Warszawa: Spotkanie wokół książki „Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą”

Zdjęcie: Warszawa: Spotkanie wokół książki „Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą”

Projekt graficzny: Jakub de Barbaro. Na zdjęciu: Insight, pomysł i ruch: Janusz Orlik/Joanna Leśnierowska wykonanie: Janusz Orlik. Fot. Jakub Wittchen.

Wersja do druku

Udostępnij

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na pierwsze z cyklu spotkań promujących książkę  Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowie z Anną Królicą, wydaną w ramach projektu KTO INSPIRUJE? TADEUSZ KANTOR! W spotkaniu zatytułowanym Pokolenie Solo. O co chodzi w nowym tańcu?  udział wezmą: Anna Królica, Joanna Leśnierowska, Witold Mrozek i Karol Tymiński. Podczas spotkania książka będzie dostępna w księgarni Prospero  w promocyjnej cenie 25 złotych.

Publikacja Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą to cykl dwudziestu pięciu wywiadów przeprowadzonych z młodymi polskimi choreografami, który układa się w narrację pokoleniową. W kolejnych rozmowach powracają liczne wątki oraz powtarza się podobny cykl formacyjny: nauka pod okiem tych samych nauczycieli- mistrzów jak Henryk Tomaszewski, Jan Fabre Anna Teresa de Keersmaeker czy Iwony Olszowskiej, Leszka Bzdyla i Witolda Jurewicza, widoczne są także ślady razem organizowanych projektów i  warsztatów, kończonych szkół.

Z wywiadów wyłania się także obraz oraz specyfika organizacji pracy niezależnych choreografów, nierzadko oparta na strategii równoczesnego działania w kraju i zagranicą, nieustannym byciu w drodze, pomiędzy jednym a drugim projektem. Tymczasowość, nomadyczny tryb życia oraz dążenie do celu i perfekcji wyznaczają im codzienny rytm. Ten zapis spotkań i dyskusji o tańcu tworzy krajobraz polskiej sceny tańca ostatniej dekady, są one także świadectwem zachodzących przemian w choreograficznej praktyce scenicznej. I tak niezaprzeczalnie obok teatru tańca pojawia się miejsce dla nowego tańca i towarzyszącej mu nowej wizji cielesności.

Publikacja książki jest częścią programu Maszyna choreograficzna w ramach projektu Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! realizowanego przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w latach 2013–2014 i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego. Część wywiadów została przeprowadzona w 2012 roku w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Autor: Anna Królica

Tytuł: Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą

Wydawnictwo: Cricoteka

Rok wydania: 2013
Liczba stron:  484 strony
Format: 147×210 mm

ISBN: 978-83-61213-09-3
Oprawa miękka

Najnowszą publikację Cricoteki nabyć można w siedzibach Ośrodka w Krakowie przy ul. Kanoniczej oraz Siennej, a także za pośrednictwem sklepu internetowego.

 

Tutaj można przeczytać fragment książki

Anna Królica – krytyczka, historyczka i kuratorka tańca. Ukończyła teatrologię oraz rusycystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorką pierwszej książki o najnowszej historii tańca współczesnego w Polsce Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu (Tarnów, 2011). Prowadzi dwuletni program kuratorski Maszyna choreograficzna w Cricotece w Krakowie, w 2013 stworzyła także program per formatywny Archiwum Ciała w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Była członkinią Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca w latach 2008 i 2012. W latach 2011-2013 sprawowała funkcję przewodniczącej pierwszej Rady Programowej ds. tańca w Instytucie Muzyki i Tańca. Była także główną koordynatorką ds. merytorycznych I Kongresu Tańca w 2011 roku. W latach 2006-2011 wraz z Witoldem Mrozkiem współtworzyła opiniotwórczy portal o tańcu współczesnym NowyTaniec.PL.

Cricoteka – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sponsor projektu: Dyna-Trans

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP Kraków, Targi Książki w Krakowie, Dwójka Polskie Radio, Radio Kraków, E-teatr.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close