Kraków/Zamówienia choreograficzne 2019/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: Krakowski Teatr Tańca „The Entrance”

Zdjęcie: Kraków/Zamówienia choreograficzne 2019/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: Krakowski Teatr Tańca „The Entrance”

fot. materiały organizatora, próby do spektaklu

Wersja do druku

Udostępnij

Krakowski Teatr Tańca zaprasza na premierę spektaklu The Entrance, która odbędzie się w ramach programu tanecznego krakowskiej Cricoteki Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń.

O spektaklu: 

The Entrance to międzynarodowy projekt artystyczny obejmujący współpracę pomiędzy choreografką Ayrin Ersöz (Turcja), liderami Krakowskiego Teatru Tańca – Pawłem Łyskawą i Erykiem Makohonem oraz związanymi z Teatrem tancerzami – Pamelą Bosak, Magdaleną Skowron i Mateuszem Ulczokiem, kompozytorem Sergejem Maingardtem (Niemcy) oraz artystą wizualnym Grzegorzem Martem (Polska).

The Entrance budowany jest wokół tematu kryzysu związanego z uchodźcami. Twórcy stawiają sobie za cel przeistoczenie humanitarnej troski w formę artystyczną, która rzuci światło na, często nie wyrażane jawnie, uprzedzenia dotyczące uchodźców. Problem wkraczania Innych w obce społeczeństwa rezonuje z historią i jest obecne od wieków. Artyści pytają, dlaczego nie nauczyliśmy się dotąd wprowadzania Innych w nasz świat? Spektakl The Entrance eksploruje to pytanie, angażując artystów z trzech państw: Polski, Turcji i Niemiec, a więc ukazując spojrzenia na ten sam temat z trzech, różnych perspektyw – różnych, bo osadzonych w całkowicie odmiennych kontekstach społecznych, ekonomicznych, gospodarczych, politycznych i kulturowych.

Wstrzymując się od jakiejkolwiek formy reprezentacji, spektakl skupia się na NADZIEI, która motywuje do podjęcia wyczerpującej i niebezpiecznej podróży, kończącej się w wielu przypadkach tragicznie. Ta niczym niepohamowana, bezgraniczna NADZIEJA jest prawie niemożliwa do wytropienia w wysoko zindustrializowanym i zmodernizowanym życiu Zachodu. Rozumianą w ten sposób NADZIEJĘ odnaleźć można jedynie w liminalności tańczących ciał, w ich ogromnym pragnieniu tańca poddającym je ciągłym stanom wejścia i wyjścia z wiodącej choreograficznej struktury. Jak powiedział kiedyś Walter Benjamin „nadzieja jest nam dana w imię pozbawionych nadziei”.

Choreografia: Ayrin Ersöz

Muzyka: Sergej Maingardt

Video: Grzegorz Mart

Występują: Pamela Bosak, Magdalena Skowron, Paweł Łyskawa, Eryk Makohon, Mateusz Ulczok

Producenci: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca, Instytut Muzyki i Tańca

Bilety: 25 zł (ulgowy)/ 30 zł (normalny) w kasie Cricoteki oraz na bilety.cricoteka.pl

Rezerwacje: rezerwacje@cricoteka.pl

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2019.

Spektakl współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Premiera spektaklu odbywa się w ramach projektu Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń, będącego autorskim programem prezentacji tańca współczesnego, realizowanego przez Cricotekę od 2018 roku.

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Kraków: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close