Warszawa/XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Anita Wach „Gloria!”

Zdjęcie: Warszawa/XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Anita Wach „Gloria!”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Wzruszenie i afektacja, wzniosłość i pompatyczność, podniosłość i emfatyczność – te kategorie stoją blisko siebie i często wyznaczają granice pomiędzy autentycznością a manipulacją emocjonalną. Sztuka zawsze jest manipulacją, wydarzeniem skierowanym na cel, jakim jest percepcja i uczucia widza. Autorki i tancerki Glorii! chcą poddać się tej manipulacji, sprawdzić, czy doświadczenie teatralnej iluzji można osiągnąć także pozostając na scenie. Spróbują wzajemnie sprawdzać własną wytrzymałość. Czy śmiech na scenie jest zawsze symulacją, czy autentyczne wzruszenie aktora w roli naraża go na śmieszność? Na potrzeby przedsięwzięcia Anita Wach (1974) powołała Kwartet patetyczny. Tworzą go cztery doświadczone tancerki, a przy tym cztery silne sceniczne osobowości, które spotkały się, aby w Glorii!, przy użyciu popularnych piosenek i zwykłych, kuchennych środków, prowokować intensywność i przyglądać się, jak radykalne przeżycia uwalniają pokłady rozrzewnienia i sublimują w patos.

Gloria! to minimalistyczny performans i przerysowana choreografia w jednym. Opowieść o obywatelu, artyście i rewolucjoniście w wielu osobach, instruktaż dotyczący skuteczności obecności na scenie i jednoczesny wyraz tęsknoty za natchnieniem i usiłowaniem zapisania się w historii dziejów. Artystki, czując nostalgię wobec utraconej emocjonalności w teatrze, ale także i w życiu, poddają się działaniu magicznej mocy przedstawienia. W spektaklu ckliwość, przesada, emocje wyciskające łzy wzruszenia staną się wskaźnikami w procesie autoironicznego sprawdzania, czy możliwe jest, aby dekonstruować aurę niesamowitości, jednocześnie dając się jej ponieść.

premiera warszawska
koncept i reżyseria: Anita Wach
choreografia i wykonanie: Kwartet patetyczny Anita Wach , Magdalena Jędra, Magdalena Tuka, Anna Steller
konsultacje reżyserskie: Magdalena Tuka
projekt graficzny: Mariusz Krawczyk
produkcja: Gdański Festiwal Tańca/ Trójmiejska Korporacja Tańca
premiera: 21 września 2013 Gdańsk

czas trwania: 45 minut

Po spektaklu, o godzinie 19.45 odbędzie się spotkanie z Anitą Wach, które poprowadzi Martyna Miller.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, Scena Malarnia, Pl. Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close