Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł: Simon Mayer (Austria) „Sons of Sissy”

Zdjęcie: Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł: Simon Mayer (Austria) „Sons of Sissy”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na pokaz spektaklu Simona Mayera Sons of Sissy. Czterech mężczyzn gra na żywo muzykę folkową i tańczy tradycyjne, męskie tańce grupowe. Simon Mayer, młody choreograf pochodzący z Górnej Austrii, wziął na warsztat tańce i muzykę ludową rodzinnego regionu. Kwartet nudystów, eksperymentalne rytualne kombo taneczne, queerowy zespół folklorystyczny? – synowie Sissy nie pozwalają się zaszufladkować w ramach tradycyjnego wzorca męskości. Żonglują momentalnymi znaczeniami i żywiołowo bawią się konwencją. Konserwatyzm? Ich odpowiedzią jest humor.

W czasach, kiedy kobiety umacniają swoją pozycję w społeczeństwie i zaczynają przemawiać własnym głosem, także mężczyźni potrzebują zobaczyć siebie na nowo. Temat ten podejmuje, wychowany wśród górskich krajobrazów Górnej Austrii, choreograf i muzyk Simon Mayer. Od dziecka nasiąkał tamtejszym folklorem i obrzędami, a fascynacji nimi nie porzucił nawet, gdy osiedlił się i kształcił artystycznie w Wiedniu. W swoim spektaklu Sons of Sissy (Synowie Sissy), Simon wraz z trzema zaproszonymi przez niego performerami zgłębia archetypy męskości, zakodowane w nieomal plemiennych przyśpiewkach, a także grupowych tańcach i zrytualizowanych praktykach alpejskich chłopów. Wiedeńscy brodacze eksperymentują więc i bawią się całym spektrum wyobrażeń na temat tego, czym lub kim jest mężczyzna – od kogucich popisów i fizycznej rywalizacji, po braterstwo i wspólnotę doświadczeń.

Wszechstronni performerzy sprawność ciała łączą z grą na ludowych instrumentach, a ich kostiumem jest nagie męskie ciało, pierwotne w swej mocy i bezbronności zarazem, niezafałszowane i szczere. Stając przed publicznością, Mayer wyzwala siebie i towarzyszy od konserwatywnych klisz i konwencji, reinterpretując społeczne atrybuty płci, władzy, grupowych hierarchii. Synowie Sissy odważnie przeciwstawiają się szufladkowaniu. Robią wszystko, aby sprostać mianu „prawdziwego mężczyzny”, nawet wtedy, gdy zachowują się jak ekscentryczny kwartet muzyki folkowej, czy wykonując zaskakująco zabawny taniec rytualny. Wykorzystują humor, by radykalnie zakłócić i przeformułować tradycyjne, nieprzystające do współczesności męskie wzorce, jednocześnie nie podważając ich autentycznych źródeł i tkwiących w nich mocy.

Spektakl powstał w ramach aktywności stowarzyszenia założonego przez Simona Mayera pod nazwą Kopf hoch (pol. głowa do góry). To hasło, jak chce pomysłodawca przedsięwzięcia, ma być symbolem troskliwego wsparcia pozwalającego przejść przez trudne momenty i wysoko podnieść głowę, aby zobaczyć słońce za szczytami gór. Pod auspicjami organizacji funkcjonuje wciąż rosnąca grupa współpracowników: artystów, techników i pracowników kultury, którzy regularnie realizują projekty z Mayerem. Oprócz tworzenia i prezentacji spektakli na świecie, za cel stawiają sobie aktywne kształtowanie sceny taneczno-muzyczno-artystycznej w Wiedniu i Austrii oraz wnoszenie do rodzimej kultury nowych sposobów myślenia i działania z zagranicy.

pomysł, choreografia, taniec, muzyka: Simon Mayer
taniec, muzyka: Matteo Haitzmann, Patric Redl, Manuel Wagner
instrumenty specjalne: Hans Tschiritsch
scenografia i kostiumy: Andrea Simeon
światła:  Hannes Ruschbaschan, Sveta Schwin
konsultant artystyczny: Frans Poelstra
produkcja: Sophie Schmeiser, Elisabeth HirnerpProdukcja krajoznawcza Sophie Schmeiser, Hiros
koprodukcja: Kopf hoch, brut Wien, Gessnerallee Zurich, zeitraumexit Mannheim i Tanz ist Dornbirn.

Simon Mayer (ur. 1984) – performer, choreograf i muzyk studiował w Państwowej Szkole Baletu Opery Wiedeńskiej, Performing Arts and Research Studios w Brukseli (P.A.R.T.S.), był członkiem Baletu Opery Wiedeńskiej. Współtworzył Heavy Metal Band COP, a w 2009 roku założył własną grupę Rising Halfmoon. Jest wokalistą, gra na kilku instrumentach (fortepian, skrzypce, gitara), tworzy też oprawę muzyczną do swoich występów łącząc m.in. folk, pop, rock i muzykę eksperymentalną. Jest autorem choreografii spektakli pokazywanych na całym świecie (m.in. Monkeymind, SunBengSitting, Sons of Sissy), pracował dla Anne Teresy de Keersmaeker, Wima Vandekeybusa i Zity Swoon. Współorganizuje festiwal performansu i muzyki SPIEL w Wiedniu oraz uczy gościnnie w Konservatorium Wien Privatuniversität.

Bilety: 40/50 zł

Trailerhttps://vimeo.com/120870563

***

O Festiwalu:

Zaproszeni w 2018 roku na Ciało/Umysł artyści stawiają sobie i nam osobiste pytania – bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie i świecie arabskim, jak i o nas samych.

 

Artyści, czerpiąc z tradycyjnej muzyki swoich krajów, korzystając z nowych form sztuki tańca i performansu tworzą współczesną opowieść o tym, jak nowe wciąż spotyka się ze starym. Pośrednio przypomnimy też o obecnych problemach geopolitycznych. W pracach odnajdziemy napięcia panujące na Bliskim Wschodzie, skąd artyści pochodzą. Będziemy mówić o burzeniu starożytnych zabytków, o kruchości przedmiotów i ludzkiego życia, ale też o podwójności kultury, wygnaniu i nieobecności. Będziemy badać obszary, które konfrontują z iluzjami i nadziejami związanymi z twórczością, i te, które dotykają tematów podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. W czasie, kiedy wszystkie światła skierowane są na kobiety, my zobaczymy, jak w tym świecie radzą sobie mężczyźni.

 

Zatem: zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja? Rozejrzyj się wokół siebie! – zachowaj czujność wobec świata, zobacz co się wokół zmienia, wejrzyj w siebie, a może przeorientuj się, jeśli się zgubiłeś…

Edyta Kozak, dyrektor artystyczna

W programie XVII edycji Ciało /Umysł spektakle artystów z Tunezji / Francji, Libanu i Austrii, premierowe pokazy polskich artystów, walka taneczna i warsztaty z udziałem młodych artystów, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, arabska kuchnia i muzyka.

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: network apap – advancing performing arts project, program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Francuski, Instytut Francuski w Polsce, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Samo Centrum Wszechświata, Hala Gwardii.

Patronat medialny: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket,

E-teatr.pl, Teatralia.com.pl, TaniecPOLSKA.pl

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji o festiwaluwww.cialoumysl.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Warszawa: Teatr Studio, pl. Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close