Ludzie tańca

Zdjęcie: Cezary Tomaszewski

Cezary Tomaszewski - fot. materiały festiwalu Dialog

Wersja do druku

Udostępnij

Cezary Tomaszewski – urodzony w 1976 roku, choreograf, reżyser, performer. Mieszka w Krakowie i Wiedniu.

Studiował wiedzę o teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie i choreografię w Brucknerkonservatorium Linz. Wcześniej ukończył warszawską Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera.

Za autorską wersję operetki Lehara Wesoła wdówka, w której obsadził cztery polskie sprzątaczki, otrzymał wyróżnienie „Theater Heute” i „Falter” dla najlepszego młodego reżysera i za najlepszą w 2009 roku offową produkcję teatralną w Austrii. Jest również autorem głośnej inscenizacji madrygałów Monteverdiego m.m.m. bar.okowa uczta z Capella Cracoviensis, wystawionej w barze mlecznym w Krakowie.

Ze studentami bytomskiego Wydziału Teatru Tańca PWST zrealizował spektaklHamlet – prezentowany w roku 2011 na wrocławskim Dialogujako jedyne przedstawienie studenckie w dziejach festiwalu.Wśród stricte tanecznych projektów Tomaszewskiego można wymienić również m.in. Dance Tetralogy, zrealizowany w Lozannie w 2005 roku z udziałem Agaty Winskiej i Agnieszki Dmochowskiej, a także duet Strawberry Muffin z Sabile Rasiti. W Last Temptation of Saint Bernadette – prezentowanym m.in. w wiedeńskim Tanzquartier – choreograf inspirował się historią świętej Bernadety, jak wierzą katolicy – jednej z uczestniczek objawień maryjnych w Lourdes. Wedle tradycji – ciało świętej ekshumowane po trzydziestu latach miało nie nosić znamion rozkładu, sprawiać wrażenie trwania we śnie. Cezary Tomaszewski „obudził” postać Bernadety – tym w razem w męskim ciele.

Jako wykonawca pracował m.in. z Willim Dornerem i Charlotte Vincent. W teatrze dramatycznym współpracował – jako choreograf – z Janem Peszkiem i Barbarą Wysocką, a także z Moniką Strzępką.

http://www.cezary-tomaszewski.blogspot.com/

Cezary Tomaszewski - fot. materiały festiwalu Dialog

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close