Warszawa/ International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS, dzień 5: Theater der Klänge (Niemcy) „Das Lackballett – the Lacquer Ballet (Warsaw version)” i wykład Jadwigi Majewskiej

Zdjęcie: Warszawa/ International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS, dzień 5:  Theater der Klänge (Niemcy) „Das Lackballett – the Lacquer Ballet (Warsaw version)” i wykład Jadwigi Majewskiej

International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS, dzień 5

Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA – HOTELOKO movement makers zaprasza na pierwszą edycję International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS.  Festiwal ma na celu popularyzację tańca współczesnego w jego nowych formach oraz wzmocnienie współpracy polskich artystów i artystek z partnerami europejskimi. Ideą festiwalu jest szczególne zwróceniem uwagi na tematykę związaną z ekologią: zieloną transformacją, zmianami klimatycznymi oraz przyszłością naszej planety, a także z tkanką miasta, prawami człowieka, tożsamością kulturową i tolerancją. Piątego dnia wydarzenia zostanie zaprezentowany spektakl w wykonaniu Theater der Klänge oraz odbędzie się wykład Jadwigi Majewskiej.

Wersja do druku

Udostępnij

Program wieczoru:
18.00 Bauhaus 100 lat później – wykład: Jadwiga Majewska
19.00 spektakl Das Lackballett – the Lacquer Ballet (Warsaw version)/Theater der Klänge
20.00 spotkanie artystów z publicznością – prowadzenie: Jadwiga Majewska

Das Lackballett – the Lacquer Ballet (Warsaw version)/Theater der Klänge/Niemcy/ 50 min

Spektakl dotyka tematyki utopii stworzonej przez artystów Bauhaus. Oskar Schlemmer niemiecki malarz i teoretyk sztuki, a także choreograf, profesor Bauhausu w Weimarze, w latach 1923-1929 kierował pracownią teatralną tej szkoły. Twórca Baletu triadycznego (Das Triadische Ballet, 1923). Dzieło to wywarło bardzo duży wpływ na taniec nowoczesny. Po dojściu nazistów do władzy znalazł się na liście tak zwanych zdegenerowanych artystów, których sztuka była niezgodna z nazistowską ideologią. Po opuszczeniu Bauhausu w 1929 roku Schlemmer objął posadę w Akademii we Wrocławiu, gdzie namalował swoje najbardziej znane dzieło Bauhaus Stairway (1932; Museum of Modern Art, Nowy Jork). Na krótko przed śmiercią nieustannie opracowywał nowe pomysły i projekty sceniczne. Większość z nich niestety pozostała pomysłami. Artyści Theater der Klänge postanowili zbadać te prace i odkryli, że są one pełne pomysłów paralelnych do dzisiejszego świata. Zainspirowani twórczością Oskara Schlemmera opracowali nową koncepcję tanecznego spektaklu z wykorzystaniem mediów naszych czasów. W dzisiejszym świecie, 100 lat po tych wydarzeniach artyści Theater der Klänge tworzą świat zbudowany z geometrycznych, kolorowych kostiumów w poszukiwaniu nowego świata.

Reżyseria i muzyka: J.U.Lensing
Choreografia: Jacqueline Fischer
Wykonanie: Juliette Adrover, Darwin Diaz, Ritsuko Matsuoka, Phaedra Pisimisi
Wideo: Yoann Trellu
Projekt kostiumów przestrzennych: Christian Forsen
Projekt kostiumów: Caterina Di Fiore

Prezentację spektaklu w Warszawie współfinansuje: Ministry of Culture and Science of the State of North Rhine-Westphalia

Trailer: youtu.be

Jacqueline Fischer – choreografka. Wychowała się w Atenach, dyplom tancerki uzyskała na Uniwersytecie Artystycznym w Essen, a wykształcenie pedagogiczne w Paryżu. Od 1988 roku do dziś tańczyła w Grand Théatre de Genève (Szwajcaria), Theater der Klänge (Düsseldorf), Folkwang Tanzstudio (Essen ), Wuppertaler Tanztheater, Ballet Atlantique (Francja), Salzburg Festival (Austria) i Tanztheater Basel (Szwajcaria). Stworzyła choreografię we współpracy z różnymi partnerami. Jej projekty charakteryzuje interdyscyplinarne podejście. Pomysły pochodzą z najróżniejszych źródeł, takich jak historyczne teksty teatralne lub abstrakcyjne specyfikacje strukturalne o charakterze kompozycyjnym, myśli medialne lub pytania filozoficzne. Od pięciu lat pracuje w choreograficznym laboratorium badawczym wraz z kompozytorami, artystami wideo i reżyserami teatralnymi. Obecnie pracuje jako niezależna choreografka, nauczycielka tańca i członkini zespołu artystycznego Theater der Klänge w Düsseldorfie. Stypendia: Stypendium Kraju Związkowego NRW. 2020 i 2021 r.

J. U. Lensing – kompozytor/reżyser z Düsseldorfu. Studiował kompozycję na University of the Arts. Studia podyplomowe w zakresie Teatru Nowej Muzyki u Mauricio Kagela/Akademia Muzyczna w Kolonii. 1987 Założyciel Theater der Klänge w Düsseldorfie. Od tego czasu wyreżyserował prawie wszystkie ich spektakle. Realizuje kompozycje muzyki scenicznej i filmowej. Od 1988 roku na stałe współpracuje z filmowcem Lutzem Dammbeckiem przy komponowaniu ścieżki dźwiękowej do wszystkich jego filmów. 1993 wykładowca Wydziału Reżyserii w ramach międzynarodowej klasy scenicznej w Bauhaus Dessau. Od 1996 roku jest profesorem Sound Design w FH-Dortmund. Obecnie jest kierownikiem kursu Sound Design na nowym kierunku studiów licencjackich Film & Sound, a od semestru letniego 2016 roku studiów magisterskich Sound w FH-Dortmund. Realizuje własne projekty filmowe i DVD, a także audiobooki i płyty CD z muzyką. Autor podręcznika Sound Design – Sound Montage – Soundtrack Composition. Redaktor niemieckiego wydania książki Audio-Vision autorstwa Michela Chiona. Dziś pracuje zarówno jako kompozytor i autor słuchowisk radiowych, jak i reżyser teatralny i filmowy, nauczyciel, wykładowca, autor i tłumacz angielskiej i francuskiej literatury technicznej.

Yoann Trellu – artysta wideo, urodzony we Francji. Tworzy narzędzia wideo i kontent dla różnych produkcji scenicznych. Podejmuje się też konkretnych zadań, takich jak m.in. operator kamery, montaż, video mapping, tworzenie animacji i obrazów. Postrzega komputer jako współpracownika, który może podpowiadać i tworzyć elementy artystyczne. Centralnym aspektem jego pracy jest wykorzystanie kontrolowanej przypadkowości i prawdopodobieństwa z użyciem reguł, ograniczeń i (nieograniczonych) wariacji.

Christian Forsen – rzeźbiarz, mieszka i pracuje w Düsseldorfie. Od 2003 roku wykłada na Akademii Sztuki w Düsseldorfie. W latach 1997-2003 studiował na Akademii Sztuki w Düsseldorfie. W 2003 został absoltwentem studiów magisterskich u Georga Herolda. Stypendia: 2001 Paryskie Stypendium Kraju Związkowego NRW.

Caterina di Fiore – projektantka kostiumów. Studiowała w Hochschule der Künste w Berlinie oraz w Akademii Sztuki w Paryżu. Od 1986 roku pracuje jako niezależna projektantka mody i kostiumów dla teatru, filmu i telewizji. Od 2009 roku uczy projektowania kostiumów. Od 1993/94 projektantka kostiumów dla Theater der Klänge.

Spektakl będzie także dostępny online: https://www.facebook.com/cpkpp

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Wymagana rezerwacja zaproszeń: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

***

Program pierwszej edycji festiwalu będzie składał się ze spektakli artystów i artystek z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Norwegii i Hiszpanii, którzy poruszają się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego, gdzie ważne jest budowanie oryginalnej koncepcji poprzez dialog i poszukiwanie eksperymentalnego ruchu i nieoczywistych interpretacji.

Ważnym elementem są również warsztaty i spotkania transnational meetings w ramach międzynarodowego projektu DANCE HIGHWAYS wspieranego przez Unię Europejską w programie Erasmus +. Projekt ten będzie realizowany do sierpnia 2022 roku i ma za zadanie wymianę dobrych praktyk między profesjonalistami i profesjonalistkami w dziedzinie tańca współczesnego i sztuk pokrewnych oraz podwyższanie kompetencji artystów i artystek tańca poprzez warsztaty taneczne różnych technik.

Kuratorka i dyrektorka festiwalu: Agata Życzkowska
Koordynatorka festiwalu: Adriana Liwara
Kierownik techniczny festiwalu: Bartłomiej Mamajek

Organizator festiwalu: Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA – HOTELOKO movement makers

Współorganizator: Centrum Promocji Kultury Praga Południe

Projekt współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Komisja Europejska w programie Erasmus+, Instytut Cervantesa w Warszawie.

Partnerzy: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr BAZA, La Galerie Chorégraphique/Carcassonne, La Fundición – Asociación Puertas Abiertas/Bilbao, L’ESPACE ASDC/Palermo, Davvi – Centre for Performing Arts/NorwayTheater der Klänge/Germany, Etxepare Basque Institute, Bodo 2024 European Capital of Culture, La Région Occitanie, Ville de Montauban, Tarn-et-Garronne-le département fr, Préfet de la région Occitanie, Ministry of Culture and Science of the State of North Rhine-Westphalia

Patronat honorowy: Instytut Włoski w Warszawie

Patronat medialny: TVP Kultura, portal taniecPOLSKA.pl, miesięcznik TEATR, portal e-teatr, portal teatralny.pl, kwartalnik TANIEC, portal Teatr dla Wszystkich, portal warszawa.ngo.pl, Notes Na 6 Tygodni NN6T

Wydarzenie na Facebook: facebook.com
Więcej informacji: fundacjarozwojuteatru.pl
English: fundacjarozwojuteatru.pl/en

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

14.12.2021 Wtorek

godz. 18:00

Warszawa: Centrum Promocji Kultury, Podskarbińska 2

inne wydarzenia

powiązane

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close