Ludzie tańca

Zdjęcie: Sergey Basalaev

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Sergey Basalaev − pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego. Urodził się w Nowosybirsku. W 1991 roku ukończył tam szkołę baletową i został solistą tamtejszego Akademickiego Teatru Opery i Baletu. W 1993 roku przeniósł się do Sankt Petersburga, gdzie początkowo pracował w zespole Dołguszyna przy konserwatorium, a w latach 1995-98 był solistą Teatru Opery i Baletu im. Musorgskiego. W latach 1998 – 2001 był solistą Teatru Narodowego w Bratysławie. Sezon 1999/2000 spędził w Sanktpetersburskim Teatrze Baletu. W latach 2001-03 był solistą Baletu Narodowego Estonia w Tallinie, a od sezonu 2003/04 jest I. solistą warszawskiej sceny baletowej. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Baletowego im. Diagilewa w Moskwie (Nagroda specjalna, 1991), Konkursu Baletowego w Nowosybirsku (Grand Prix, 1992) i Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Nagoi (Nagroda dla najlepszego partnera, 1995).

Ma w repertuarze czołowe partie w najważniejszych baletach klasycznych: Zygfryda i Rotbarta w Jeziorze łabędzim, Księcia i Drosselmeyera w Dziadku do orzechów, Księcia Désiré i Carabosse w Śpiącej królewnie, Jamesa w La Sylphide, Alberta w Giselle, Luciena d’Hervilly w Paquicie, Basilia i Espadę w Don Kichocie, oraz Poetę w Sylfidach, Wielkiego bramina w Bajaderze. Tańczył teakże wiele partii solowych w baletach współczesnych choreografów, a wśród nich znalazły się: bohater tytułowy i Tybalt w Romeo i Julii Bieriozowa, Student i Książę Artynow w Aniucie Wasiljewa, Krassus w Spartakusie Sabovcika i Wesołowskiego, Escamillo w Carmen Balogha i Eka, Wronski w Annie Kareninie Smalakisa i Karenin w tym samym tytule Ratmanskiego, tytułowy Oniegin w balecie Cranko, Rivanel w Tristanie Pastora, Siostra przyrodnia w Kopciuszku, Starzec w Święcie wiosny oraz Ojciec w Synu marnotrawnym (w ramach wieczoru Opowieści biblijne).

oraz czołowe role w baletach Borisa Ejfmana: Czerwona Giselle, Czajkowski, Rosyjski Hamlet i Musagète, Siostry przyrodniej w Kopciuszku, Starca w Święcie wiosny oraz Ojca w Synu marnotrawnym (w ramach wieczoru Opowieści biblijne).

Partnerował wielu znanym balerinom rosyjskim ze sławną Ludmiłą Siemieniaką na czele.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close