Ludzie tańca

Przemek Kamiński

  • choreograf
  • tancerz
  • performer
Zdjęcie: Przemek Kamiński

Wersja do druku

Udostępnij

Przemek Kamiński (1989) – tancerz, performer i choreograf.

W 2016 roku ukończył studia w HZT Inter-University Centre for Dance Berlin na kierunku Dance, Context, Choreography, gdzie studiował m.in. u Simone Aughterlony, Laurenta Chetouanea, Jeanine Durning, Floriana Feigla, Frederica Giesa, Evy Meyer-Keller, Martina Nachbara, Sandry Noeth, Petera Pleyera, Constanze Schellow, Litó Walkey czy Siegmar Zacharias.

W 2010 roku, ukończył dwuletni Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny (Taniec Współczesny) organizowany przez Narodowe Centrum Kultury w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie, otrzymując dyplom honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ponadto brał udział w wielu programach edukacyjnych i rezydencyjnych, takich jak: Akademia Badawcza: Moving through Words (Uniwersytet Sztuki w Zurychu) prowadzona przez Scotta deLahuntę i Karin Harrasser; XXI edycji Artists Research Laboratory (Fondazione Antonio Ratti, Como) z wizytującymi profesorami: Yvonne Rainer i Andreą Kleine; Laboratorium Choreograficznym: Borderbodies z Meg Stuart (Tanzwerkstatt, Monachium); warsztatach master class Taniec i dramaturgia z Guy Coolsem (projekt Instytutu Muzyki i Tańca, realizowany we współpracy z Reso – Siecią Tańca w Szwajcarii oraz Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia) oraz Forum dramaturgicznym z Christine de Smedt, poświęconym sposobom pracy dramaturgicznej w grupie (projekt Instytutu Muzyki i Tańca).

W 2013 roku otrzymał stypendium z programu wymiany studenckiej na udział w Intensive Course w SNDO (School for New Dance Development) w Amsterdamie; w 2012 był stypendystą Alternatywnej Akademii Tańca Art Stations Foundation w Poznaniu. Ponadto otrzymał wsparcie m.in z Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Muzyki i Tańca, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego czy Kunstlerhaus Lukas.

Pracuje zarówno w kontekście sztuk performatywnych, jak i wizualnych. Interesuje go choreografia rozumiana jako poszerzona praktyka, która przejawia się w wielości formatów i mediów. Jego prace prezentowane były m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Galerii Labirynt w Lublinie, Art Stations Foundation w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Hamburger Bahnhof Museum fur Gegenwart w Berlinie, PQ Prague Quadrennial of Performance Design and Space w Pradze, Malta Festival w Poznaniu czy Uferstudios w Berlinie.

Od 2014 roku regularnie współpracuje z berlińską choreografką Isabelle Schad (jako tancerz i rehearsal director) w projektach Der Bau – Gruppe (2014), Collective Jumps (2014) i Pieces and Elements (2016). Występował również w projektach takich artystów, jak: Juan Dominguez Rojo, Krzysztof Garbaczewski, Nicole Seiler, Kirstine Kyhl Andersen, Harakiri Farmers (Dominika Knapik, Wojciech Klimczyk), Julian Weber i inni.

http://przemekkaminski.com

Przemek Kamiński (z lewej) i Korina Kordova). Fot. Patrycja Płanik.
Przemek Kamiński. Fot. Patrycja Płanik.
Przemek Kamiński (z prawej). Fot. Jan Sadoch.
Przemek Kamiński w Die Reihe. Fot. Marta Ankiersztejn.
Przemek Kamiński (na pierwszym planie, w granatowym T-shircie) w cyklu Free the Dance. Fot. Filip Molski.
Przemek Kamiński (z tyłu, w granatowym T-shircie) w cyklu Free the Dance. Fot. Filip Molski.
Przemek Kamiński (z prawej) z Koriną Kordovą. Fot. Marta Ankiersztejn.
Przemek Kamiński (pierwszy z lewej) w Stille. Fot. Klaudyna Schubert.
Przemek Kamiński w Stille. Fot. Klaudyna Schubert.
Przemek Kamiński (z prawej) w Stille. Fot. Klaudyna Schubert.
Przemek Kamiński, Mateusz Szymanówka „Nowe nieskończone solo na obuwie sportowe, czas przeszły i grupę osób”. Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.
Przemek Kamiński, Mateusz Szymanówka „Nowe nieskończone solo na obuwie sportowe, czas przeszły i grupę osób”. Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.
Przemek Kamiński „Some Other Things”. Fot. Robert Mleczko.
Przemek Kamiński „Some Other Things”. Fot. Robert Mleczko.
Przemek Kamiński „about blank”. Fot. Katarzyna Szugajew dla Muzeum Sztuki w Łodzi.
Przemek Kamiński „about blank”. Fot. Katarzyna Szugajew dla Muzeum Sztuki w Łodzi.

powiązane

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close