Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: „Taniec i czas” – eseje filmowe: „Czas i ciało”

Zdjęcie: Warszawa/XVI Festiwal Ciało/Umysł: „Taniec i czas” – eseje filmowe: „Czas i ciało”

Fot. Materiały Festiwalu Ciało/Umysł.

Wersja do druku

Udostępnij

Bezszelestne unoszenie się i pozorne pokonanie grawitacji? Już nieaktualne. Taniec współczesny XX wieku poprzez nadanie muzyce kluczowej roli ostatecznie rozprawił się z ideologią skoncentrowaną na marzeniach. Ponadto taniec zyskał wymiar polityczny, uwalniając się od charakteru narracyjnego, z którym dotychczas, jak sądzono, był nierozerwalnie związany, i zaczął operować zupełnie nowym językiem. Wprowadzenie do tańca nowego medium – filmu, przyśpiesza i radykalizuje rozwój tych nowych tendencji. Ten proces wciąż trwa, nieodwracalnie zmieniając postrzeganie tańca. W świecie filmu ciała będące w ciągłym ruchu od razu rzucają się nam w oczy, inaczej niż w przypadku obrazów, kiedy oko rejestruje jedynie nieruchome obiekty.

Thomas Thorausch w swojej dwuczęściowej prezentacji filmowej i wykładzie przedstawia echa tych nieustanie wybrzmiewających utopii w sztuce tańca i filmu.

Lista filmów

Wstęp wolny.

kurator: Thomas Thorausch, Deutsches Tanzarchiv Köln

partner: Goethe-Institut

 

Thomas Thorausch zastępca dyrektora Niemieckiego Archiwum Tańca w Kolonii. Po studiach na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie na kierunkach teatrologia, literaturoznawstwo ogólne i porównawcze oraz amerykanistyka, pracował jako asystent reżysera i dramaturg w Essen, Kolonii i Regensburgu oraz przy niezależnych produkcjach teatralnych w Północnej Nadrenii-Westfalii.

 ***

Festiwal Ciało/Umysł

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: Nowy Teatr w Warszawie, STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: Network APAP – Advancing Performing Arts Project, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Partner festiwalu i konferencji ,,Today Tomorrow”: Goethe-Institut

Patronat medialny: Aktivist, Didaskalia, E-teatr.pl, Notes na 6 Tygodni, Radio Dla Ciebie, taniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl, TVP Kultura, Uroda Życia.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Więcej informacji o wydarzeniach na: www.cialoumysl.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Warszawa: Goethe-Institut, Chmielna 13a.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close