Warszawa: 36. Scena Tańca Studio „Tymczasowe Strefy Autonomiczne”, odsłona „Środowiska naturalne”

Zdjęcie: Warszawa: 36. Scena Tańca Studio „Tymczasowe Strefy Autonomiczne”, odsłona „Środowiska naturalne”

Fot. Milena Liebe

Wersja do druku

Udostępnij

36. Scena Tańca Studio, organizowana przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, odbędzie się pod hasłem Środowiska naturalne. Jest to druga z trzech odsłon STS, składających się na Tymczasowe Strefy Autonomiczne, których kuratorami są Anka Herbut i Mateusz Szymanówka. Czerwcowa część programu inspirowana jest myślą̨ filozofa przyrody Timothy’ego Mortona i jego koncepcją mrocznej ekologii, zakładającą, że rozdział między człowiekiem i produktami jego działalności, a naturą istnieje wyłącznie w języku. Program odsłony Środowiska naturalne obejmuje sześć spektakli, w tym jeden dla dzieci, oraz warsztat Ramony Nagabczyńskiej Choreografia twarzy.

Pełen tekst kuratorski:

Scena Tańca Studio 2019

Tymczasowe Strefy Autonomiczne

Odsłona czerwcowa: Środowiska naturalne

W latach 90. anarchista, pisarz polityczny i poeta, Hakim Bey opracował projekt Tymczasowej Strefy Autonomicznej (TSA), przestrzeni funkcjonującej pomiędzy obowiązującymi prawami i wytwarzającej własne normy. TSA miała być jak partyzantka, wyzwalająca dany obszar geograficzny, czasowy i wyobraźniowy i ulegająca samoistnemu zawieszeniu po to, by ujawnić się gdzie indziej i kiedy indziej. Odwołując się do praktyki budowania nowych wspólnot, jakie w czasie kolonizacji obu Ameryk wytwarzały podmioty z niższych warstw społecznych, piraci, zniewoleni i tubylcy różnych ras i religii, Bey zadawał pytanie o istnienie podobnych przestrzeni we współczesnym świecie.

A co, gdyby na choreografię i taniec spojrzeć jak na grunt, wytwarzający Tymczasowe Strefy Autonomiczne? Przyjrzyjmy się emancypacyjnemu potencjałowi choreografii, która kontestuje zastane dyskursy, praktyki i formy współpracy, uprawia krytykę instytucji, rozszczelnia domeny teatru i sztuk wizualnych, w ramach których coraz częściej zyskuje widzialność. Jej polityczność może manifestować się poprzez dobór metod pracy czy sposób ustanawiania relacji między artystką/artystą, współpracownikami i publicznością. Przez dbanie o warunki, w których dochodzi do ich spotkania. Może objawiać się w decyzjach o tym, jakie tożsamości wytwarzać, a jakie rozpraszać, co jest widzialne, a co pozostaje ukryte. Może być widoczna w różnicy między tym, co mówisz, a tym, co robisz.

Kuratorowany przez Ankę Herbut i Mateusza Szymanówkę program Tymczasowe Strefy Autonomiczne (TSA) został zaprojektowany jako efemeryczna przestrzeń ruchowo-politycznej aktywacji na mikro- i makropoziomie. Przestrzeń choreograficznych praktyk oporu i niezależności, alternatywnych systemów i autonomicznych modeli współpracy, wykorzystywanych przez współczesne choreografki i choreografów z Polski.

Czerwcowa odsłona programu – Środowiska naturalne – inspirowana jest myślą̨ filozofa przyrody Timothy’ego Mortona i jego koncepcją mrocznej ekologii, zakładającą, że rozdział między człowiekiem i produktami jego działalności a naturą istnieje wyłącznie w języku. Morton do ekologicznej rzeczywistości włącza wszystkie istoty, obiekty i materiały, znosząc podział na naturę i technologię. W prezentowanych w tej odsłonie pracach choreografki i choreografowie przyglądają się systemom poddawanym ciągłym zmianom, analizują relacyjność tworzących je elementów oraz potencjał kinetyczny. Wprawiają w ruch martwą naturę i świat ożywiony, badając stosunek tego, co materialne (obiektu, materiału, tworzywa) i niematerialne (koloru, fali dźwiękowej czy przestrzeni wirtualnej). Krytyce poddają też środowiska, które za naturalne uchodzą w zachodniej myśli i praktyce tanecznej: obecność ciała, ruch i jego związek z dźwiękiem.

Anka Herbut

Mateusz Szymanówka

Program:

28 czerwca 2019, piątek

 

19.30: Agata Maszkiewicz, Still Life (martwa natura), Malarnia, 60 minut

21.00: Magdalena Ptasznik, Uncannings, Duża Scena, 55 minut

 

29 czerwca 2019, sobota

10.00: Choreografia twarzy – warsztat Ramony Nagabczyńskiej, Modelatornia, 180 minut

19.00: Maciej Sado, Anydog cont., Foyer, 30 minut

20.00: Przemek Kamiński, Blue (ribbon dance), Malarnia, 30 minut

 

30 czerwca 2019, niedziela

17.30: Kolektyw Holobiont, _on_line_, Malarnia, 45 minut

20.00: Ola Maciejewska, Dance Concert, Duża Scena, 55 minut

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

IMIT (miniaturka)STUDIO NOWE LOGO 2019 (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)       Syrenka 2019 STS (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close