Poznań/IX Festiwal Atelier PTT: Teatr Tańca Zawirowania „Zbliżenia” (chor. zbiorowa – TTZ ) i „UNISOno” (chor. Adrian Radwański)

Zdjęcie: Poznań/IX Festiwal Atelier PTT: Teatr Tańca Zawirowania „Zbliżenia” (chor. zbiorowa – TTZ ) i „UNISOno” (chor. Adrian Radwański)

Zbliżenia. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach IX Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca odbędzie się jednego wieczoru pokaz dwóch spektakli: Zbliżenia (chor. zbiorowa – Teatr Tańca Zawirowania z udziałem Tomáša Nepšinskiego) Teatru Tańca Zawirowania i UNISOno (chor. Adrian Radwański). Pokaz spektaklu UNISOno będzie pokazem premierowym.

Zbliżenia

Spektakl Zbliżenia powstał w wyniku współpracy tancerzy Teatru Tańca Zawirowania ze słowackim choreografem Tomášem Nepšinským. Punktem wyjścia dla spektaklu jest pytanie, czy wiążąc się z drugą osobą jesteśmy z nią naprawdę, czy tylko z wyobrażeniem, które mamy na jej temat. W poetyckich obrazach ukazane zostały relacje, które zmieniają się pod wpływem czasu. Mężczyzna zostaje skonfrontowany z obrazem „męskości”, jaki kreują kobiety. Każdy z wykonawców, będących jednocześnie choreografami, opowiada własną historię, ale z tej samej perspektywy czasu. Głównym bohaterem spektaklu Zbliżenia jest niezaprzeczalnie mężczyzna (Szymon Osiński), kreowany przez kobiety (Karolina Kroczak, Elwira Piorun), stwarzany ich rękoma i ruchem, jednocześnie niepewny w poszukiwaniu siebie. Ostatecznie pozostaje sam ze swoją fizycznością, na której są odciski palców kobiet, które go pragną. Gdzie jest koniec NIEGO jako kobiecej wizji męskości, a gdzie zaczyna się ON według niego samego? A może poza wyobrażeniem nic już nie ma?

Choreografia: zbiorowa – Teatr Tańca Zawirowania z udziałem Tomáša Nepšinskiego

Tancerze: Karolina Kroczak, Elwira Piorun, Szymon Osiński

Muzyka: Alva Noto, Vrioon; Murcof, Una; Lady Gaga feat. Beyonce, Telephone, Steve Reich, René Aubry, Ólafur Arnalds

Czas trwania: 45 min.

Tomaš Nepšinský jest nagradzanym i doświadczonym tancerzem, choreografem i nauczycielem. Od 2009 roku jest dyrektorem Departamentu Tańca w Konserwatorium J. L. Bella w Bańskiej Bystrzycy. Jego spektakle były prezentowane na Słowacji, w Polsce, na Węgrzech, w Belgii, Czechach, Hiszpanii i w Indiach.

Teatr Tańca Zawirowania powstał w 2004 roku pod auspicjami Fundacji Scena Współczesna. Założycielem oraz dyrektorem Teatru Tańca Zawirowania jest Włodzimierz Kaczkowski. Kierownikiem artystycznym zespołu jest od początku Elwira Piorun, była solistka Teatru Wielkiego w Warszawie. Obecnie trzon Teatru Tańca tworzą: Elwira Piorun, Karolina Kroczak, Bartosz Figurski oraz Szymon Osiński. Niemalże od początku swojego istnienia Teatr Tańca Zawirowania nie tylko czynnie uczestniczy w procesach kulturotwórczych kraju, ale występuje ze swoimi spektaklami na festiwalach całego świata. Teatr wraz z Fundacją Scena Współczesna jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania, odbywającego się w Warszawie corocznie od 2005 roku. Wydarzenie to gromadzi w czasie tygodniowego przeglądu teatry tańca z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Izraela, Rosji i innych krajów, dając twórcom możliwość spotkania i konfrontacji dokonań artystycznych. Teatry porównują swoje doświadczenia, wzajemnie się inspirują i nawiązują znajomości, które często owocują powstawaniem wspólnych projektów artystycznych. Festiwal ma na celu popularyzację współczesnego teatru tańca i prezentację w Polsce najnowszych światowych tendencji. Teatr prowadzi także działalność edukacyjną – w Akademii Tańca Zawirowania odbywają się stałe zajęcia i warsztaty, których częstym efektem są spektakle wieńczące pracę młodych tancerzy.

UNISOno

UNISOno to spektakl o procesie wchodzenia młodego człowieka w dorosłość i związanym z tym zrywaniu z autorytetami, które kształtowały jego osobowość, kiedy robił pierwszy krok czy wydawał z siebie pierwsze słowa. Choreograf zauważa, że w charakterze każdego młodego człowieka występuje cecha, która stanowi dominantę. Kolejne decyzje życiowe, przed którymi staje jako dorosły człowiek czynią jego rys charakterologiczny coraz  mniej jednoznacznym.

Choreografia: Adrian Radwański

Obsada: Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Katarzyna Kulmińska, Marcin Motyl, Sandra Szatan

Muzyka: Skinny Patrini, A Winged Victory for the Sullen, Angelo Giordano

Czas trwania: 30 minut.

Adrian Radwański – absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Jako uczeń odbył praktyki sceniczne w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Tańczył m.in. w spektaklach Dziadek do orzechów i Romeo i Julia. Jest dwukrotnym finalistą Konkursu Baletowego w Gdańsku oraz finalistą polskich eliminacji Eurowizji Dla Młodych Tancerzy. W roku 2013 otrzymał nagrodę specjalną i wyróżnienie za choreografię na festiwalu Solo Duo w Budapeszcie. Od maja 2014 związany etatowo z Polskim Teatrem Tańca. Występuje w spektaklach: Minus 2 (chor. Ohad Naharin), Desert (chor. Paulina Wycichowska), Dobrze, że tu jesteś, LAMENT. Pamięci Tadeusza Różewicza (chor. Ewa Wycichowska), Hello,Stranger! (chor. Paweł Malicki), Open Field (chor. Nadar Rosano), Sanatorium (chor. Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta) oraz Czterdzieści (chor. chor. Jo Strømgren). Spektakl UNISOno to debiut choreograficzny Adriana Radwańskiego.

Bilety

Więcej

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 18:00

Poznań: Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close