Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: Alexandra Laudo (Hiszpania) „An Intellectual History of the Clock”

Zdjęcie: Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: Alexandra Laudo (Hiszpania) „An Intellectual History of the Clock”

Fot. Materiały Festiwalu Ciało/Umysł.

Wersja do druku

Udostępnij

Wystawa w formie opowieści i wykładu performatywnego, kontekstualizująca kwestie czasu, jego pomiaru, synchronizacji czy relacji z kapitalizmem, zakończona kolacją ugotowaną w 60 minut. Hiszpańska kuratorka Alexandrę Laudo zaczyna od objaśnienia etymologicznych korzeni terminu „zegar”, pochodzącego od łacińskiego clocca oznaczającego dzwon – przypominając, że początkowo czas był doświadczany poprzez słuchanie. Wykład otwiera jednocześnie 24-godzinną konferencję o performansie i chronopolityce Today Tomorrow, organizowaną wraz z Goethe-Institut.

Wykład Laudo krąży wokół takich tematów, jak miary czasu, historia zegarów, wprowadzenie czasu zegarowego, czy ruch standaryzacji czasu. Na różne sposoby tłumaczy mechanizmy, jakich przez wieki używano do odmierzania czasu, pozwala też fizycznie doświadczyć jego upływu np. poprzez konfrontację z kulinarnym procesem. Całe przedsięwzięcie zyskało oryginalną parateatralną formę –  to rodzaj  przygotowanej przez kuratorkę (a zarazem performerkę) „opowiadanej wystawy”, w której prace różnych współczesnych artystów dotyczące tematu czasu, nie pojawiają się fizycznie. Zamiast tego są przedstawiane przy pomocy rozmaitych środków wyrazu, takich jak np. opowieść, opis, czy ruch. Czy da się opowiedzieć wystawę, zamiast ją pokazać? Jaka jest rola kreowania wizerunku we współczesnych sztukach wizualnych? Czy kurator opiera się na obiektywnych badaniach i przesłankach, czy też każde jego działanie ma charakter subiektywny i emocjonalny? To tylko niektóre pytania, które przy okazji rozważania naszego stosunku do czasu stawia w swoim eksperymencie Alexandra Laudo.

An Intellectual History of the Clock jest częścią serii wykładów performatywnych związanych z projektem badawczym dotyczącym doświadczenia czasu. Został on zainicjowany przez Alexandrę Laudo [Heroínas de la Cultura] w ramach programu CuratorLab na Konstfack University (Stockholm), kierowanego przez polską kuratorkę Joannę Warszę. Kolejne prezentacje wykładu-spektaklu odbywają się z udziałem i przy współpracy różnych twórców (artystów, szefów kuchni, tancerzy, asystentów, doradców, itd.).

kuratorka, performerka: Alexandra Laudo [Heroínas de la Cultura].

asystent kuratorki, kierownik techniczny: Pedro Torres

produkcja: CuratorLab – Konstfack University, Departament de Cultura de la Generalitat de Catalunya, Malongen-Nordic Art Association (Stockholm, Spanska Ambassaden Cooperación Española.

koprodukcja: TimeLab, Messidor, L’iselp, OpenEarth Foundation, Services culturels de l’Ambassade d’Espagne en Belgique-Spain Arts & Culture, Bodegas Enate and Viña Española.

premiera: 1 czerwca 2016, Malongen, Sztokholm

 

Produkcja w Polsce: Fundacja Ciało/Umysł

kurator: Joanna Warsza

kierownik produkcji w Polsce: Konrad Szpindler

partner: Goethe-Institut

Alexandra Laudo jest niezależną kuratorką mieszkającą w Barcelonie, założycielką i dyrektorką platformy kuratorskiej Heroínas de la Cultura. Współpracowała jako kuratorka z różnymi ośrodkami i platformami sztuki w Barcelonie, m.in.: Sant Andreu Contemporani (2013-2015), Sala d’Art Jove (2010-2011), Loop Festival (2009-2010), ale również we Francji, Włoszech, Szwecji, czy kanadyjskim Québecu. Regularnie pisze o sztuce i kulturze współczesnej dla magazynów i platform intertetowych, takich jak B-guided, czy A-desk. W 2016 roku brała udział w kuratorskim programie badawczym CuratorLab (Kontsfack University, Stockholm), w ramach którego pracowała nad spektaklem-wykładem An intellectual history of the clock.

***

Bilety: 50/30 zł.

Festiwal Ciało/Umysł

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: Nowy Teatr w Warszawie, STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: Network APAP – Advancing Performing Arts Project, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Partner festiwalu i konferencji ,,Today Tomorrow”: Goethe-Institut

Patronat medialny: Aktivist, Didaskalia, E-teatr.pl, Notes na 6 Tygodni, Radio Dla Ciebie, taniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl, TVP Kultura, Uroda Życia.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Więcej informacji o wydarzeniach na: www.cialoumysl.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Warszawa: Teatr Studio, pl. Defilad 1.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close