Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: Fundacja Piny Bausch (Niemcy) „NELKEN – line – Warszawa” – projekt społeczno-artystyczny

Zdjęcie: Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: Fundacja Piny Bausch (Niemcy) „NELKEN – line – Warszawa” –  projekt społeczno-artystyczny

Fot. Materiały Festiwalu Ciało/Umysł.

Wersja do druku

Udostępnij

Słynny choreograficzny pasaż Piny Bausch: Wiosna, Lato, Jesień, Zima, ze spektaklu Nelken z 1982 roku, dzięki Fundacji Piny Bausch tańczony jest przez publiczność na całym świecie. Tym razem – w Warszawie w ramach Festiwalu Ciało/Umysł

Od lipca w Warszawie prowadzone są warsztaty z nauki pasaży. Zapraszamy, zbierz grupę minimum 10 osób, a zorganizujemy warsztat choreograficzny, zgłoszenia: k.sztarbala@cialoumysl.pl

 

Program wydarzenia:

– 14.00-14.45 podsumowanie warsztatów

– 15.00 zbiórka na Pl. Defilad pod Teatrem Studio

– 15.15 wspólna rozgrzewka

– 15.30 nauka choreografii

– 16.00 start pasażu spod Teatru Studio.

Można przyjść bezpośrednio na 16.00, nauczyć się choreografii z filmu instruktażowego lub przyjść na warsztaty.

Udział w przedsięwzięciu może wziąć każdy. Profesjonaliści i amatorzy, eksperci i gapie, starzy i młodzi. Razem z przyjaciółmi, rodziną, kolegami, a także obcymi – zjednoczeni w chwilowej wspólnocie dzięki pierwotnej sile i radości tańca. W ogrodach, szkołach, parkach i parkingach, albo – jak w Warszawie – na miejskim placu, gdzie 30 września odbędzie finał krótkich warsztatów choreograficznych, odbywających się wcześniej z mieszkańcami Warszawy w szkołach i rozmaitych instytucjach edukacyjnych. Do tanecznego finału mogą dołączyć także wszyscy chętni, którzy samodzielnie zapoznają się z choreografią pasażu – jej instrukcja znajduje się pod adresem: https://vimeo.com/219686975

Bezpłatna rejestracja w serwisie na https://nelkenlinewarszawa2017.evenea.pl/

 

Tzw. linie, czy „pasaże” są powracającym i charakterystycznym elementem wielu przedstawień legendarnej niemieckiej choreografki Piny Bausch. To sekwencje ruchów z powtarzalnymi krokami i gestami, odgrywane przez stojących w długim szeregu tancerzy, którzy nierzadko wchodzą między publiczność. Fundacja Piny Bausch powołując projekt NELKEN – line postanowiła pójść o krok dalej. W różnych miejscach, miastach i festiwalach świata organizuje warsztaty, podczas których każdy jest zaproszony, by przyłączyć się i zatańczyć słynny pasaż: Wiosna, Lato, Jesień, Zima. Przy użyciu kilku prostych gestów, pokazanych przez prowadzących, przypadkowi tancerze ustawieni w rzędzie jeden za drugim, przechodząc przez kolejne fazy ruchu, symbolicznie odtwarzają wieczne koło zmieniających się czterech pór roku.

Skoro przeszłości już nie ma, a przyszłości jeszcze nie ma, teraźniejszość zawęża się nieomal do punktu i jest to moment na trwanie w bezczasie, na improwizację w ruchu, bycie „tu i teraz”. Poszukując tego stanu, Festiwal C/U zaprasza na to wspólne jamowanie i doświadczanie integrującej mocy ruchu.

koncepcja na podstawie choreografii Piny Bausch:

Pina Bausch Foundation we współpracy z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch.

koordynacja: Katarzyna Sztarbała

 

Fundacja Piny Bausch – po śmierci w 2009 roku Piny Bausch, słynnej niemieckiej choreografki i twórczyni nowoczesnego teatru tańca, jej syn Solomon założył fundację jej imienia z siedzibą w Wuppertalu, by chronić jej spuściznę. Fundacja gromadzi materiały archiwalne związane z twórczością Bausch i sprawuje pieczę nad prawami do jej choreografii oraz do scenografii i kostiumów Rolfa Borzika. Realizuje także projekty popularyzujące sztukę Piny Bausch, w tym, podróżujący po całym świecie, skierowany wprost do publiczności NELKEN-line.

***

Festiwal Ciało/Umysł

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: Nowy Teatr w Warszawie, STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: Network APAP – Advancing Performing Arts Project, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Partner festiwalu i konferencji ,,Today Tomorrow”: Goethe-Institut

Patronat medialny: Aktivist, Didaskalia, E-teatr.pl, Notes na 6 Tygodni, Radio Dla Ciebie, taniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl, TVP Kultura, Uroda Życia.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Więcej informacji o wydarzeniach na: www.cialoumysl.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 14:00

Warszawa: Plac Defilad przed Teatrem Studio.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close