Warszawa: 37. Scena Tańca Studio „Tymczasowe Strefy Autonomiczne”, odsłona „Tymczasowa Strefa Autonomiczna”

Zdjęcie: Warszawa: 37. Scena Tańca Studio „Tymczasowe Strefy Autonomiczne”, odsłona „Tymczasowa Strefa Autonomiczna”

Fot. Milena Liebe

Wersja do druku

Udostępnij

37. Scena Tańca Studio, organizowana przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, odbędzie się pod hasłem Tymczasowa Strefa Autonomiczna. To już ostatnia z trzech odsłon STS, składających się na Tymczasowe Strefy Autonomiczne, których kuratorami są Anka Herbut i Mateusz Szymanówka. Lipcowy program stanowi próbę wytworzenia Tymczasowej Strefy Autonomicznej w zakresie działań kuratorskich, choreografii, współpracy i wymiany wiedzy.

Pełen tekst kuratorski:

Tymczasowa Strefa Autonomiczna

26-28 lipca 2019

W latach 90. anarchista, pisarz polityczny i poeta Hakim Bey opracował projekt Tymczasowej Strefy Autonomicznej (TSA), przestrzeni funkcjonującej pomiędzy obowiązującymi prawami i wytwarzającej własne normy. TSA miała być jak partyzantka, wyzwalająca dany obszar geograficzny, czasowy i wyobraźniowy i ulegająca samoistnemu zawieszeniu po to, by ujawnić się gdzie indziej i kiedy indziej. Odwołując się do praktyki budowania nowych wspólnot, jakie w czasie kolonizacji obu Ameryk wytwarzały podmioty z niższych warstw społecznych, piraci, zniewoleni i tubylcy różnych ras i religii, Bey zadawał pytanie o istnienie podobnych przestrzeni we współczesnym świecie.

A co, gdyby na choreografię i taniec spojrzeć jak na grunt, wytwarzający Tymczasowe Strefy Autonomiczne? Przyjrzyjmy się emancypacyjnemu potencjałowi choreografii, która kontestuje zastane dyskursy, praktyki i formy współpracy, uprawia krytykę instytucji, rozszczelnia domeny teatru i sztuk wizualnych, w ramach których coraz częściej zyskuje widzialność. Jej polityczność może manifestować się poprzez dobór metod pracy czy sposób ustanawiania relacji między artystką/artystą, współpracownikami i publicznością. Przez dbanie o warunki, w których dochodzi do ich spotkania. Może objawiać się w decyzjach o tym, jakie tożsamości wytwarzać, a jakie rozpraszać, co jest widzialne, a co pozostaje ukryte. Może być widoczna w różnicy między tym, co mówisz, a tym, co robisz.

Program Tymczasowe Strefy Autonomiczne (TSA) został zaprojektowany jako efemeryczna przestrzeń ruchowo-politycznej aktywacji na mikro- i makropoziomie. Przestrzeń choreograficznych praktyk oporu i niezależności, alternatywnych systemów i autonomicznych modeli współpracy, wykorzystywanych przez współczesne choreografki i choreografów z Polski.

Lipcowa odsłona programu stanowi próbę wytworzenia Tymczasowej Strefy Autonomicznej w zakresie działań kuratorskich, choreografii, współpracy i wymiany wiedzy. W prezentowanych pracach choreografki i choreografowie podejmują wątek wypracowywania niezależności w choreografii – zarówno na poziomie generowania ruchu i jego relacji wobec przestrzeni, obiektu czy publiczności, tematyki, jak i ich aspektów produkcyjnych. Przyglądają się temu, jak choreografia wytwarza i poszerza swoje terytorium, zasady działania i język. Spektakle Tymczasowej Strefy Autonomicznej to propozycje na różnym etapie powstawania i eksploatacji: od researchu, przez pracę w procesie i studyjną modyfikację pracy galeryjnej, po pokaz premierowy i regularną prezentację. Dlatego w tej odsłonie będziemy się przyglądać różnym formatom działań performatywnych, modelom kooperacji i sposobom prowadzenia swobodnego, twórczego dialogu z historią tańca i choreografii. Zastanowimy się nad tym, jak ruch sam może się dziś emancypować, jak wytwarzać jego potencjał emancypacyjny i jakie relacje wiążą emancypację z choreograficzną praktyką i teorią.

Według Hakima Beya Tymczasowa Strefa Autonomiczna to enklawa wolności, która musi zniknąć, gdy zostaje zdefiniowana i zdiagnozowana: TSA znika, pozostawiając po sobie pustkę, po czym wytwarza się w innym czasie i innej przestrzeni.

Anka Herbut

Mateusz Szymanówka

Program:

26 lipca 2019, piątek

 

19.00: Julia Plawgo ZMORA, Modelatornia

Wojciech Grudziński, Anka Herbut, Marta Ziółek FAŁDA: research, Foyer

Sesja feedbackowa, Studio Bar

ok. 100 min

 

27 lipca 2019, sobota

18.00: Ewa Dziarnowska, Rafał Pierzyński, Jayson Patterson pearls before swine, Foyer, 120 minut

20.30: Maria Stokłosa walk+talk, Malarnia, 50 minut

 

28 lipca 2019, niedziela

19.00: Grudziński / Jarzębska / Kozakiewicz / Ostrowska / Prowaliński / Soszyński / SHINS-K / Umeda HanaUmeda/SadaYakko, Malarnia, 50 minut

20.30: Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz Druga natura, Plac, 50 minut

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

IMIT (miniaturka)STUDIO NOWE LOGO 2019 (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)       Syrenka 2019 STS (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close