Warszawa/XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Maria Stokłosa „Intercontinental”

Zdjęcie: Warszawa/XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Maria Stokłosa „Intercontinental”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Ciało to podstawowe tworzywo i najważniejsze medium w tańcu. Choreografia zajmuje się całym spektrum kwestii dotyczących cielesności – od nagości, przez seks, po niepełnosprawność i kulturystykę. Ciało tancerza to ciało zdrowe, mocne, zdyscyplinowane. Tancerz uosobia witalność i siłę – przekracza granice wytrzymałości lub pokonuje przeciwności losu. Taneczna i choreograficzna droga Stokłosy (1981) naznaczona jest poszukiwaniem czegoś całkowicie przeciwnego – utraconej neutralności ciała. Choreografka przeciwstawia się apoteozie kunsztu tanecznej techniki, u podłoża której znajduje się założenie cielesnej wyjątkowości. Walczy raczej o prawo do pokazywania ciała w jego naturalności, a nawet przeciętności. Często też pracuje z przedmiotem, który jest zarówno elementem scenografii, jak i staje się bohaterem poszczególnych scen. Intercontinental to przedstawienie solowe, w którym Stokłosa stwarza nową rzeczywistość z materacami, a widz może obserwować tę zmieniającą się relację.

„Intercontinental to poszukiwanie intymności w sytuacji nieobecności drugiego człowieka. Próba ukojenia w towarzystwie wyimaginowanych postaci. Kiedy spadasz, pozostaje jedynie mieć nadzieję, że na samym dole leży stos materacy.”

Marysia Stokłosa

Intercontinental to drugi, po Prawej Półkuli (2009), spektakl Marysi Stokłosy prezentowany na Festiwalu Ciało/Umysł. Jej inne autorskie prace to Vacuum i Fall in D oraz, stworzone we współpracy z artystką wizualną Julią Staniszewską, projekty multidyscyplinarne (X Apartments oraz wideo-performans Spotkanie 1). Jest artystką wspieraną przez network APAP, Prowadzi Fundację Burdąg i współtworzy warszawskie Centrum w Ruchu.

choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa
światło: Michał Głaszczka
produkcja: Fundacja Burdąg
koprodukcja: Tragant Danza w Barcelonie
prezentacja w ramach APAP , przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej
premiera: listopad 2012, Przeglądu Nowego Tańca Warszawa

czas trwania: 40 minut

Po spektaklu, o godzinie 18.40 odbędzie się spotkanie z artystką, które poprowadzi Martyna Miller.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Teatr Studio, Scena Modelatornia, Pl. Defilad 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close