
Fot. Paweł Sakowicz.
Fot. Paweł Sakowicz.
W Sorcery powietrze jest głównym tematem i obiektem rytualistycznej eksploracji i manipulacji. Niewidoczna i nieuchwytna, ale witalna substancja staje się odczuwalna poprzez praktyki doświadczania-powietrza i formowania-powietrza. Wywołane atmo-sfery jawią się jako przelotne pola, zjawiska i twory gloryfikacji powietrza, strachu przed nim i nostalgii wobec niego.
Premiera 6 listopada 2015 w Arts Stationa Foundation by Grażyna Kulczyk, Stary Browar, Poznań.
Pokaz dzięki dofinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy.
koncept, choreografia: Renata Piotrowska-Auffret
wykonanie, współpraca artystyczna: Tatiana Kamieniecka, Korina Kordova, Magda Ptasznik
dramaturgia: Eleonora Zdebiak
reżyseria świateł: Joanna Leśnierowska
instalacja: Anna Gołdanowska
produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk/Polska
koprodukcja: Fundacja Burdąg/Polska, STSpot / Japonia
partnerzy: Centrum w Ruchu/Polska, Instytut Adama Mickiewicza /Polska
premiera: 6 listopada 2015, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Stary Browar, Poznań
***
Centrum w Procesie – pokazy work in progress
Pokazy work-in-progress to prezentacje spektakli w fazie rozwoju. Odbywają się na różnym etapie zaawansowania pracy – mogą być ukazaniem efektów pierwszych poszukiwań choreograficznych, wyników badań, fragmentów bądź szkicu całości spektaklu. Może to być także eksperyment testujący konkretny pomysł. Prezentacje w Centrum w Ruchu połączone są z otwartymi rozmowami, do których moderowania organizatorzy zapraszają gości, osoby profesjonalnie związane ze sztuką.
Spotkania work in progress dają możliwość sprawdzenia, jak tworzony materiał spektaklu funkcjonuje wobec widza i rozmowy z nim – usłyszenia, w jaki sposób prezentowana wersja oddziałuje, co komunikuje, jakie budzi w nim pytania. Połączenie prezentacji i rozmowy pozwala na wkroczenie we wciąż płynną przestrzeń procesu twórczego, zobaczenie pracy na etapie, w którym wciąż możliwe jest rozwijanie jej w różnych kierunkach; poznanie pytań jakie zadaje sobie twórca oraz metod, jakimi się z nimi mierzy.
Jest to zaproszenie do wspólnej praktyki patrzenia, słuchania i mówienia o choreografii, o tym, jakie doświadczenie proponuje dana praca i jaką pozycję wobec niej zajmujemy.
Organizatorom zależy na usłyszeniu głosu widzów, zetknięciu z ich wrażliwością i nawiązaniu dialogu, tak aby współuczestnictwo, w różnych formach, było wpisane w spektakle, które tworzymy. Z drugiej strony, wspieranie wymiany wewnątrz środowiska tanecznego postrzegają jako ważne dla rozwoju twórczego każdego z nas. W ramach spotkań Centrum w Procesie realizowane są obydwa te postulaty.
Chcemy by te spotkania stawały się okazją do konstruowania języka służącego komunikacji wokół choreografii eksperymentalnej.
Jak dojechać: Stacja kolejki S1 i autobusu 521: PKP Międzylesie lub 525 (przystanek Pożaryskiego)
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa