Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł/Wieczór młodych artystów z krajów arabskich cz.I: Pokaz filmu „#2 TEHERAN”

Zdjęcie: Warszawa/XVII Festiwal Ciało/Umysł/Wieczór młodych artystów z krajów arabskich cz.I: Pokaz filmu „#2 TEHERAN”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na wieczór młodych artystów z krajów arabskich, podczas którego odbędzie się Pokaz filmu #2 TEHERAN autorstwa berlińskich artystów Daniela Köttera i Constanze Fischbeck z cyklu state-theatre – Bejrut, Berlin i Teheran.

Opis filmu:

State-theatre (państwo teatr) to modułowy projekt artystyczny, który bada warunki dla sztuk performatywnych w sześciu miastach: Lagos, Teheranie, Berlinie oraz Detroit, Bejrucie i Mönchengladbach. Pierwsza trylogia koncentruje się na reprezentatywnej dla państwa architekturze teatrów narodowych i państwowych w Lagos, Teheranie i Berlinie, które tymczasowo utraciły swoją zamierzoną funkcję społeczną i polityczną. Druga trylogia analizuje alternatywne miejsca spotkań w zmieniających się nieustannie miastach oraz performatywne walory przestrzeni publicznych w Bejrucie, Detroit i Mönchengladbach.

Jak stworzyć miejsce dla twórczego życia kulturalnego po zakończeniu epoki klasycznej architektury teatralnej? Każde przeprowadzone przez twórców filmów studium przypadku wychodzi od miejsc, które pozbyły się funkcji społecznych: opuszczonych obszarów, placów budowy, nieużywanych lub reinterpretowanych budynków – pustych przestrzeni w miejskiej tkance, oraz budynków, które miały być symbolicznymi miejscami zgromadzeń artystycznych: teatrami. „Teatr” staje się tu po prostu synonimem symbolicznego miejsca spotkań.

Vahdat Hall to pierwsza i jedyna klasyczna siedziba opery i baletu w Teheranie. Budowa gmachu została zlecona w 1966 roku przez reżim szacha, a jego główna sala przypomina Operę Wiedeńską. Motywy dekoracyjne przywodzą na myśl formy rodem z Persepolis, najbardziej reprezentatywnej architektury starożytnego imperium perskiego. Przez trzynaście lat w sali tej gościł klasyczny repertuar baletowy i operowy, choć archiwum Vahdat Hall nie przechowuje żadnych zapisów z tego okresu.

Kadr 1: Od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku w Vahdat Hall nie odbywały się spektakle operowe i baletowe.
Kadr 2: Tancerka Sara Reyhani w 1999 roku na scenie Vahdat Hall zaprezentowała się jako solistka pierwszego pokazu tzw. ruchu rytmicznego.
Kadr 3: W roku 2004, z inicjatywy prywatnej, dawne warsztaty Vahdat Hall zostały przekształcone w teatr lalkowy. Dziś jedyną sceną wystawiającą spektakle operowe w Iranie jest Ferdosi Hall. Obecnie nie ma planów przywrócenia Vahdat Hall pierwotnej funkcji siedziby baletu i opery.

Pokaz filmu stanowi I. część Wieczoru młodych artystów z krajów arabskich.

Plan wieczoru:

Cały wieczór
18.00 – 21.15 | bilet 30 zł | scena malarnia + scena modelatornia 

Możliwość zakupu biletów odzielnie na każdą część wieczoru.

I cz. wieczoru

-18.00 – 19.00 | bilet 20 zł | scena malarnia + scena modelatornia

 Hamdi Dridi (Tunezja- Francja) I listen, (you) see,  أنا نسمع (إنتي) تشوف
 Bassam Abou Diab (Liban) under the flesh

– 19.15 scena modelatornia

Panel dyskusyjny (w jęz. angielskim)
Panel o współczesnym tańcu arabskim, prowadzenie dr. Patrycja Sasnal

-20.00 scena modelatornia
Pokaz filmu #2 TEHERAN w reż. Daniela Köttera i Constanze Fischbeck 

(nie ma gwarancji miejsca na panel/ pokaz filmowy)

II cz. wieczoru
20.30 – 21.15 | bilet 20 zł | scena malarnia
Yara Boustany (Liban), ēvolvō

(nie ma gwarancji miejsca na panel/ pokaz filmowy)

Bilety:

cały wieczór bilet 30 zł, I cz. wieczoru bilet 20 zł, II cz. wieczoru bilet 20 zł

***

O Festiwalu:

Zaproszeni w 2018 roku na Ciało/Umysł artyści stawiają sobie i nam osobiste pytania – bez oskarżeń, gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Mierzą się ze stereotypami, sięgają do bogatej tradycyjnej kultury swoich krajów po to, by mówić o ich współczesności. Zapisane w spektaklach indywidualne doświadczenie otwiera możliwość porozumienia opartego na empatii, pozwala zrewidować to, co znane. Jest punktem wyjścia do rozmowy zarówno o Europie i świecie arabskim, jak i o nas samych.

Artyści, czerpiąc z tradycyjnej muzyki swoich krajów, korzystając z nowych form sztuki tańca i performansu tworzą współczesną opowieść o tym, jak nowe wciąż spotyka się ze starym. Pośrednio przypomnimy też o obecnych problemach geopolitycznych. W pracach odnajdziemy napięcia panujące na Bliskim Wschodzie, skąd artyści pochodzą. Będziemy mówić o burzeniu starożytnych zabytków, o kruchości przedmiotów i ludzkiego życia, ale też o podwójności kultury, wygnaniu i nieobecności. Będziemy badać obszary, które konfrontują z iluzjami i nadziejami związanymi z twórczością, i te, które dotykają tematów podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. W czasie, kiedy wszystkie światła skierowane są na kobiety, my zobaczymy, jak w tym świecie radzą sobie mężczyźni.

Zatem: zorientuj się! – gdzie teraz tak naprawdę jesteś? Zorientuj się! – czy Wschód może być bliski? Zorientuj się! – jaka jest twoja orientacja? Rozejrzyj się wokół siebie! – zachowaj czujność wobec świata, zobacz co się wokół zmienia, wejrzyj w siebie, a może przeorientuj się, jeśli się zgubiłeś…

Edyta Kozak, dyrektor artystyczna

W programie XVII edycji Ciało /Umysł spektakle artystów z Tunezji / Francji, Libanu i Austrii, premierowe pokazy polskich artystów, walka taneczna i warsztaty z udziałem młodych artystów, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, arabska kuchnia i muzyka.

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: network apap – advancing performing arts project, program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Francuski, Instytut Francuski w Polsce, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Samo Centrum Wszechświata, Hala Gwardii.

Patronat medialny: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket,

E-teatr.pl, Teatralia.com.pl, TaniecPOLSKA.pl

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji o festiwaluwww.cialoumysl.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa, Teatr Studio, pl. Defilad 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close