Kraków / „Rollercoaster. Młodzi kreatorzy wrażeń”: Magda Fejdasz, Weronika Pelczyńska „Na dwóch nogach/ back on feet, czyli anatomia relacyjności”

Zdjęcie: Kraków / „Rollercoaster. Młodzi kreatorzy wrażeń”:  Magda Fejdasz, Weronika Pelczyńska „Na dwóch nogach/ back on feet, czyli anatomia relacyjności”

Cricoteka zaprasza na spektakl pt. Na dwóch nogach/ back on feet, czyli anatomia relacyjności Magdaleny Fejdasz i Weroniki Pelczyńskiej. Premiera ta została przygotowana w ramach rezydencji artystycznych, towarzyszących programowi prezentacji tańca Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń. Wybrane przez kuratorów spektakle, z założenia odmienne pod względem estetyki i formy, konsekwentnie wpisują się w hasła porządkujące programy kolejnych edycji, a ich motywem przewodnim w 2022 roku jest Lekcja anatomii – nawiązująca do happeningu Tadeusza Kantora, obrazu Rembrandta i teatru anatomicznego.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

To choreografia rozumiana jako akt konstruowania (non)sensów. Dwie tancerki, choreografki próbują ożywić sceniczny obiekt – gigantyczny garnitur. Kostium staje się przestrzenią i celem ich interakcji. Uwięzione we współpracy, budują ciało Olbrzymki. Ich działanie to ciągła rewizja anatomii, organizacja motoryki od podstaw i badanie zależności między ciałami, pojęciami, wielkościami. Widz tego spektaklu staje się świadkiem osobliwej wiwisekcji – performatywnej analizy sprawczości ciała. Tytuł odnosi się do związków frazeologicznych w języku polskim i angielskim: „stanąć na nogi (złapać równowagę)” oznacza dojść do siebie, odzyskać siły, a także pozbierać się, uniezależnić się.

Praca nad figurą Olbrzymki jest kontynuacją, rozpoczętego przez autorki w 2019 roku, kolektywnego badania idei siostrzeństwa w tańcu, choreografii i improwizacji kontaktowej. Na dwóch nogach/back on feet, czyli anatomia relacyjności to trzecia w kolejności, po KULI oraz Still Standing, realizacja sceniczna oparta na działaniu w duecie.

Realizatorzy:

Choreografia i wykonanie: Magda Fejdasz, Weronika Pelczyńska
Kostium: Monika Nyckowska
Muzyka: Natan Kryszk
Światło: Klaudyna Schubert
Konsultacje dramaturgiczne: Patrycja Kowańska, Monika Szpunar
Konsultacje akrobatyczne: Jakub Odzioba

***

Specjalne podziękowania dla Centrum w Ruchu oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

Wstęp płatny

Więcej na: https://www.cricoteka.pl/pl/rollercoaster-lekcja-anatomii/
Kuratorzy: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon.
Współorganizator: Krakowski Teatr Tańca
Patronat medialny: Didaskalia Gazeta teatralna, taniecPOLSKA.pl, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane24

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 18:30

Kraków: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2–4

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close