Warszawa/XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Kaya Kołodziejczyk „SOL”

Zdjęcie: Warszawa/XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Kaya Kołodziejczyk „SOL”

Fot. Magda Starowieyska

Wersja do druku

Udostępnij

Sol to angielski skrót od określenia Shit Out of Luck, wykorzystywanego w odniesieniu do beznadziejnej sytuacji bez wyjścia. Jednocześnie Sol w języku łacińskim oznacza słońce, a w mitologii nordyckiej bogini Słońca. Służy jako określenie doby marsjańskiej czy dźwięku G, od którego nazwę wziął cały system solmizacji muzycznej. Kaya Kołodziejczyk (1981) rozpoczęła pracę nad SOL na początku 2013 roku. Poszukiwaniom towarzyszyły jej pytania o cel ruchu, miejsce performatyki w obecnym świecie sztuki i skuteczność performatywnego przekazu.

Na farmie Mad Brook Steve´a Paxtona i Lisy Nelson, uczestniczyła w warsztatach, podczas których poznała dorobek prekursorów tanecznej techniki kontakt improwizacji – podejście do ruchu, ciała i napięcia powstającego w wyniku spotkania ciał, a także do orientacji w przestrzeni. Równolegle choreografka zainteresowała się ruchem back-to-the-land, którego przedstawiciele wybierają miejsca bliskie ideom ekologicznym i kontestacyjnym, niemiejskie i odosobnione, postulują zwrot w kierunku samodzielnej produkcji żywności i zwolnienie tempa życia. Tworzą tym samym alternatywę dla kapitalistycznej ekonomii ciągłego postępu i eksploatacji zasobów. Czy rzeczywiście reprodukowanie strategii takich formacji jak Bread And Puppet Theatre ma dzisiaj sens? Co jest realnym bodźcem do przebywania w stanie izolacji: pragnienie powrotu do natury czy potrzeba twórczej koncentracji?

pomysł i choreografia: Kaya Kołodziejczyk
kostium: Grzegorz Matląg – MALDOROR
muzyka: Sun Ra Space is the place
kompozycja oryginalna: Daniel Radtke
reżyseria świateł: Herman Venderickx
koncepcja przestrzeni: Magdalena Fela Jaszczuk
fotografia i grafika: Magda Starowieyska
menadżerka projektu: Natalia Starowieyska
koprodukcja: Fundacja Ciało/Umysł, APAP, przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej
projekt stworzony przy wsparciu: Centrum Kultury w Lublinie, Teatr MAAT Projekt, MAAT Festiwal – Lublin oraz TRAFO – Trafostacja Sztuki w Szczecinie.

Czas trwania: 60 min.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, Scena Malarnia, Pl. Defilad 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close