Warszawa/XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Wojtek Ziemilski „Agency”

Zdjęcie: Warszawa/XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Wojtek Ziemilski „Agency”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Czy kamera, która na nas patrzy, coś wyraża? Czy widzi to samo, co my? Media elektroniczne to współczesne protezy zmysłów, których obecność stała się naturalną częścią naszego krajobrazu. Krajobraz ten przypomina XIX-wieczną figurę panoptykonu – więzienia, w którym mimo nieobecności strażników, nic nie może umknąć karzącej sile wzroku. Kolejna wiadomość potwierdzająca istnienie więzień CIA w Polsce stała się bezpośrednim bodźcem do rozpoczęcia pracy nad Agency i szukania odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób artyści i ich odbiorcy są wplątani w reprezentowanie cudzych interesów. Jak w technologicznej przestrzeni ciągłego ruchu, w której nie sposób wskazać kierunku i skali przepływu informacji, wygospodarować przestrzeń na wolność?

Agency to wynik współpracy Wojtka Ziemilskiego z berlińskim artystą wideo Sebastianem Neitsche i choreografką Marysią Stokłosą. Neitsche stworzył zestaw interaktywnych kamer – prosty mechanizm śledzenia ruchu, za pomocą którego uruchomiona zostanie machina niekontrolowanych zdarzeń. W budowaniu dramaturgii wykorzystana zostanie metoda Real Time Composition, w której twórca jest tylko mediatorem, akcja natomiast wyłania się w procesie kolejnych interakcji.

Wojtek Ziemilski (1977) to reżyser interaktywnych i budzących kontrowersje projektów teatralnych. W Małej narracji opowiedział historię swojego dziadka Wojciecha Dzieduszyckiego, pracownika SB. Mapa podejmowała temat pamięci i teatralnej wspólnoty. Interakcja z widzem posunięta została do ekstremum w Prologu, w którym uczestniczący widzowie stali się jedynymi bohaterami obecnymi w teatralnej przestrzeni.

work in progress
przedsięwzięcie: Wojtka Ziemilskiego
występuje: Maria Stokłosa
opracowanie instalacji wideo: Sebastian Neitsch
budowa instalacji wideo: Jan Bernstein
kooprodukcja: Fundacja Ciało Umysł

czas trwania: 45 minut

Po spektaklu, ok. godziny 22.45 odbędzie się spotkanie z artystą (prowadzenie: Martyna Miller), natomiast o 23.00 Wojtek Ziemilski i zaproszeni goście zaprezentują swoje prace w klubie festiwalowym (Bar STUDIO). Wieczór zakończy się imprezą.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 22:00

Warszawa: Teatr Studio, Scena Malarnia, Pl. Defilad 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close