Wrocław/III Laboratorium Ruchu ESK 2016: Pink Mama Theatre „Dynastia”

Zdjęcie: Wrocław/III Laboratorium Ruchu ESK 2016: Pink Mama Theatre „Dynastia”

Fot. Andac Karabeyoglu.

Wersja do druku

Udostępnij

W Dynastii twórcy dokonują zderzenia dwóch, całkiem skrajnych, światów – współczesnego świata sztuczności i plastiku oraz świata antycznego,  przepełnionego symboliką i mistycyzmem.  Inspiracją do stworzenia spektaklu stały się: klasyczny tekst Eurypidesa Bachantki, polski folklor oraz istniejące w wielu miejscach Europy zadaszone aquaparki imitujące plaże, morze, piękne krajobrazy przypominajace hollywoodzkie dekoracje  filmowe. Połączenie klasycznego patosu z groteskowym, sztucznym światem współczesnych wakacji w mieście staje sie pretekstem do rozmowy o uniwersum.

Tradycje ludowe kontynentu północnoamerykańskiego skonfrontowane z tradycjami antycznej Grecji, zauważalne są zarówno w muzyce, jak i w kostiumach. Tytułowa „DYNASTIA” to rodzina królewska, króla Teb Penteusza oraz boska, gdyż przynależy do niej również bóg Dionzos. To właśnie konflikt głównych bohaterów, boga Dionizosa –chcącego wprowadzić swój orgiastyczny kult, gdzie panuje szał i groza, i króla Penteusza – racjonalisty, ostatniego sprawiedliwego – doprowadza do tragedii, której nie można było uniknąć, gdyż była ona wolą boga.

W spektaklu występują aktorzy i tancerze pochodzący z różnych zakątków świata. Daje to możliwość dialogu pomiędzy wieloma kulturami i tradycjami.

Idea, reżyseria, scenografia, kostiumy: Sławek Bendrat i Dominik Krawiecki

Choreografia: Sławek Bendrat

Dramaturgia: Dominik Krawiecki

Reżyseria światła: Andac Karabeyoglu

Opracowanie muzyczne: Jonas Weber

Występują: Sławek Bendrat, Dominik Krawiecki, Miryam Garcia Mariblanca, Valentin Markus Oppermann, Tomek Pomersbach, Ahmed Soura, Marek Wieczorek

Kierownictwo produkcji: Angelika Rohrer

Czas trwania spektaklu: 140 minut z przerwą.

Premiera: 20 lutego 2015 w Dampfzentrale Bern, Szwajcaria

Spektakl dla widzów dorosłych.

Projekt współfinansowany przez Kanton Bern, Stadt Bern

Logo Bern 1 miasto, Pink Mama Theatre (miniaturka)      Logo Bern Kanton, Pink mama Theatre (miniaturka)


Pink Mama Theatre jest niezależnym teatrem Sławka Bendrata i Dominika Krawieckiego, stworzonym w marcu 2011 roku. Bendrat jest tancerzem- choreografem, Krawiecki aktorem- reżyserem. Ich wspólne poszukiwania queer w teatrze rozpoczęły się pracą nad spektaklem Gier, zrealizowanym w Luzerner Theater w roku 2007. Następnie zrealizowali w Marsylii eksperymentalny 45 minutowy film ,Id, w którym dużą rolę odgrywał ruch. Kolejne produkcje to Yugoboy.com, zainspirowany twórczością Mariny Abramović oraz solo Bendrata Pinku chirashi. Stworzone dotychczas spektakle pod szyldem Pink Mama Theatre to: Escort (2011 ), Afterparty (2012), Ariel ,czyli Swinger’s Planets (2012), Freaks (2013) . W Polsce zespół występował w Gdańsku (Gdański Festiwal Tańca), Lublinie (Maat Festival), w Krakowie i we Wrocławiu ( Wibracje taneczne, Atuty Tańca – w ramach programu Scena dla tańca Instytutu Muzyki i Tańca). Zespół wystąpił ze spektaklem Freaks podczas Polskiej Platformy Tańca  2014 w Lublinie w 2014.Przedstawiania grupy pojawiały się już niejednokrotnie w rankingach najlepszych produkcji teatrów tańca w Polsce.

Konsekwentne wcielanie w życie własnych idei doprowadziło twórców Pink Mama Theatre do objęcia w maju 2013 roku rezydencji w Dampfzentrale w Bernie (siedziby teatru w sezonie 2013/2014), będącej jednym z najważniejszych ośrodków tańca w Szwajcarii.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele kilku państw (Polska, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Włochy). Dzięki temu Pink Mama Theatre, staje się platformą pomiędzy wschodnimi i zachodnimi tradycjami teatralnymi Europy. Poszukiwanie własnych korzeni oraz starcie się obu tych kultur rozwija ich język, styl i ekspresję.

Projekt Laboratorium Ruchu ESK 2016  – III edycja przy wsparciu przez ESK 2016  i Instytut Muzyki i Tańca, Wydział Kultury Urzędu Miasta Wrocławia

Logo ESK Wrocław (miniaturka)Logo IMIT (miniaturka)Logo Wrocław (miniaturka)

Kurator projektu: Adam Kamiński

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close