Ludzie tańca

Irina Wasilewska

  • tancerka
Zdjęcie: Irina Wasilewska

Wersja do druku

Udostępnij

Irina Wasilewska – solistka Polskiego Baletu Narodowego. W 1993 roku ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Mińsku na Białorusi. Po ukończeniu szkoły zaangażowała się do baletu Państwowego Akademickiego Teatru Wielkiego Białorusi Mińsk jako koryfejka. Od 1996 roku pracowała jako tancerka w Moskwie w Zespole „Renesans”. W 1997 roku trafiła do zespołu baletowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, początkowo jako koryfejka, a od 1998 roku jako solistka. Na warszawskiej scenie tańczy w całym repertuarze klasycznym oraz w choreografiach współczesnych.

Do swoich najważniejszych partii zalicza: Taniec rosyjski i cztery łabędzie w Jeziorze łabędzim, Wróżkę Szczodrości, Wróżkę Szafirów i Białą Kotkę w Śpiącej królewnie, przyjaciółkę Lizy w Córce źle strzeżonej, maskę karnawałową w Romeo i Julii, Solistkę Walca Kwiatów, Królową Śniegu wDziadku do orzechów, Pas d’action w Bajaderze, Betsy w Annie Kareninie, Wróżkę Lata w Kopciuszku oraz partie solowe w Tylko Miłość Sławomira Woźniaka, wieczorze Jiřiego Kyliána, Stabat Mater Ewy Wycichowskiej, Tristanie, Kurcie Weillu Krzysztofa Pastora i Pocałunkach Emila Wesołowskiego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close