Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł: Taneczna walka – otwarcie festiwalu

Zdjęcie: Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł: Taneczna walka – otwarcie festiwalu

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Na otwarcie tegorocznej XVII edycji Festiwalu Ciało/Umysł odbędzie się taneczna walka, nawiązująca luźno do tradycji breakdance’owych i rockingowych starć między tancerzami (b-boyami, rockerami), „walczącymi” na popisowe figury i gesty. W festiwalowej wersji konkursu zderzy się ze sobą siedmioro tancerzy uprawiających całkowicie różne odmiany współczesnego tańca, nawiązujące do innych tradycji. Towarzyszyć będzie im MC (mistrz ceremonii), w którego wcieli się tancerz, animator i radiowiec – Jakub Qba Łukowski, oraz zaproszeni do tanecznego współzawodnictwa uczestnicy warsztatów, które tancerze poprowadzą dzień wcześniej.

Taneczny pojedynek odbędzie się w miejscu wyjątkowym, a mianowicie na „scenie” – ringu bokserskim, w Hali Gwardii. Na przełomie XIX i XX wieku ( podobnie jak bliźniacza Hala Mirowska) był to największy obiekt handlowy w Warszawie, po przekazaniu budynku klubowi Gwardia Warszawa, stała się centrum polskiego boksu, w którym trenowali polscy pięściarze. Dzisiejsza Hala Gwardii, która właśnie obchodzi swoje pierwsze urodziny w nowej formule, nawiązuje to handlowej historii i łącząc ze sobą dobre jedzenie oraz kulturę.

Wstęp wolny.

Więcej informacjihttp://2018.cialoumysl.pl/

Dzień wcześniej, 29 września odbędą się warsztaty z artystami biorącymi udział w walce.

Warsztaty poprowadzą:
Hygin Delimat, Hamdi Dridi, Bassam abou Diab, Marta Zinserling i Michał ‘BABA’ Baciński.

Więcej o warsztatach.

***

Uczestnicy tanecznej walki:

Irad Mazliah – urodzony w kanadzie izraelski choreograf, tancerz, instruktor pilatesu i terapeuta techniki Ilana Leva. Dyrektor artystyczny i założyciel Warsaw Dance Department w Warszawie. W wieku 25 lat, po służbie w armii izraelskiej, założył szkołę tańca w rodzinnej Hajfie. Pracował z najlepszymi teatrami i twórcami w Izraelu (Emanuel Gat, Yossi Berg, Niv Sheinfeld and Ore, Tmuna Theatre Igor Barezin i in.). Dyrektor artystyczny Intimdance Festiwal 2011-2012 w Tel Awiwie. Od przyjazdu do Polski współpracował m.in. z Teatrem Cinema, Komuną//Warszawa, Anną Maliszewską, Szaza ensamble, Jerzym Mazzolem.

Hygin Delimat – choreograf, performer aktywny na wielu scenach Europy Środkowej. Kształcił się tanecznie na Anton Bruckner University w Linzu. Jako tancerz pracował m.in. z Elio Gervasim, Georgem Blaschke, Rose Breuss, Liv czy Johanną Roggan. Współpracuje z artystami zajmującymi się muzyką współczesną, sztukami wizualnymi czy nowymi mediami. Tworzył choreografię dla wielu zespołów:  architekturforum Linz, Aura Dance Theatre Lithuania, Hannes Kerschbaumer, a także podczas rezydencji w: O Espaco Do Tempo Montemor-O-Novo, Komuna//Warszawa, Derida Dance Center Bulgaria, Michael Douglas Collective Cologne, Klub Żak w Gdańsku, a ostatnio pracował w Kampali w Ugandzie.

Hamdi Driri – karierę rozpoczął w The Sybel Ballet w Tunisie, potem tworzył w duecie z Maguy Marin i współpracował z CNDC Angers (Francja). Studiował w Międzynarodowym Instytucie Choreograficznym ICI-CCN w Montpellier. W pracy z ruchem wrażliwy na muzykalność głosu i dźwięków, a także na tekst. Hamdi jest aktywny na francuskiej i maghrebskiej scenie tanecznej, realizując oryginalną wizję „artysty-robotnika”.

Bassam Abou Diab – tancerz i choreograf, studiował teatr na Uniwersytecie Libańskim. Współpracuje z Omarem Rajehem i grupą Maqamat. W ramach treningu tanecznego takween pracował też z takimi choreografami jak Marcel Leemann, Emilyn Claid, Thierry Smith, Hooman Sharifi, Benoît Lachambre, Marco Cantalupo, Gilles Jobin, Kristina De Chatelle, Damien Jalet, Franceso Scavetta i Nacera Belazza. Jest artystą stowarzyszonym z siecią APAP.

Marta Zinserling – matka założycielka miejsca znanego pod nazwą W Gruncie Ruchu, przeznaczonego dla ruchu, treningu i zabawy, twórczyni całorocznego cyklu treningów plenerowych „4 Pory Ruchu”. Absolwentka warszawskiego AWF-u, ze specjalizacją z akrobatyki. Zafascynowana ewolucyjnym podejściem do zdrowia, wierzy, że poprzez praktykę różnorodnego ruchu możemy kultywować wysoką sprawność fizyczną zapisaną w naszych genach. Uczyła się techniki Trening Naturalny od takich nauczycieli jak: Ido Portal, Rafe Kelley, , Tom Weksler, Bruno Caverna, duet Fighting Monkey.

Michał Baciński – nauczyciel, praktyk i pasjonat ruchu, krzewiciel idei movementu. „Człowiek-małpa” z zacięciem i pasją podchodzący do rozwijania siły, mobilności i różnych form przemieszczania się. Uczył się techniki Trening Naturalny od takich nauczycieli jak: Rafe Kelley, , Ido Portal & Team, Tom Weksler, Farid Herrera, Fighting Monkey – RootlessRoot.

Jakub Łukowski – tancerz, animator, radiowiec. Taniec był jego pierwszą miłością, zaczął go uprawiać w wieku 10 lat, a mając lat 18 rozpoczął prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży. W 2005 roku założył Teatr Tańca Exceed w Domu Kultury Dorożkarnia. Znany w Polsce jako tancerz lockingowy, zapraszany na warsztaty i zawody w całym kraju. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Warszawski Funk promującego kulturę funkową. Jego choreografie można było zobaczyć w TVP, w teatrach Roma i Polskim w Warszawie, na estradach imprez plenerowych i wielkich festiwali, m.in. Warsaw Challenge, Wianki nad Wisłą czy Hip-Hop Groove Festiwal. W warszawskim Radiu Kampus prowadzi muzyczną audycję What’s Funk, poświęconą muzyce funkowej.

Yara Boustany – choreografka, performerka i artystka cyrkowa mieszkająca w Bejrucie. Absolwentka wydziału audiowizualnego w ALBA w Bejrucie i CAU Theatre and Circus School w Hiszpanii. Założycielka Amalgam – przestrzeni dla artystów tańca, sztuk cyrkowych i teatru.

***

O Festiwalu:

Zaproszeni w 2018 roku na Ciało/Umysł artyści stawiają sobie i nam osobiste pytania – bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie i świecie arabskim, jak i o nas samych.

 

Artyści, czerpiąc z tradycyjnej muzyki swoich krajów, korzystając z nowych form sztuki tańca i performansu tworzą współczesną opowieść o tym, jak nowe wciąż spotyka się ze starym. Pośrednio przypomnimy też o obecnych problemach geopolitycznych. W pracach odnajdziemy napięcia panujące na Bliskim Wschodzie, skąd artyści pochodzą. Będziemy mówić o burzeniu starożytnych zabytków, o kruchości przedmiotów i ludzkiego życia, ale też o podwójności kultury, wygnaniu i nieobecności. Będziemy badać obszary, które konfrontują z iluzjami i nadziejami związanymi z twórczością, i te, które dotykają tematów podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. W czasie, kiedy wszystkie światła skierowane są na kobiety, my zobaczymy, jak w tym świecie radzą sobie mężczyźni.

 

Zatem: zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja? Rozejrzyj się wokół siebie! – zachowaj czujność wobec świata, zobacz co się wokół zmienia, wejrzyj w siebie, a może przeorientuj się, jeśli się zgubiłeś…

Edyta Kozak, dyrektor artystyczna

W programie XVII edycji Ciało /Umysł spektakle artystów z Tunezji / Francji, Libanu i Austrii, premierowe pokazy polskich artystów, walka taneczna i warsztaty z udziałem młodych artystów, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, arabska kuchnia i muzyka.

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: network apap – advancing performing arts project, program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Francuski, Instytut Francuski w Polsce, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Samo Centrum Wszechświata, Hala Gwardii.

Patronat medialny: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket,

E-teatr.pl, Teatralia.com.pl, TaniecPOLSKA.pl

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Hala Gwardii, Pl. Żelaznej Bramy 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close