Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: „Exchange: Change” (Polska, Węgry) – „Time and Dance” – cz. I

Zdjęcie: Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: „Exchange: Change” (Polska, Węgry) – „Time and Dance” – cz. I

Fot. Materiały Festiwalu Ciało/Umysł.

Wersja do druku

Udostępnij

Pierwsza tego typu propozycja Fundacji Ciało/Umysł, skierowana do młodych twórców tańca z Polski i z Węgier. Jej celem jest odkrywanie nowych, interesujących choreografów. Dwa festiwalowe wieczory oddano do dyspozycji artystów, którzy zajmują się refleksją nad czasem w tańcu i sztukach performatywnych przekładając to na własną praktykę. Każdego wieczoru swoje prace będące efektem rezydencji artystycznej, zaprezentuje trójka twórców.

Program wieczoru:

Anna Biczók Nanastrova: Precedents to a potencial future

Solowy wykład perfomatywny artystki, która otaczającą nas teraźniejszość połączy z ulotnymi impresjami, wyobrażeniami i wspomnieniami z dzieciństwa, pozwalając nam przypatrzeć się temu, co pozornie niedostrzegalne. Spróbujemy odnaleźć moment, w którym nadajemy tym nieostrym wrażeniom sens. Artystka szuka odpowiedzi na pytanie w jaki sposób tekst, dźwięk, obraz i zmysły dopełniają się wzajemnie tworząc wspólnie wrażenie „doświadczenia”?

obsada: Anna Biczók Nanastrova

choreografia: Anna Biczók Nanastrova

muzyka: Vince Varga

kostiumy: Emese Kasza (MEI KAWA)

reżyseria światła/opieka techniczna: Kata Dézsi

zdjęcia: Vince Varga, Anna Biczók Nanastrova

Specjalne podziękowania dla: Laszlo Fulop, Armin Szabo-Szekely

Partnerzy: SÍN Arts and Culture Centre, Workshop Foundation

Ula Zerek: Ekspozycja [Exposure]

Interesuje mnie czas jako niejednolita miara jednostkowego doświadczenia teraźniejszości, skonstruowana z wielu warstw i pozałamywanych płaszczyzn, które mimo nierozerwalności wydają się momentami osobne i odległe. W zależności od przyjętej perspektywy odczuwanie, percepcja i kształt czasu się zmieniają. Możliwy jest tylko jeden wymiar fizycznego doświadczenia czasu, którego dopełnieniem jest przestrzeń. Jednak  zasięg emocji pozwala na szersze postrzeganie rzeczywistości, przekraczając strefę komfortu. Świadomość równoległości czasów budzi stany w różnym natężeniu i sile, wpływając na odczuwanie własnej czasoprzestrzeni.

W eksploracji zagadnienia czasu konfrontuję ruch z fotografią na zasadzie partnerstwa i jednoczesnego przeciwstawienia, przyjmując w punkcie wyjścia ruch za przepływ czasu, a fotografię za próbę jego zatrzymania. Odwracając to ogólne założenie i wykorzystując światło jako podstawowy warunek wyłonienia się fotografii, skupiam uwagę na detalu obrazu zarówno ruchomego  oraz w zatrzymaniu, budując osobistą ekspozycję ruchu.

choreografia: Ula Zerek

zdjęcia: Tomek Zerek

muzyka: Adam Witkowski, Krzysztof Arszyn Topolski

Ola Bożek-Muszyńska

Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak pozbyłam się prokrastynacji

[The day when V. made me think or how I got rid of procrastination]

Violetta Villas śpiewała, że „przyjdzie na to czas”. Punktem wyjścia do pracy nad projektem była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: na co przyjdzie jeszcze czas? Poszukiwania ruchowe poprzedziła praca badawcza oraz wywiad przeprowadzony na grupie kobiet z pokolenia 50+ oraz 30+. Inspiracją dla poszukiwań ruchowych, była estetyka kampu, zwłaszcza jego aspekt wizualny i swoista naiwność.

Ogromne podziękowania dla wszystkich kobiet, które zgodziły się wziąć udział w ankiecie oraz dla Anny Czyżykiewicz, Hanny Bylki-Kaneckiej, Jakuba Pałysa, Alexa Bradshawea i Anny Bojary.

Ola Bożek-Muszyńska –  performerka, choreografka, tancerka. Od 2015 stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk/Stary Browar Nowy Taniec oraz Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie w 2015 roku. Od 2007 związana z warszawskim Teatrem „Mufmi” Anny Piotrowskiej. Od kilku lat prowadzi zajęcia z tańca i improwizacji ruchowej, gimnastykę dla seniorów oraz pracuje jako freelancer.ka W swojej pracy fascynuje się zarówno tym co, niewerbalne, jak i werbalne.

Więcej o tym, jak w ciągu ostatniej dekady zmieniała się scena taneczna na Węgrzech można przeczytać tu:

http://2017.cialoumysl.pl/pl/news/74

***

Bilety: 30 zł.

Festiwal Ciało/Umysł

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: Nowy Teatr w Warszawie, STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: Network APAP – Advancing Performing Arts Project, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Partner festiwalu i konferencji ,,Today Tomorrow”: Goethe-Institut

Patronat medialny: Aktivist, Didaskalia, E-teatr.pl, Notes na 6 Tygodni, Radio Dla Ciebie, taniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl, TVP Kultura, Uroda Życia.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Więcej informacji o wydarzeniach na: www.cialoumysl.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: CSW Zamek Ujazdowski, Budynek Laboratorium, Sala im.W. Krukowskiego, ul. Jazdów 2.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close