza i choreografa – była pierwszą  choreografką odnoszącą sukcesy w XX wieku. Niemniej dokonania tej utalentowanej twórczyni okupione był ciężką pracą i walką o swoją wizję artystyczną, którą Lynn Garafola z pietyzmem omówiła w swojej anglojęzycznej publikacji.

21.09.2017 Marianna Jasionowska

Artystka, kobieta, matka – recenzja książki Ewy Stachniak o Bronisławie Niżyńskiej

Losy Bronisławy Niżyńskiej, siostry geniusza tańca, Wacława Niżyńskiego,  zainspirowały Ewę Stachniak do napisania powieści biograficznej zatytułowanej Bogini tańca. Ta fascynująca książka,  pełna żywych obrazów zaczerpniętych z sal prób i z teatrów, opowiada o tułaczce rodziny tancerzy, o wzlotach i upadkach artystów – ludzi szczególnie wrażliwych. Jest to opowieść o tancerce i choreografce, która stała się „Wybraną” w Święcie wiosny Wacława Niżyńskiego.

18.08.2017 Marianna Jasionowska

Słowiańscy soliści na wawelskim dworze – gala baletowa „Grand pas…! 2017”

Gala baletowa „Grand pas…!” w 2017 roku została zorganizowana przez Operę Krakowską już po raz ósmy. Gala stanowi stałą część Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.  Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Teatr Opery” (9 czerwca – 2 lipca 2017). Fstiwalowe wydarzenia odbywają się – jeśli pogoda na to pozwala – na dziedzińcu wawelskim, co stało się już tradycją, a także wizytówką tego wydarzenia. Zabytkowe mury Wawelu w ramach festiwalu goszczą znakomitych artystów operowych i baletowych z całego świata, a także wierną festiwalowi publiczność. Tegoroczna gala została dedykowana dyrektorowi Polskiego Baletu Narodowego, Krzysztofowi Pastorowi, który w 2017 roku obchodzi jubileusz 30-lecia...

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close