Ludzie tańca

Aneta Zwierzyńska

  • tancerka
  • choreografka
  • pedagog
Zdjęcie: Aneta Zwierzyńska

Fot. Piotr Wołczyk

Wersja do druku

Udostępnij

Aneta Zwierzyńska – tancerka, choreograf, performer, instruktorka tańca i capoeiry. Absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu na wydziale tańca współczesnego oraz studiów magisterskich w Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu (Austria) na dwóch kierunkach: Movement Research oraz pedagogiki tańca.

Swoją pracę w dziedzinie tańca rozpoczęła w Legnicy. Obecnie współpracuje z grupami i instytucjami wspierającymi taniec w tym mieście: jako tancerz, choreograf i pedagog z Teatrem Ognia Avatar oraz grupą tańca break-dance Bessali, Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych, Legnickim Centrum Kultury oraz Fundacją „Siłę mam dzięki wam”. Autorka ruchu scenicznego do spektakli w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy: Niekończąca się opowieść (opieka reżyserska: Anita Poddębniak, 2010) i Zrozumieć H ( wspólnie z Witoldem Jurewiczem, 2011. Reżysreia: Paweł Palcat). Instruktorka tańca w grupie Goniec Teatralny działającym przy legnickim teatrze.

W latach 2003-2006 szkoliła się u Witolda Jurewicza oraz Jacka Owczarka w Kaliszu Wieloletnia Tancerka Teatru Tańca ALTER , współpracuje również z Pracownią Fizyczną z Łodzi. W roku 2006 rozpoczęła edukację taneczną w Linzu (Anton Bruckner Privatuniversität). W Austrii współpracowała z Liz King, D.ID / Dance Indentity w Oberwart, Teatrem Tańca Springschuh DschungelWien – Tanzquartier w Wiedniu oraz Schauaacker Feat Cia (Linz). W roku 2009 dzięki stypendium Art Stations Foundation brała udział w Alternatywnej Akademii Tańca realizowanej przez program Stary Browar Nowy Taniec z Poznaniu (pedagodzy: Chris Harring Ria Higler, Josef Frucek, Arkadi Zaides, Hooman Sharifi).

Trening capoeiry rozpoczęław Linzu pod opieką Mestre Xuxo. Stopień instruktora capoeiry otrzymała w trakcie pobytu w Guaratingueta w Brazylii w Academia Barracão da Capoeira od Mestre ze Antonio, który nadal jest jej nauczycielem. Od sierpnia 2014 roku współpracuje z Mestre Poncianinho z Londynu. Organizatorka wielu projektów tanecznych i capoeiry w Polsce, Austrii i Brazylii.

W latach 2011-2014 w ramach studiów magisterskich realizowała projekt dotycący poszukiwań ruchowych nad możliwością wymiany doświadczeń z tańca współczesnego i capoeiry. Praktyki studenckie zrealizowała w w Cia.De Danca Palácio das Artes w Belo Horizonte w Brazylii, w Salvadorze da Bahia w CIA. Bale Folclorico – Narodowym Balecie Folklorystycznym Brazylii oraz w Nardowej Szkole Tañca – FUNCEB –Salvador da Bahia, a także na akademiach capoeiry Barracao do Vigario w Guratingueta w Brazylii oraz w Kilombo Tenonde Permangola u Mestre Cobra Mansa.. Pedagog Tańca i Capoeiry w licznych szkołach tańca oraz projektach o charakterze resocjalizacyjnym dla ośrodka Fazenda Esperanca w Brazylii.

Obecnie jest tancerką w Guarini Dance Company w Londynie oraz uczestniczy w wielu projektach tanecznych na terenie Europy oraz Brazylii. Prowadzi warsztaty z tańca współczesnego, improwizacji kontaktowej oraz capoeiry. Kontynuuje poszukiwanie ruchowe z zakresu wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy capoeirą a tańcem współczesnym, organizując treningi, projekty, warsztaty. Prowadzi warsztaty podczas festiwali tanecznych i pracuje jako choreografka. Jej choreografie były prezentowane podczas wielu festiwali tańca, tj. Lange Nacht der Bühnen w Linzu , festiwalu Mestre Papagaio w Sao Jose dos Campos w Brazylii oraz podczas festiwalu SCHÄXPIR 2011 w Linzu.

Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień na festiwalach tanecznych . Dwukrotnie zdobyła 1. miejsce w programie „Dolina Kreatywna” emitowanym na antenie TVP1 za choreografię pt.: Ocean w kieszeni oraz za realizację 10-miesięcznego projektu Do góry nogami o charakterze społeczno-kulturalnym.

Wieloletnia współpracowniczka Festiwalu Tańca PIK w Połczynie Zdroju. Uczestniczka festiwali kontaktu improwizacji, improwizacji i tańca oraz projektów tanecznych i coaching projects na całym świecie. Laureatka stypendium Ministera Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego „Młoda Polska” MKiDN, przy wsparciu którego zrealizowała spektakl In Wonderland oraz międzynarodowy projekt When the Rain is Gone w Brazylii, Austrii i Polsce.

Choreografie własne:

E quando chuva passou (Guaratingueta /Brazylia, 2013), When the rain is gone (Linz/Austria, 2013), Szachy (Legnica/Polska, 2012), Vento (Guaratingueta/Brazylia, 2012), solo Agora estou caminhando (Guaratingueta/Brazylia, 2012), Dorwać FLOPmana (Legnica/Polska, 2011), Anastazja (Guaratingueta/Brazylia, 2011), Łucznicy (Legnica/Polska, 2011), Romeo i Julia – lovely rooms (Oberwart/Austria, 2011), solo Modelo (Legnica, Polska, 2011), Marionetki ( Legnica/Polska, 2010), W cieniu Chopina (Legnica/Polska, 2010), On the other side (Linz/Austria, 2010), Zmierzch Elfów (Legnica/ Polska 2009), In Wonderland (Linz/Austria, 2009), Do góry nogami ( Legnica/Polska, 2009), In Wonderland(Linz /Austria, 2008), Ocean w kieszeniach (Kalisz/Polska, 2006), Akwarium (Legnica/Polska, 2005).

Fot. Piotr Wołczyk
Fot. Orestes Chouchoulas.
Fot. Orestes Chouchoulas.
Fot. Orestes Chouchoulas.
Fot. Orestes Chouchoulas.
Fot. Piotr Wołczek.
Fot. Michał Bedkowski.
Fot. Olga Pirecka.
Fot. Olga Pirecka.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close