Warszawa: Scena tańca improwizowanego [sic!] saute. Ilona Trybuła, Ida Görsch, Aleksandra Maria Ścibor Infinity , Paweł Grala, Aleksandra Bożek-Muszyńska. Wstęp wolny

Zdjęcie: Warszawa: Scena tańca improwizowanego [sic!] saute. Ilona Trybuła, Ida Görsch, Aleksandra Maria Ścibor Infinity , Paweł Grala, Aleksandra Bożek-Muszyńska. Wstęp wolny

„[sic!] saute" Plakat: materiały własne organizatora

Po kilkuletniej przerwie na warszawską scenę powróciła marka [sic!]
Wydarzenie ma formę cyklicznych wieczorów, w których uczestniczyć będą różne osoby związane z polską sceną improwizowaną. Najbliższy wieczór będzie miał miejsce 16 grudnia 2023 o godz. 18.00 w Centrum Łowicka na Łowickiej 21

Wersja do druku

Udostępnij

„ Wejście w improwizację jest fascynujące, nie zawsze proste.
Nie chodzi tylko o to, żeby improwizować, ale o to, co dzięki niej można zrobić, stworzyć.
Lubię jak za nią stoi temat, wtedy można się z nim spotkać na unikalnym poziomie doświadczenia.
Jeden ruch otwiera świat i powoduje lawinę zdarzeń. Precyzyjnie i przejrzyście i tak jak ma być.”

– tak Ilona Trybuła, inicjatorka i wieloletnia kuratorka festiwalu sic!  mówi o improwizacji, centralnym punkcie nadchodzących wydarzeń.

[Sic!] to emanacja międzynarodowego festiwalu improwizacji tańca, który od swojej pierwszej edycji w 2007 roku przedstawiał i wprowadzał mało znane wówczas w Polsce metody tworzenia, prezentacji i edukacji przez improwizację. Teraz sytuacja się zmieniła i śmiało możemy powiedzieć, że ta dziedzina sztuki istnieje i się rozwija. Potrzebujemy więc stałych i regularnych prezentacji! I jest nią właśnie Scena Tańca Improwizowanego [sic!] w odsłonie saute.
„ A co, jeśli to co masz, jest właśnie tym czego potrzebujesz?” pyta Deborah Hay.
Saute to proces odkryty, dość surowy i bez dodatków. Sens i forma saute.
Mamy ciało, mamy myśl, wyobraźnię, podłogę. Mamy cały świat zewnętrzny i wewnętrzny, konteksty i powody, żeby tworzyć. I korzystamy z zasobów „królowej” twórczości – improwizacji, która dużo wymaga i jeszcze więcej oferuje. To proces, który nigdy się nie kończy, możliwości twórcze ma niewyczerpane i z zasady to 100% życia w życiu. To wiele metod i technik precyzyjnego tworzenia, gdzie proces jest równoznaczny z działaniem finalnym.

Wystąpią:

Ida Görsch – szwedzka performerka, piosenkarka i trenerka śpiewu, mieszkającą w Göteborgu (Szwecja). Tworzy performanse w różnych gatunkach, wykorzystując głos, taniec, muzykę i tekst. Komponuje muzykę, pisze scenariusze i teksty piosenek dla teatru. Preferuje pracę w procesie, gdzie wspólnie z uczestnikami może kreować materiał do przedstawień. Lubi projekty społeczne i ma duże doświadczenie w pracy z osobami o różnych potrzebach. Ida pracuje zarówno na scenie jako performerka, jak i poza sceną jako reżyserka, współautorka i coachka.
Jako improwizatorka współpracuje zarówno z muzykami, jak i tancerzami. Wraz z polską tancerką i improwizatorką Aleksandrą Bożek-Muszyńską realizuje projekt improwizacyjny Not tonight, Danuta!, zgłębiający język obcy poprzez improwizację ruchową i słowną.
Swoją edukację rozpoczęła w Akademii Baletowej w Göteborgu, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych (MFA) w dziedzinie Muzyki i Teatru na Uniwersytecie w Göteborgu oraz tytuł magistra (MA) w dziedzinie muzykologii ze specjalizacją w psychologii muzyki. Aktualni wykłada na Uniwersytecie Muzyki i Teatru oraz w Akademii Baletowej w Göteborgu.

„ Improwizacja to dla mnie niezwykła możliwość bycia w pełni obecną, tu i teraz oraz bycia zaskakiwaną tym wszystkim, co się wiąże z tym stanem!”

Strona artystki:  www.idagorsch.se

Aleksandra Maria Ścibor Infinity – tancerka, improwizatorka, choreografka, badaczka procesów ucieleśniania, twórczyni Świadomości. Rozwija projekt BACK HOME holistyczną taneczno-ruchową praktykę powracania do Siebie w Ciele_z Ciałem_poprzez Ciało. Tworzy czasoprzestrzeń Nieistnienia Śmierci WONOW.

„Improwizacja jest dla mnie świętowaniem  Życia, które nie zna końca ani początku”.

Strona artystki: amscibor-dance.pl

Paweł Grala – choreograf, tancerz, pedagog tańca, improwizator.  Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2009-2016 roku tancerz zespołu Pracownia Fizyczna Jacka Owczarka. Pracował z choreografami i reżyserami z Polski i z zagranicy m.in.: Sławkiem Krawczyńskim / Anną Godowską, Leszkiem Bzdylem / Katarzyną Chmielewską, Davidem Zambrano, Rosanną Gamson, Robertem Haydenem, Ray’em Chungiem, Rafałem Dziemidokiem, Kayą Kołodziejczyk, Joanną Leśnierowską, Iloną Trybułą, Alicją Morawską-Rubczak oraz Kolektywem Holobiont.

O sobie: „Tancerz kuśtykający na prawą nogę. Tańczy „na scenie” od 2007, widział wiele, ale działanie na scenie ciągle go zaskakuje i peszy. Zadaje dużo pytań, rzadko znajdując odpowiedź. Pasjonat parzenia kawy, która czasami mu wyKIPISZ. Niestrudzony piewca i organizator działań artystycznych skupionych na improwizacji w obecności widza. Tata dwójki dzieci, z którymi tworzy tajne bazy, ochraniane przez najemników lego, gdzie w wierzy plecie warkocze i niestworzone historie (głupoty).”

„Improwizacja w moim odczuciu jest nieustającym procesem dekonstrukcji i reinterpretacji ruchu. Nieustanny rozpad odkrywa wieloznaczność i niemożność osiągnięcia jednoznacznego sensu. Humor miesza się z melancholią, a przewrotność staje się filozofią. Pragnienie: trochę bardziej nieśpiesznie. Lekko, dla zwyczajności ciała. Wobec widza, podzielę się „czasem na nic”. Z pełną zgodą wypełnimy go wspólną obecnością. Tak bym chciał…”

Aleksandra Bożek-Muszyńska – performerka, improwizatorka i choreografka, która od kilku lat prowadzi również improwizację dla seniorów. Instruktorka tańca współczesnego, trenerka biznesu i filolożka. Jej prace były prezentowane m. in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Warszawie i Wiedniu. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015-2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Absolwentka kursu Choreografii Eksperymentalnej II organizowanego przez warszawskie Centrum w Ruchu. W 2022 roku ukończyła kilkumiesięczny kurs Body-Mind Centering® organizowany przez Somatische Akademie w Berlinie. W 2017 roku wraz z Hanną Bylką-Kanecką założyła kolektyw Holobiont, którego celem są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. W swoich pracach bada granice między prostotą i naiwnością, prezentacją i facylitacją oraz znajdowaniem schematów i łamaniem ich. Aspekt wizualny oraz swoiste poczucie humoru są charakterystyczne dla jej prac. Jej ciało reaguje bardzo dobrze, kiedy może robić to, co lubi.

„W improwizacji pozwalam sobie na potok myśli, bazgraninę ruchów, łapanie fali i porzucanie jej ( i to w dowolnym momencie – czasem kiedy jest w najwyższym punkcie, a czasem kiedy dopiero nabiera tempa). Nie musi być linearnie, może być w różnych kierunkach.”

Strony artystki:  www.olabomu.com i www.holobiont.pl

Ilona Trybuła– tancerka , choreografka, improwizatorka, prekursorka i propagatorka   improwizacji w Polsce, inicjatorka i wieloletnia kuratorka festiwalu sic! , kuratorka, wykładowca akademicki, sypendystka MKDNiS. Absolwentka gdańskiej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej w Warszawie. Pracowała na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym, w Szkole Aktorskiej Machulskich, Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu AST Kraków, obecnie w Zakładzie Tańca Akademii Muzycznej W Katowicach, prowadząc zajęcia treningu fizycznego, świadomości ciała oraz improwizacji. Improwizacja jest osią działań, na polu  badań, edukacji, twórczości, prezentacji, animacji, upowszechniania. Autorka ok 30 spektakli improwizowanych, współpracuje regularnie z muzykami polskiej sceny improwizowanej .

Twórca projektów Studio Ciało i Laboratorium Improwizacji, w ramach których organizowane były regularne warsztaty i laboratoria improwizacji, prowadzone przez nauczycieli polskich i zagranicznych . Twórca i dyr. Artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca [SIC!], twórca Kolektywu Melba (improwizujących tancerzy i muzyków). Kurator rocznego projektu w CSW Zamek Ujazdowski Sic! four seasons. Trzykrotna stypendystka MKiDN, odznaczona medalem KEN.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Centrum Łowicka, ul. łowicka 21

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close